logo  
   היה לכם מעניין ומועיל? נשמח אם תעבירו את הידיעון שלנו לאחרים. הרשמה לקבלת ידיעון המוזיאון
 
     תוכן הידיעון       חוויה לדעת    
 

> בגליון זה של "חוויה לדעת":

> גליונות קודמים


אלברט איינשטיין אלברט איינשטיין
מופיע בפסל הקינטי "הטיסה"


האדם הויטרובי
לאונרדו דה-וינצ'י - האדם הויטרובי
התבוננות בפרופורציות גוף האדם


FameLab
יכולים להציג נושא מדעי בשלוש דקות?


מגדל סלמי
מגדל סלמי
מוצג בתערוכת "סיבוב בלונה פארק"


מדענים ומפתחים צעירים
נשיא המדינה, מר שמעון פרס, ושר המדע ראלב מג'אדלה מעניקים פרסים לזוכים בתחרות מדענים ומפתחים צעירים.

     

לידידי המוזיאון שלום,

מרץ-אפריל מסמלים את תחילתו של האביב. יומו הראשון של האביב בחצי הכדור הצפוני יחול ב - 21 למרץ, יום בו הלילה והיום שווים. שמו של האביב, סמל להתחדשות ופריחה, נגזר בשפה העברית מביכורי הפירות שמבשילים (באיבו). ובלעז, אפריל מלטינית אפריר -להיפתח. אנו במוזיאון מסמלים את האביב באירוע "ידידותי לטבע ולסביבה". נשמח לראותכם איתנו.

מדעני החודש

אלברט איינשטיין נולד ב-14 במרץ 1879. במוזיאון תערוכה גדולה המתייחסת לפועלו המדעי ולביוגראפיה שלו השזורה באירועים ההיסטוריים הגדולים של המאה ה - 20. יום הולדתו של איינשטיין נקבע כיום המדע הלאומי וכיום ה- π הבינלאומי (3.14).

לאונרדו דה וינצ'י, נולד ב 15 באפריל 1452 בטוסקנה שבאיטליה. איש אשכולות, מגדולי אמני הרנסאנס, שקנה לו מקום בתולדות האנושות כאדם הבקיא בכל תחומי הידע האנושי בזמנו. במוזיאון מופיעה דמותו של לאונרדו בפסל הקינטי "הטיסה", האיור של האדם הויטרובי מופיע בתערוכת מתמטיקה, ובמפגש מדע "למה בניינים לא נופלים", בונים המשתתפים את "גשר לאונרדו" - גשר מוטות שלאונרדו תכנן בשנת 1502 לבקשתו של הסולטאן התורכי.

פעילות החודש באינטרנט לגיל הרך:

לקראת פורים: על בעלי חיים שמתחפשים ומסווים את עצמם כהגנה מפני טורפים או כאמצעי להתקפה.

   
         
      החדשות במבט אחד    
     

> לכל המשפחה (להרחבה)

> למבוגרים ולמתעניינים (להרחבה)

 • FameLab - תחרות בינלאומית לתקשורת מדעית בשיתוף המועצה הבריטית. לבעלי תואר ראשון ומעלה.
 • קפה מדע - בנושא אבולוציה. במלאת 200 שנה לדארווין ו-150 לפרסום ספרו "מוצא המינים". (חם)

> למערכת החינוך (להרחבה)

 • תחרות מדענים ומפתחים צעירים לישראל: טקס הענקת פרסים לזוכים תחרות מדענים צעירים במעמד נשיא המדינה 18.3.09. תערוכת הפרויקטים שהגיעו לשלב הגמר תוצג במוזיאון במשך 10 ימים. מורים ותלמידים מוזמנים להגיע לסיור מיוחד בתקופה זו.
 • נציגי מורים לסדנה בינלאומית: הכרזה על בחירת המורים למדעים שייצגו את ישראל בסדנה בינלאומית של חברת "אינטל" בארה"ב, העוסקת בלמידה באמצעות פרויקטים. 22.3.2009
   
         
    לכל המשפחה    
     

> מרץ - אפריל

פורים: לשלש את המעגל. פעילות מיוחדת לרגל יום הפאי הבינלאומי (3.14). - 9-11 במרץ.

בתוכנית:

 • סניור גליליי - מופע תיאטרלי על המדען שהניח את יסודות המדע המודרני ואישש את התיאוריה כי כדור הארץ מסתובב סביב השמש.
 • סיורי משפחות והדגמות מדעיות בפן הומוריסטי.
 • פינת בנייה - לשלש את המעגל. ילדים בונים משולשים (אזני המן) מעיגולים, ולוקחים הביתה למזכרת.

