Skip to main content

שמות הזוכים בתחרות מדענים צעירים בישראל בשנת 2000

מקום ראשון

"שירה ממוחשבת" - ניסיון ליצור תוכנת מחשב כותבת שירה (קטגוריה מחשבים)
אריאל

שם המתחרה: אריאל גוטמן
שם ביה"ס: תיכון ליאו באק, חיפה
שם המנחה: פרופ' עוזי אורנן

האם מחשב יכול לכתוב שירה? האם מחשב יכול לחקות משורר אנושי מסוים? אלו הן השאלות שהעבודה "שירה ממוחשבת - ניסיון ליצור תוכנת מחשב כותבת שירה" מנסה לענות עליהן. עיקר העבודה היה פיתוח תוכנת מחשב שנקראה מישמ"ש - "מערכת ייצור שירה מבוססת שירים". בשלב הראשון מישמ"ש ניתחה את שיריו של המשורר המנוח דוד אבידן ובנתה לפיהם מאגר מידע סטטיסטי.

בשלב השני כתבה מישמ"ש שירים חדשים לפי מאגר המידע. כדי לבדוק האם הצליחה מישמ"ש במטרתה, נבדקו השירים המופקים על-ידה בעזרת מספר אמות מידה שנקבעו מראש. השירים של מישמ"ש אמנם שונים משירי דוד אבידן, אך הם מעניינים בזכות עצמם הן כשירים אשר נכתבו ע"י מחשב והן כ"תמהיל" של שירי דוד אבידן, ואף בסגנונם חסר הדקדוק. מעבר לכך חשיבותה של העבודה היא בכך שהיא בוחנת מחדש את המושג "שירה" כפי שאנו מבינים אותו: האם נחוץ משורר אנושי בעל "התכוונות" ותודעה ליצירת שירה? מהו תפקידו של הקורא בעיצוב המסר שבשיר? העבודה מעלה שאלות אלו ובכך מרחיבה את יריעת השירה.

חקירת כוכבים חשודים ככוכבים משתנים     
מונא אגבאריה עבד אל רחמן     
ביה"ס התיכון ח'דיג'ה, אום אל פחם

מקום שני


Crypt-O-Nator (קטגוריה מחשבים)
דניאל

שם המתחרה: דניאל ברם

תוכנה להצפנה של קבצי מחשב הפועלת לפי מפתח וססמה. בשנים האחרונות אנו עדים להתפתחות המדהימה של רשת ה- INTERNET המאפשרת העברת מידע וביצוע עסקאות בכל העולם ע"י כמעט כל מחשב אישי.

כאשר ישנו חופש כה גדול במסחר במידע, עולות על הפרק האפשרויות שגורמים חיצוניים ינסו להשיג את המידע ולהשתמש בו לצרכים עויינים, על כן נדרשה שיטה להגן על האינפורמציה העוברת ממחשב למחשב.

r Crypt-O-Natoהיא תכנה שנועדה להבטיח למשתמש שהמידע שבידו משותף רק לו או לאדם אחר הסמוך עליו, תכנה זו הפועלת לפי אלגוריתם חדשני מאפשרת רמת הצפנה גבוהה ביותר לקבצי מחשב ע"י שימוש בססמאות קצרות, כל זאת במסגרת ממשק ידידותי למשתמש המאפשר גם לאלה שמבינים פחות להגן על פרטיות קבציהם.

מקום שלישי


השפעת האימוניתרפיה על מבנה הקולטן של לימפוציטים מסוג T אצל אנשים אלרגיים לקרדית אבק הבית (קטגוריה ביולוגיה,כימיה ואיכות הסביבה)

אמיר

שם המתחרה: אמיר לוי
שם ביה"ס: המעבדה למחלות ריאות ואלרגיה במרכז הרפואי ע"ש איכילוב בת"א.
שם המנחה: ד"ר ליזי פיירמן, ד"ר שמואל קיויתי, גב' נחמה פלדמן

בעבודה בדקנו את השפעת החיסון לאלרגיה (אימונותרפיה) על מבנה הכדוריות הלבנות (מסוג T) אצל אנשים אלרגיים לקרדית אבק הבית. מצאנו שבעקבות החיסון נוצר שינוי בקולטני התאים הלבנים בדם. הסקנו שבעקבות שינוי זה מפתח הגוף עמידות לאלרגיה. פתחנו פתח לשאלות - על אילו תת קבוצות נוצר, וכיצד נוצר, השינוי? כך נוכל לפתח חיסון ייחודי שלא יגרום לתופעות לוואי, ויקל על סבלם של אנשים רבים שיש להם אלרגיה.


