סימולטור אניגמה כפול

לפניכם מופיעים שני עותקים של מכונת האניגמה. הם מיועדים להפעלה עצמית - תוכלו לשחק עם מפתחות ההצפנה ולהפיק הכרות מסוימת עם המנגנון.

מה נתון לשליטתכם?

גלגלים - יש חמישה גלגלים ועליכם לבחור שלושה מתוכם. שימו לב - יש חשיבות לסדר הגלגלים. אם תבחרו אותה שלשה בסדר שונה, התוצאה תהיה שונה.

מצב התחלתי - כאן תקבעו את מצבם ההתחלתי של הגלגלים שנבחרו.

לוח תקעים - מאפשר החלפה בין זוגות של אותיות, לבחירתכם.

העברת העכבר מעל השדות השונים בסימולטור תיתן הוראות מדויקות איך להכניס את המידע.

מה אפשר ללמוד מהסימולטור?

  • איך מפענחים? לאחר שקבעתם את אותם הגלגלים, אותו מצב התחלתי, ואותו לוח התקעים בשתי המכונות, הזינו הודעה לסימולטור השמאלי ותקבלו את המסר המוצפן בחלון התחתון. הזינו את המסר המוצפן שקבלתם לחלון ההודעות שבסימולטור הימני. מה קבלתם כמסר המוצפן בסימולטור הימני? גיליתם תכונה חשובה של האניגמה.
  • הרחבה: בצופן אתב"ש כל א' מוחלפת ב-ת' וכל ת' מוחלפת ב-א', כל ב' מוחלפת ב-ש' וכל ש' מוחלפת ב-ב'. לכן, אם נצפין הודעה פעמיים נחזור להודעה המקורית. במלים אחרות – תהליך ההצפנה ותהליך הפענוח זהים, ללא צורך בכל שינוי. באניגמה מתרחשת תופעה דומה, אך גם שונה. ההצפנה היא ברמה של אות בודדת, אבל היא תלויה לא רק באות, אלא גם במיקומה בתוך ההודעה. יחד עם זאת אם Q מוחלפת ב-E במקום הראשון, אז E מוחלפת ב-Q במקום הראשון. אם Q מוחלפת ב-D במקום השני, אז D מוחלפת ב-Q במקום השני. לכן גם פה תהליך ההצפנה זהה לתהליך הפענוח (בתנאי ששמרנו על אותו המפתח ואותו מצב התחלתי של הגלגלים).

  • הצפינו את אותה ההודעה בשני הסימולטורים כאשר הם נבדלים בגלגלים שבהם אתם משתמשים. אפשר גם לשנות רק את סדר הגלגלים. שימו לב לשינוי הרב בין המסרים המוצפנים.
  • הצפינו את אותה האות פעם אחר פעם (למשל את המלה AAAAAAAAAAAAAAAAA). שימו לב - ההודעה המוצפנת אינה בנויה מאות אחת שחוזרת על עצמה. האם הבנתם מדוע זה קורה?
  • האם תוכלו ללמוד משהו מהכנסת שינויים קלים (למשל דרך לוח התקעים)?
  • קבעו שני מפתחות שונים בשני הסימולטורים ובצעו הצפנה כפולה – הצפינו את הודעתכם בסימולטור הימני, ואת התוצר הזינו לסימולטור השמאלי לצורך הצפנה נוספת. איך מפענחים את ההודעה שקבלתם?

גיליתם משהו נחמד? יש לכם הצעה להדגמה מעניינת? כתבו לנו ונשמח להציגה לקהל הרחב.

חזרה לאתר CAPTCHA