פסח במוזיאון - ידידותי לסביבה: בתאריכים 31.3.09- 18.4.09

אירוע לכל המשפחה שמטרתו להציג בפני ילדים והורים עקרונות מדעיים של אנרגיה, חומרים, תכונות החומרים והאלטרנטיבות "הירוקות" העומדות לרשותנו.

באירוע עמדות הדגמה והדרכה לקהל הרחב.

בתוכנית:

 • אורזים: חידות, משחקים, הדגמות ופתרונות אריזה אופטימאליים שאנחנו לומדים מהטבע.
 • על חשמל ואנרגיה: התנסות והדגמה על חשמל וחיסכון באנרגיה.
 • אנרגיה חלופית: התנסות בהפעלת אביזרים ומשחקים באמצעות אנרגיה חלופית.
 • סיפורו של מכשיר: המכשירים סביבנו. ממה הם עשויים? מהן תכונות החומרים? מאיפה הם מגיעים? ומה קורה להם כשנזרקים
 • הבית החכם:  שיתוף פעולה עם מרכז הבניה הישראלי ועם חברות ישראליות. על בנייה חכמה שמשלבת תהליכי ייצור "ירוקים" ועוזרת בבנייה ידידותית לסביבה.

ועוד...

 • ד"ר מולקולה של איכות סביבה: מופע מדעי הומוריסטי לכל המשפחה. חברתו של ד"ר מולקולה עוזבת אותו בכעס כי "המדענים מקלקלים את הסביבה". ד"ר מולקולה מוכיח לחברתו ולקהל הצופים שמדענים מפתחים חומרים חדישים ואמצעים טכנולוגיים העוזרים לנו לשמור על הסביבה. מופע ששיאו בנגינה על חפצים שד"ר מולקולה מצא בזבל: קש, חבל, צינור, פח, מבחנה ו...
  מופע מאת אורי וייל.
  באודיטוריום המוזיאון בתוספת 10 ₪.
 • פינת בניה: בדרך לנייר הרב פעמי. ילדים והורים "מציירים" באור על גבי נייר פוטו-כרומי שרגיש לאור. הציור נעלם אחרי זמן קצר, והילדים מוזמנים לצייר ציור חדש. ניתן "לצייר" על הנייר גם באמצעות קרני השמש. את הנייר המיוחד לוקחים במתנה הביתה למזכרת. פיתוח מיוחד של מוזיאון המדע לרגל אירוע ידידותי לסביבה.

יום העצמאות 28.4.09 - כניסה חינם לילדים עד גיל 18

> פעילויות נוספות לכל המשפחה. ללא תשלום נוסף:

 • סיורים מודרכים בתערוכות: מבוך לשלום, פנס חושך, וסיור למשפחות בתערוכות המוזיאון השונות.
 • הדגמות מדעיות בשיתוף הקהל: מדע בלונה פארק, חשמל סטטי, פנס חושך.
 • פינת בניה לילדים הצעירים: צלחות סיניות - לבנות ולקחת הביתה למזכרת.

> תיאטרון מדע

סניור גליליי - מופע תיאטרלי מדעי לכל המשפחה על גליליאו גליליי המדען שהניח את היסודות למדע המודרני, המדען שהפיל חפצים מראש מגדל פיזה, ששכלל את הטלסקופ, שגילה שהכוכבים מסתובבים סביב השמש. על גליליאו גליליי המדען שהואשם על ידי האינקוויזיציה בכפירה, שחזר בו מהשקפותיו ומאסרו הומר במעצר בית בפירנצה. מופע יחיד של אורי וייל באודיטוריום המוזיאון.

פירוט מדוייק ומעודכן של הפעילויות אפשר למצוא באתר

   
         
      למבוגרים ולמתעניינים    
     

> סיורים מודרכים בתערוכות

 • איינשטיין - לרגל יום הולדתו ה - 130 של איינשטיין סיורים מודרכים בתערוכה על עולמו המופלא של המדען המפורסם ביותר של תקופתנו. בתערוכה שני אספקטים עיקריים: איינשטיין המדען הגאון, החוקר שגילוייו שינו את מה שאנחנו יודעים על העולם; ואיינשטיין, כאדם מעורב בנושאים חברתיים ופוליטיים של תקופתו, שהביוגראפיה שלו שזורה בכל האירועים ההיסטוריים הגדולים של המאה ה - 20.
 • המוח במחקר - תערוכה המציגה כיוונים שונים במחקרי מוח עדכניים באוניברסיטה העברית ובמכון ויצמן. האם כולנו תופסים את העולם באותו האופן? על דרכי עיבוד הפנים במוח, על למידה, דרכי טיפול במחלות הקשורות במוח ופרויקט בינלאומי שמטרתו "לדמות" את פעילותו של המוח אנושי.