"צעדים ראשוניים לקראת יצירת חיים" מחקר רב תחומי של שיכפול עצמי דרך סימולצית מחשב של קינטיקה כימית (קטגוריה מחשבים)

אלעד

שם המתחרה: אלעד פלפל
שם ביה"ס:
שם המנחה: הרגס הלאינד

שאלת מוצא החיים הינה שאלה שהעסיקה ומעסיקה את מיטב המדענים בהיסטוריה האנושית. בעבודה זו חקרתי את המעבר הראשוני בין הדומם לחיים. התכונה הבסיסית ביותר של החיים היא היכולת של תא פרימיטיבי (התא המינימלי) לשכפול עצמי. כיון שתהליכים אלה נמשכים מיליוני שנים וקשה ליצור סביבת עבודה מתאימה, חקרתי את תחילת החיים על ידי הדמיה באמצעות מחשב. יצרתי סימולציה של יצירת חומרים גנטיים המסוגלים לשכפל ולזרז יצירה עצמית. במהלך הסימולציה הכמות של חומרים מסוימים עלתה על חשבון חומרים אחרים בתהליך שמבטא "ברירה טבעית" ספונטנית. בנוכחות זרז (קטליזטור) ישנה האצה של התהליך, אולם בסופו של דבר מתקבלים אותם חומרים. בהמשך הוכחתי באופן מתמטי שאוסף חומרים המקושרים על ידי שכפול עצמי מתנהגים כמו קטליזטור עצמי. לאחר מכן, ערכתי ניסוי במעבדה בו יצרתי מעטפת של תא (ממברנה) המכילה חומרים בעלי צופן גנטי המסוגלים לשכפל את עצמם בתנאים אשר משערים ששררו על פני כדור הארץ בראשית החיים. עבודה זו מציגה תרחיש אפשרי להיווצרות החיים. אולם מחקר רב עוד דרוש כדי לבדוק את אמיתות וכדי להשוותו לתרחישים אפשריים אחרים.
חיי


צל"שים


הנשים במחנות העבודה בתקופת השואה (קטגוריה מדעי החברה והרוח)

שם המתחרה: רותם אלוני
שם ביה"ס: הגימנסיה הריאלית ע"ש א.קררי - תיכון מקיף א' - ראשל"צ
שם המנחה: נעמה גליל

עד לאחרונה לא נחקר נושא הנשים בשואה בצורה ייעודית ושיטתית נושא זה כרוך בשאלה: האמנם קורותיהן של נשים יכולות לתרום לברור מחדש של מושגי יסוד כגון הישרדות, השלמה, התנגדות, פסיביות וכדומה. עבודה זו באה לבחון כיצד השתמשו הנאצים בנשים ככוח עבודה במאמץ הייצור המלחמתי ומאידך, כיצד שימשו עבודות הכפייה לניצול ושבירה של אותן נשים. מטרה זו מושגת על ידי בחינת מאפייני החיים של נשים יהודיות במחנות לעבודות כפייה:
1. חיי היום יום של הנשים במחנות.
2. המאפיינים אשר ייחדו לחיוב או לרעה את הנשים יחסית לגברים.
3. מאפיינים של הישרדות רוחנית, חיי דת ותרבות, בחינת דפוסי מחשבה, יצירה ועשייה נשית.
שלושה מחנות בפולין נבחרו כדגם: יאנובסקיה, פלאשוב וסקרז'יקו-קמיינה.
עיקרה של העבודה דן בנשים עצמן ובפרטי חייהן, תוך ניסיון לברר אילו מאפיינים יצרו לנשים יתרון על פני הגברים במהלך החיים הקשור לשואה ומכאן נגזר הצורך בכך .בעל אפיונים מיוחדים לו, יש בו כדי להרחיב ולהעמיק את הידע במחנות ואילו יצרו נחיתות. ההתייחסות אל סוג המין הנשי כקיבוץכובע 2000 (קטגוריה טכנולוגיה)
גלעד


שם המתחרה: גלעד כהן
שם ביה"ס:"אורט" השומרון בינימינה
שם המנחה: עזרא חנן, מיכאל פוסטוסקי

כובע 2000 נוצר משילוב של שני תחומי התעניינות: טיולים בטבע ואלקטרוניקה. הרעיון הוא לנצל את אנרגית השמש ליצירת מערכת הגנה נוחה ואופטימלית מקרינת השמש. מערכת ההפעלה מורכבת מתא סולרי שמייצר חשמל המפעיל חיישן אור שנע בעזרת מעגל אלקטרוני לכיוון אור השמש. מערכת גלגלי השיניים בתוך הכובע מאפשרת למצחיית הכובע לנוע לכיוונים שונים ללא צורך בהכוונה ידנית.
הדגם המוצג לפניכם נבנה והרכב במסגרת ביתית מבד, פלסטיק, לגו וממערכת אלקטרונית פשוטה. אבל מתוך הצורך להציבו במקום סגור מקור האנרגיה שלו הוא סוללות או חשמל. כובע 2000 נותן פתרון לאדם הבודד אבל ניתן ליישמו לרווחת הציבור בהקמת שמשיות או סככות צל שינועו בהתאם לתנועת השמש ויאפשרו צל קבוע בשעות היום.


