Skip to main content
תערוכות
header

עיצוב "מעריסה לעריסה"

דמיינו לכם עולם שבו התעשייה האנושית - כל הדברים אותם אנו מייצרים, משתמשים וצורכים - מזינים את הטבע ואת התעשייה כאחד, עולם שבו הצמיחה היא חיובית, והפעילות האנושית מותירה חותם אקולוגי חיובי, המסייע לסביבה.

עיצוב "מעריסה לעריסה" מקבל את השראתו מהטבע – בו אין מקום למושג "פסולת", מכיוון שבטבע פסולת = מזון.

המונח שנטבע בסוף שנות ה – 70 הינו ה"תיקון" לתפיסת עולם של "מעריסה לקבר" – לפיה מחזורי החיים של מוצרים אינם באמת מחזוריים, מכיוון שבסיום השימוש בהם, הם מגיעים לערימות הפסולת ולמזבלות, הרחק מהעין (ומהאף).

"מעריסה לקבר" אינה בהכרח התוצאה הבלתי- נמנעת של צריכה ופעילות כלכלית אלא יכולה להיתפס כבעיית תכנון יסודית. לעומת זאת, תכנון נכון המבוסס על חוקי הטבע, יכול להפוך את מערכות הייצור והצריכה לכוח מחייה, ולא מזיק וממית.

מטרותיו של עיצוב "מעריסה לעריסה" לשמר ולאפשר מעגלי פעולה והזנה טכניים וביולוגיים כך שישפיעו באופן  חיובי ולאורך זמן על בריאות האדם והסביבה. תכנון על פי עקרונות  אלו  עובד באופן תפעולי, מדיד ומוכח.  במסגרת זו ניתן לבנות מערכות כלכליות שעושות שימוש בחומרים בטוחים, בריאים ומזינים, או מתמחזרים תמידית, ומטיבים עם כל סוגי החיים על פני כדור הארץ.

דוגמאות של מוצרים שפותחו על פי שיטת העיצוב "מעריסה לעריסה" ניתן לראות בתצוגה במוזיאון.

לצד המוצרים מצוי הספר "מעריסה לעריסה: ליצור מחדש את הדרך בה אנו מייצרים דברים" Cradle to cradle: Remaking the Way We Make Things"" (2002) מאת הכימאי הגרמני מיכאל בראונגארט והארכיטקט והמעצב האמריקאי ויליאם מקדונו, הקוראים לשינוי התעשייה האנושית באמצעות עיצוב מקיים.

להרחבה ניתן לצפות בסרט פסולת=מזון (2007). בימאי : Rob van Hattum. '49 דקות.

עותק לצפייה עם כיתוביות בעברית נמצא במרכז המשאבים של המוזיאון.

Backhausen (בקהאוזן) – אריגי 'Returnity'

 "מעריסה לעריסה" במחזור החיים הטכני.

חברת "בקהאוזן" עוסקת בבדים לעיצוב פנים מאז שנת 1849. את הבדים שלה אפשר למצוא באופרה של וינה, בתיאטראות, אולמות קונצרטים, מלונות ועוד.

בשיתוף עם EPEA (Environmental Protection Encouragement Agency), פיתחה "בקהאוזן" את סדרת בדי ה- 'Returnity' על פי עקרונות "מעריסה לעריסה" ( (Cradle to Cradle בתהליך זה מתרחש חילוף חומרים טכני אפקטיבי, המחקה את מחזורי הפעולה של הטבע על ידי שמירת חומרי התעשייה בתוך מעגל ייצור מתמחזר ומתמשך. עם סיום השימוש בבד, ניתן להחזיר אותו ליצרן למחזור מלא.

"בקהאוזן" אפשרה שקיפות ל-EPEA בבדיקת ואפיון כל הכימיקלים במוצריה, וכך ניתן היה להעריך את ההשפעות הכוללות של המוצר ולשפרו לאורך כל שרשרת האספקה שלו.

כל חומרי הגלם ומרכיבי הבדים בטוחים לבריאות האדם ולסביבה לאורך תהליך הייצור שלהם,  בזמן השימוש בהם ובמהלך מסעם כחומרים במעגל החיים הטכני למיחזור ושימוש מחדש בתעשייה.

הבדים המיוצרים מפוליאסטר מתמחזר במלואו, עברו תהליך מעכב בעירה מסוג חדש, שבניגוד למעכבי הבעירה הנמצאים בשימוש כיום, אינו מתפשר על בריאותם של המשתמשים, ועם זאת – עומד בכל התקנים הנדרשים בחוק. 

סדרת בדי ה- 'Returnity' הינה הוכחה לאפשרויות של התעשייה העולמית לייצר מוצר תחרותי בעל איכות גבוהה, הלוקח בחשבון את בריאות האדם, על ידי השראה מעיצובו וגאוניותו של הטבע.