FameLab - תחרות בינלאומית לתקשורת מדעית בשיתוף המועצה הבריטית. התחרות מיועדת למדענים צעירים ולסטודנטים בעלי תואר ראשון ומעלה. בירושלים תתקיים התחרות ב - 2.4.09. (חם לאתר). זו השנה השלישית שהתחרות מתקיימת בישראל. התחרות מיועדת לחוקרים צעירים ולסטודנטים במדעים, מתמטיקה, הנדסה או רפואה שיציגו במשך 3 (!) דקות בלבד נושא מדעי לבחירתם, ללא שימוש במצגות מחשב.

> קפה מדע (להרחבה)

תוכנית שנתית בנושא אבולוציה. במלאת 200 שנה לדרווין ו-150 לפרסום ספרו "מוצא המינים".

סדרת מפגשים לא פורמאליים בין חוקר לקהל. המפגשים מתקיימים בבית הקפה תמול שלשום במרכז העיר. רחוב סלומון 5, נחלת שבעה. בשעה 19:00. הכניסה חינם.

יום שני 23.3.09 - חוקיות לעומת מקריות באבולוציה
האם ניתן היה "לחזות" את מהלך האבולוציה בעבר, ואת מהלך האבולוציה הצפוי בעתיד?
על תהליכים אבולוציוניים ואקולוגיים בעולם החי: השתנות ואקראיות לעומת קביעות וסדירות. עם פרופ' דן כהן מהמכון למדעי החיים באוניברסיטה העברית בירושלים.

יום ראשון 26.4.09 על שמרנות וחדשנות
תוך התייחסות לאבולוציה של נדלים ושל נחשים - שני בעלי חיים שהתפתחו בנפרד לדגם גוף דומה. עם ד"ר אריאל צ'יפמן מהמכון למדעי החיים באוניברסיטה העברית.

 

   
         
    למערכת החינוך    
     

תחרות מדענים ומפתחים צעירים לישראל:
טקס הענקת פרסים לזוכים בתחרות מדענים צעירים יתקיים ב – 18 במרץ במעמד נשיא המדינה, שר המדע, שרת החינוך, נשיא האקדמיה הלאומית למדעים ויו"ר ועדת מדע וטכנולוגיה בכנסת ישראל. הזוכים מקבלים מלגות לימודים לאוניברסיטאות בארץ, ומייצגים את ישראל בתחרויות בינלאומיות באירופה ובארה"ב. תחרות מדענים צעירים לישראל מתקיימת זו השנה ה - 12 בניהולו של מוזיאון המדע ע"ש בלומפילד ירושלים, בשיתוף משרד החינוך, האגף לחינוך מדעי וטכנולוגי וחברת אינטל.

מורים לסדנה בינלאומית של אינטל
טקס ההכרזה על שני המורים למדעים שייצגו את ישראל בסדנה בינלאומית של חברת "אינטל" בארה"ב, העוסקת בלמידה באמצעות פרויקטים 22.3.09
הסדנה מיועדת למורים מצטיינים במדעים ובטכנולוגיה מכל העולם ומתקיימת בסמוך לתחרות הבינלאומית למדענים צעירים, Intel-ISEF . הסדנה תתקיים במשך שבוע בחודש מאי ברינו, נבדה בארה"ב.

כנס חינוכי לתלמידים:

סמינר מנהיגות והעצמה לתלמידים במטרה למנוע עישון, צריכת סמים ואלכוהול. 25.3.09
מפגש המשך שיתקיים במוזיאון, לתלמידי כיתות ט' עד יב' ירושלמים, למורים וליועצים חינוכיים. בשיתוף מה"ד ירושלים ומשרד החינוך.

להזמנה ובירורים על השתלמויות וימי עיון במוזיאון, כולל ביקורים במסגרת התפריט הבית ספרי של הקרן לקידום מקצועי בהסתדרות המורים, נא לפנות ל: אסתי ברזנר 02-6544876 esthyb@mada.org.il

ביקורי תלמידים
תלמידי מערכת החינוך מכיתות גן - יב' מבקרים במוזיאון במסגרת מפגשי מדע – פעילויות חווייתיות מודרכות בתערוכות המוזיאון, בנושאים שונים, בהתאמה לגיל התלמידים.
לחודשים מרץ-אפריל הוזמנו עד כה ביקורים לכ- 6,000 תלמידים, ערבים ויהודים:
כשליש תלמידי יסודי, קצת יותר משליש תלמידי חטיבת ביניים, והשאר גנים ומספר כיתות של תלמידי תיכון שמתמחים במדעים.
להזמנת מפגשי מדע – לפנות למירי אוחנה – 02.6544888 miri@mada.org.il

כנסים חינוכיים לעובדי הוראה

השתתפות נציגי צוות החינוך של המוזיאון בכנסים של מרכז למדע למורי מדע וטכנולוגיה בחינוך היסודי שיתקיימו ב-

 • 31.3.09 – במחוז תל אביב והמרכז.
 • 16.4.09 – במחוז חיפה והצפון.
 • כנס למדע למורי מדע וטכנולוגיה בחינוך היסודי 31.3.09 – למחוז תל אביב והמרכז.
 • כנס למדע למורי מדע וטכנולוגיה בחינוך היסודי 16.4.09 – למחוז חיפה והצפון.
   