המשוואון (קטגוריה מחשבים)

אריאל

שם המתחרה: אראל גירון
שם ביה"ס: על"ה תיכון למדעים, לוד
שם המנחה:

המשוואון של אראל גירון
המשוואון הוא תוכנה מקורית וחדשנית לחקירת פונקציות. בעזרתו ניתן לפשט פונקציות מסובכות, לחשב נגזרות, לצייר גרפים ולפתור פונקציות במהירות ובדיוק רב. המשוואון מנתח מגוון אינסופי של פונקציות וחוקר את תכונותיהן המתמטיות. המשוואון הוא ויזואלי, גרפי ומלווה בהסברים ידידותיים. הוא מנתח את הנתונים ומדפיס תוצאות בזמן-אמת. ביצועי המשוואון הם מעבר ליכולות האדם. הוא מסוגל לפתור, בשנייה אחת, פונקציה אשר אדם ממוצע יפתור במשך חודש שלם. אז אם אתם מחפשים קיצור דרך יעיל, המשוואון מיועד לכם!


דפוסי אבל אישי וקולקטיבי של בני נוער בעקבות רצח יצחק רבין (קטגוריה מדעי החברה והרוח)
שם המתחרה: רעות זנזורי
שם ביה"ס: תיכון "אוסטרובסקי" רעננה
שם המנחה:ניצה וינטר

רצח רבין זעזע והכה בתדהמה את המוני העם. הוא גרם לפריצה המונית של רגשות אשר באה לידי ביטוי בטקסי אבל ופרידה קולקטיביים ואישיים בוואריאציות שונות. ההתנהגויות הבולטות ביותר הן אלה אשר קשורות באופן התגובה של בני הנוער:
תופעות כמו התכנסויות ספונטניות בכיכר מלכי ישראל, הדלקת נרות זיכרון, שירה בציבור, מכתבים, גרפיטי, צער ובכי, זיכו את בני הנוער בכותרת: "ילדי הנרות" והעמידה אותם במוקד תשומת הלב התקשורתית והחברתית.
העבודה מהווה חקירה של דפוסי האבל האישי והקולקטיבי של בני הנוער אשר התרחשו והתקיימו בעקבות רצח ראש הממשלה, ועמידה על המשמעויות הסמליות והפונקציות שמילאו דפוסים אלה במהלך 30 ימי האבל. 

שיפור המבחן הפסיכומטרי על מנת להופכו לכלי חיזוי יעיל יותר (קטגוריה מדעי החברה והרוח)

אוהד

איתן

שם המתחרה: איתנה סגל, אוהד רול
שם ביה"ס: על"ה תיכון למדעים, לוד
שם המנחה:

הבחינה הפסיכומטרית המשמשת כיום ככלי המשמעותי ביותר במיון תלמידים לאוניברסיטה, בודקת מס' כישורים מצומצם ביכולתו של הנבחן. למרות זאת, המבחן אמור לחזות הצלחה של תלמיד בלימודים אקדמיים. אנו התייחסנו לכישורים שאינם נבדקים במבחן והתמקדנו בכושר ההבעה בכתב כשמטרת עבודתנו היא איתור מבחן נוסף מעבר למבחן הפסיכומטרי על-מנת לאמוד את היכולת האמיתית של הנבחן ולנבא בצורה טובה יותר את מידת הצלחתו בעתיד ובכך לשפר את המבחן הנוכחי.
בהקשר של לימודים אקדמיים מיומנות הכתיבה (הדורשת גם מיומנות קריאה) היא חשובה ביותר. באמצעות הקריאה רוכש הסטודנט ידע חדש, בעוד שבד"כ הכתיבה משמשת אותו לסיכום החומר ולפיתוח רעיונות חדשים. נוסף על כך, לפחות בחלק מן הפקולטות מקבלים הסטודנטים במהלך לימודיהם מספר רב של מטלות כתיבה, במסגרת של עבודות ומבחנים, המהוות את הבסיס להערכה של הישגי הסטודנט. באמצעות מטלות הכתיבה המרצים יכולים להעריך את מידת הידע וההבנה של הסטודנט, את החומר הנלמד ואת יכולתו לפתח רעיונות משלו.
מותר לציין כי יכולת הכתיבה או ההתבטאות חשובה גם בחיים האישיים והמקצועיים. שפה כתובה נשמרת לאורך זמן ונחשבת מחייבת יותר משפת דיבור ועקב כך יש לה פונקציות רשמיות רבות. אנו מניחים שיש קשר ליניארי בין הצלחת הנבחן במבחן המשולב (המבחן הפסיכומטרי והמבחן הנוסף) לבין מידת ההצלחה במוסדות להשכלה גבוהה; כלומר ככל שציון המבחן המשולב יעלה הציון שנצפה בבגרות יהיה גבוה יותר, אנו בעבודתנו נוכיח שציון המבחן המשולב יהווה מדד לחיזוי טוב יותר של התוצאות בבגרויות וכך יחול שיפור במבחן ע"י החלק שהוספנו.
העבודה הינה שילוב של שלושה היבטים: 1) היבט מדעי. 2) היבט טכנולוגי (רגרסיות רבות משתנים). 3) היבט חברתי שבא לידי ביטוי בתרומה העצומה של עבודתנו לכל הקהל שמועמד (בהווה ובעתיד) לקבלה ללימודים גבוהים. (ובנוסף גם לקהל שמועמד לקבלה לכל משרה שדורשת כאמצעי מיון את המבחן הפסיכומטרי).

בחירת הקהל


הסיבות לקליטתן של מילים חדשות בשפה העברית (קטגוריה מדעי החברה והרוח)
אבנר

שם המתחרה: אבנר דחמיפאר
שם ביה"ס: דקל וילנאי
שם המנחה:ד"ר רונית גדיש

שאלתם את עצמכם למה אתם אומרים למה? אני שאלתי, ובעזרת העבודה הזו ניסית לענות על השאלה הזו. האקדמיה ללשון העברית מחדש מידי שנה מאות מילים חדשות, אך לא כולן נקלטות בציבור וחלקן אפילו נשכחות. העבודה חקרה את הסיבות שגורמות לכך שאנו משתמשים במילים מסוימות ולא באחרות.
עבודה זו הינה חלוצית בתחומה, לא נעשה שום מחקר מקיף בנושא ולכן גם נדרש מאמץ מיוחד, חשיבה לא שגרתית, ושימוש בכלים לא שגרתיים על מנת לחקור את הנושא עד תום ולרדת לשורש העניין. כלי המחקר כללו: חלוקת כ- 360 שאלונים לשלושה מגזרים שונים (סטודנטים, עובדי מדינה, תיכוניסטים) חיפוש דרך מאגרי מידע ממוחשבים, שימוש נרחב באינטרנט, וכל זאת תוך שיתוף פעולה הדוק עם האוניברסיטה העברית, האקדמיה ללשון ומכון מזי"א. כמו שהנושא לא נחקר באופן מקיף, הממצאים היו מדהימים וכללו גורמים עדתיים, חברתיים, סוציו-אקונומים ותקשורתיים. בעזרת העבודה, כל גוף שבא לפרסם מילה חדשה יוכל לדעת איך לחדש מילים כך שיקלטו בציבור והציבור יכול לדעת למה הוא מדבר כמו שהוא מדבר.


(H.E.S (Helicopter Eject System
מערכת כסא מפלט למסוקים (קטגוריה טכנולוגיה)

איתי


שם המתחרה: איתי הוס
שם ביה"ס: עירוני ב' ג' (צייטלין) ת"א
שם המנחה: שמואל הוס, יצחק טרגר

מערכת מילוט אוטומטית לטייסי מסוקים ובמיוחד מסוקים המשמשים למשימות צבאיות קרביות. שלא כבמטוס קרב, שבשעת הצורך הטייסים נוטשים ע"י שימוש בכסא מפלט שיוצא דרך חופת תא הטייס, במסוקים הדבר אינו אפשרי עקב הרוטור המסתובב מעל החופה, העלול לגרום לפגיעה קטלנית בטייס הנוטש.
עבודתי/המצאתי מתייחסת למערכת אוטומטית הגורמת לניתוק להבי המסוק רגע לפני שהטייס פולט את עצמו בכסא המפלט. הרעיון המרכזי בעבודתי הינו שהמערכת בודקת נוכחות של כלי טייס שכנים, ומחשבת את מסלול הלהבים לאחר ניתוק ע"מ למנוע פגיעה באותם כלי טייס.נוצר בתאריך: 12/06/08
עודכן בתאריך: 06/09/20