הבד קיבל תקן Cradle to Cradle Gold

 
Method - חברה לקוסמטיקה וחומרי ניקוי בעלי תקן - Cradle to Cradle Silver 

חברת Method מסן-פרנסיסקו נוסדה בשנת 2000 והתחילה בתהליכי Cradle to CradleSM בשנת 2006 ובשנת 2008 קיבלו 20 ממוצריה תקן Silver Cradle to CradleSM.

השיטה שעל פיה מפותחים ומעוצבים מוצרי החברה כוללת חיפוש אחר חומרים בטוחים לאדם ולסביבה, עיצוב המתחשב בסוף חיי המוצר (מיחזור, פירוק לקומפוסט, וכו'), שימוש באנרגיה מתחדשת , חיסכון במים ואנרגיה לכל אורך תהליכי הייצור, ואחריות חברתית.

במקביל, עסוקה "מטהוד" בחיפוש אחר טכנולוגיות סביבתיות חדשניות ובהערכה סביבתית של תהליכי ייצור וחומרים.

אריזות המוצרים של "מטהוד" מיוצרות מ-100% פלסטיק ממוחזר ומתמחזר, ולכן, חלק נכבד מהמחקר לפיתוח מוצרים העומדים בתקן "מעריסה לעריסה" היה מציאת דבקים לתוויות המוצרים שאינם פוגעים ביכולת או באפשרות המיחזור של האריזות.

מוצרי הניקוי והקוסמטיקה של "מטהוד" מבוססים על שימוש בחומרים מתפרקים ביולוגית ושאינם רעילים. כל מרכיבי המוצרים שלהם מפורטים באתר האינטרנט של החברה, ובחלק מהמקרים, מצורף הסבר על ייעודם של החומרים והסיבות לשימוש בהם.

"מטהוד" החליטה לשנות את פרויקט איזון פליטות הפחמן שלה ומשקיעה כספים בעידוד הספקים שלה להשתמש באנרגיה מתחדשת. במקביל, ממשיכה החברה לממן פרויקטים על מנת לאזן את פליטות הפחמן שלה הנובעים מתהליכי הייצור, תחבורת העובדים, וכלל התובלות של החברה. על ידי שיפור וייזום פרויקטים של אנרגיה מתחדשת במתקניה, מקווה החברה לקבל תקן Gold   .Cradle to CradleSM


טריגמה (Trigema)- הטי-שירט הראשונה המעוצבת למגע אדם ומתפרקת לקומפוסט

טריגמה הינה יצרנית חולצות הספורט ובגדי טניס הגדולה בגרמניה עם עשייה מוכחת בתחומי הסביבה והחברה. אחת הדוגמאות המעניינות לכך היא התחייבותה של החברה להמשיך לייצר טקסטיל בגרמניה ולא להעביר את הייצור למפעלים ברחבי העולם כפי שנוהגות רוב החברות בעולם. כמו כן, התחייבה טריגמה לספק עבודה במפעליה לכל ילדיהם של עובדיה הנוכחיים.

במהלך 2005 חברו טריגמה ו- EPEA על מנת לפתח את הטי-שירט הראשונה בעולם המתפרקת לקומפוסט בבטחה.

EPEA בחרה חוטים, צבענים (פיגמנטים), וחומרים המתאימים לייצור החולצה, אשר יכולים להפוך לקומפוסט על פי קריטריוני העיצוב של "עריסה לעריסה" ((Cradle to CradleSM.

פיתוח החולצה כלל פיתוח של חוטים מיוחדים בשיתוף פעולה עם הספקים של טריגמה, בהסתמך על ניסיונם של מדעני EPEA, בבדיקות כימיות של חומרים על מנת שיתאימו לאדם ולסביבה. התהליך נעשה באמצעות יכולות הייצור של טריגמה שאיפשרו ל-EPEA לבחון את כל תהליכי הייצור ,שרשרת האספקה ובקרת האיכות של המוצר.

התוצאה היא  - החולצה הראשונה בעולם המתחשבת בבטיחותם ובריאותם של המשתמשים. בעקבות השימוש במרכיבים ביולוגיים בלבד, החולצה הופכת למזון עבור הסביבה.

למרות שמחירה של החולצה מעל הממוצע, אם לוקחים בחשבון את הנזקים הנגרמים במהלך מחזור החיים של מוצרים אחרים, המחיר בהחלט נמוך.
הפרויקט ממשיך במחקר לייצור אביזרים נלווים כגון: רוכסנים וכפתורים מתכלים ביולוגית ופיתוח של מרכיבי פלסטיק המיוצרים מן הצומח.

 

נוצר בתאריך: 22/04/09
עודכן בתאריך: 17/01/11