         
    יוצאים החוצה    
     

כנס בין לאומי על אמנות ומדע - הרצאה של מיה הלוי, מנהלת המוזיאון, בכנס יתקיים במרכז וינזבוד, מרכז לאמנות עכשווית במוסקבה . 16-18.3.09 ההרצאה מיועדת לאנשי מוזיאונים במטרה לעודד הקמתם של מוזיאוני מדע פעילים ברוסיה.

סמינר בין לאומי על עתיד מוזיאוני המדע – סמינר בינלאומי ביוזמתו של מוזיאון המדע בהלסינקי וארגון מוזיאוני המדע העולמי (ASTC) ישודר באתר האינטרנט ב – 20.3.09 . בסמינר ידונו בתפקידי המוזיאונים למדע בחברה האזרחית, והדרכים להגשמתם. הכנס ישודר בשידור חי דרך האינטרנט וכל המעוניינים לקחת חלק מוזמנים.

השאלת תערוכות
תערוכת "תרופה, דברים שבריא לדעת" שפותחה ונבנתה ע"י מוזיאון המדע בירושלים בתמיכת חברת טבע מוצגת החל מחודש מרץ במוזיאון האדם והחי ברמת גן. התערוכה הוצגה במוזיאון המדע בירושלים במשך 6 שנים והושאלה למוזיאון ברמת גן בסיוע חברת טבע.

   
         
    תערוכות במוזיאון    
   

המוזיאון מיסודן של:

האוניברסיטה העברית
האוניברסיטה העברית
הקרן לירושלים
הקרן לירושלים

הפעילות במוזיאון בתמיכת משרד החינוך, משרד המדע, התרבות והספורט, עיריית ירושלים והקרן לירושלים.

 

     

> לכל המשפחה
סיבוב בלונה פארק; מדע זה כל הסיפור; אשליות - מבלבלים את המוח; המוח במחקר; עצבים חשופים; שם הmeשחק; פנס חושך; לאור החשמל; מה הקשר?; מנוף לגילוי; מבוך השלום (פעילות קבוצתית בהזמנה מראש);


> תערוכות לנוער ולמבוגרים
המוח במחקר; עצבים חשופים; שם הmeשחק; איינשטיין.


> תערוכות נודדות
בא בחשבון, למה בניינים לא נופלים?, מראות.


> מוצגים מיוחדים
כדור אבן; שרמנקה; נבל ללא מיתרים; מגלגלים כספים; ומוצגים בנושא אוויר.


> ימים ושעות פתיחה:

בימי חול ובחול המועד: 10:00 – 18:00
ימי שישי וערבי חג: 10:00 – 14:00
שבת וחג: 10:00 – 16:00.
המוזיאון סגור בימי ראשון - בחגים ובחופשות שעות וימי הפתיחה משתנים

> ימים ושעות פתיחה בפסח:

בימי חול ובחול המועד: 10:00 – 18:00
ימי שישי וערבי חג: 10:00 – 14:00
שבת וחג: 10:00 – 16:00.
המוזיאון סגור בליל הסדר ה- 8.4.09 וביום ראשון 5.4.09

בערב יום השואה וביום השואה (20-21.4), ובערב יום הזיכרון וביום הזיכרון ( 27-28.4) המוזיאון יהיה פתוח בין השעות 10:00 – 16:00.

ביום העצמאות 28.4 בין השעות 10:00 – 18:00. כניסה חינם לילדים עד גיל 18.

מרכז משאבים:
פתוח בימים ב', ה' בשעות 15:30 - 17:30
שבת 12:00 - 14:00
תיאום ביקור בשעות אחרות בטלפון: 02-6544888.


> מרכז מחזור למוצרי אלקטרוניקה במוזיאון

ניתן להביא מוצרים החל ממכשירי גילוח ועד לטלוויזיה או מזגן ישנים. מיכל המחזור ממוקם בקצה מגרש החנייה של המוזיאון. מידע על הפרויקט ותחנות איסוף נוספות ברחבי הארץ באתר: http://www.snunit-recycling.com.


> כתובת:
שדרת המוזיאונים גבעת רם ירושלים, 91904
טל. 02-6544888
http://www.mada.org.il
mada@mada.org.il

להסרה מרשימת התפוצה כתבו לנו - mada@mada.org.il