Skip to main content
header

וידאו

חלק מהסרטים המוזכרים כאן מוצגים באירוע "ידידותי לסביבה" בפסח 2009. חלקם ניתנים לצפיה באינטרנט. 

עולם הצב  Turtle World

 

 


אגדה עתיקה מספרת שהעולם נמצא על גבו של צב ענק. הצב הבודד נע בחלל, נשימתו יוצרת סביבה חדשה לחלוטין ומתמלאת ביערות , נחלים, הרים וקופים נלהבים. שמחתם של הקופים מפיתוח עולמם נלהבת, אולי אף נלהבת מדי, עד שיום אחד נאלצים ללמוד שיעור על קיימות בדרך הקשה. זהו משל רב עוצמה לגבי יכולת ההישרדות של המין האנושי.

(9 דקות ללא מילים. בימוי: ניק היליג'וס. אוסטרליה) 

 

סידרת פתרונות טובים -  Good Riddance

 

חמישה סרטונים על הרפתקאותיו של צעיר יצירתי שמנסה שיטות מקוריות להרחקת מזיקים מהבית ומשדות חקלאיים. במקום לפזר רעלים שמזיקים לסביבה הוא מעדיף להשתמש בשיטות טבעיות ומגייס לעזרתו צפרדעים, לטאות ואפילו עכבישים. לא כל פיתרון עובד בקלות ונדרשים הרבה תושייה וחשיבה המצאתית כדי להצליח. סרטים עתירי דמיון ומעוררי מחשבה.

(25 דקות  - 5 דקות לסרטון. ללא מילים. בימוי ניק היליג'וס. אוסטרליה)


החיות שומרות על כדור הארץ Animals Save the Planet

 

 

סדרה של 11 סרטוני אנימציה קצרים. חיות גדולות מפלסטלינה נותנות עצות קטנות ומעשיות לשמירה על כדור הארץ.

(כ-  8 דקות. אנגלית ללא תרגום)

לצפיה באינטרנט באתר www.animalssavetheplanet.com
 

סיפורם של חפצים  Story of Stuff

 

סרטון המציג באופן הומוריסטי כביכול, את הדרך שעושה כל דבר שאנו קונים – החל משלב המשאבים וכלה באתר הפסולת אליו הוא מושלך.

הפעילה הסביבתית האמריקאית אנני לאנרד מביאה לנו חזון מבאר על כלכלת החומרים המטורפת בה כלנו לכודים.

(20 דקות. אנגלית עם תרגום לעברית)

לצפיה בסרט באתר www.storyofstuff.com

פסולת = מזון / WASTE = FOOD

לצפיה בסרט

כיצד תהפוך התעשייה האנושית לחלק מהטבע במקום לנגוס בו? עקרון ה"Cradle to Cradle" החדשני, שפותח בזכות שיתוף פעולה בין לאומי מרתק המשלב כמה תחומים מדעיים, מתווה עתיד בריא לעולם שאנו הורסים במו ידינו.

פריצת הדרך המדעית המתוארת בסרט זה אינה אלא הכרח במצבו הנוכחי של עולמנו, כפי שמסתבר: משאבים טבעיים מדלדלים במהירות, בעוד ייצור וצריכה נוסקים בשיעוריהם, בעיקר בקרב אומות ענק כמו הודו וסין. ייצור הפסולת הוא עצום ואם לא תינקטנה פעולות דחופות, נהפוך בקרוב את כל משאבנו לערימה אחת גדולה של פסולת.

נוכח המצב הסביבתי המדרדר והולך, וויליאם מק`דונו, ארכיטקט ומעצב אמריקאי, ופרופ' מיכאל בראונגארט, כימאי גרמני, מאמינים כי מצאו את הפיתרון. מטרתם היא לעצב מחדש כל מוצר לפי העיקרון בו משתמש הטבע כדי לצמוח: פסולת = מזון.

הם הבינו שהעיקרון יכול להיות מיושם על כל מוצר המופק ומיוצר בידי האדם, וקראו לזה בשם: "המהפכה התעשייתית הבאה".

הסרט צולל אל הרעיון הפילוסופי-מדעי המהפכני שלהם, הקורם עור וגידים אל עבר מהפכה סביבתית כוללת. השפעתו מתבטאת כבר כעת בדמות מעצבים ויצרנים המתחילים להכנס לתהליכי חשיבה ועבודה המשנים את תהליכי הייצור שלהם לאורך כל חיי המוצר על פי תכנון ועיצוב "במעלה הזרם" – בתחילת התהליכים. העיקרון החדש דורש שכל מוצר, מרגע שסיים את תפקידו, יהפוך למזון בלתי רעיל לביוספרה, או לחילופין, להיות בר מחזור באופן מוחלט בטכנוספרה.

מספר חברות גדולות כבר קפצו על העגלה ומצויות בשלבי יישום של העיקרון הסביבתי. הסרט מציג כמה מהן ("פורד","נייקי", "הרמן מילר", ועוד) המתנסות בשיטות ייצור "Cradle to Cradle", על פי הרעיון של "פסולת = מזון". אך לא רק חברות מסחריות מאמצות את העיקרון: בסין כבר מתכננים ובונים כפרים וערים חדשות בהתאם לרעיונות חדשניים אלו.

(תיאור הסרט מתוך האתר שינוי ירוק)

עוד סרטים

  הערוץ הירוק של Youtube 

נוצר בתאריך: 19/03/09
עודכן בתאריך: 17/01/11