Skip to main content
header

אירוע לכל המשפחה

היכן מסתתר סוכר? למה אנו צורכים כל כך הרבה סוכר? 
במה יש יותר סוכר, בלימון או בתות שדה?
תשובות לשאלות תוכלו למצוא במגוון הפעילויות שמחכות לכם 
 
 
מופע מיוחד לילדים בימי שלישי * הדגמות מדעיות * סדנאות בנייה * סיור בחממה ועוד
 
מוזיאון המדע ע"ש בלומפילד בירושלים מזמין אתכם לפעילות ייחודית שתוקדש לנושא הסוכר לצד ביקור בתערוכה החקלאית 'שדות המחר'. הפעילות בסיוע משרד החקלאות ופיתוח הכפר.
 
 
מהו סוכר? סוכר הוא שם כולל לקבוצה גדולה של חומרים, הנמצאים במזונות באופן טבעי, בעיקר בפירות, ירקות, דגנים, קטניות וחלב. הסוכר הקיים במזונות אלה נמצא יחד עם מגוון גדול של רכיבי תזונה חשובים אחרים לגוף כמו למשל הפירות, המכילים בנוסף לסוכרים שונים גם סיבים תזונתיים, ויטמינים, מינרלים וכן רשימה ארוכה של חומרים המכונה פיטוכמיקלים. הגברת הצריכה של ירקות ופירות, דגנים מלאים וקטניות מסייעת במניעת מחלות שונות ומהווה חלק מההמלצות היומיות לתזונה נבונה. 
 
בין שלל הפעילויות לכל המשפחה:
 
הדגמה מדעית 'מתוקה' – כמה סוכר?:
איך מכינים 'שערות סבתא' ומה המדע המשולב בהכנתן? בהדגמה נדגים ייצור של שערות סבתא, נסביר ממה עשויות, כיצד הן נוצרות ומה שומר על צורתן. בנוסף נבצע ניסוי של המסת סוכר וממש נראה במו עיננו כיצד נראה סוכר המומס במים.  מי 'מתוק' יותר? – ניסוי בו נמדוד תכולת סוכר בפירות, נמשיך בהבנה של מהו העמילן ומדוע אינו בטעם מתוק למרות שהוא מורכב מרב-סוכרים, נדליק את להבת הדרקון המתוק ואף נזהה את צמח קנה סוכר מהשדה האנכי הענק שגדל במוזיאון.


 
סדנה התנסותית חווייתית - ממתקים מן הטבע
מי לא אוהב סוכריות גומי צבעוניות ומתוקות? בסדנא יכינו המבקרים סוכריות גומי טעימות ובריאות שהילדים יוכלו לטעום. הסדנה מגיל 6+ בליווי הורה/מבוגר.

 
סדנת בנייה: בונים סוכר
כיצד נראית מולקולת הסוכר? בסדנה תוכלו לבנות דגם אישי של מולקולת סוכר (גלוקוז) המורכבת מפחמן, מימן וחמצן ולקחת אותו הביתה למזכרת!  הסדנה מגיל 4+.
 
פעילות למשפחות: בלשי הסוכר
לסוכר יש שמות וצורות רבות. הורים וילדים מוזמנים לבקר בעמדות פעילות שונות ברחבי המוזיאון ולגלות היכן מסתתר הסוכר במזונות שאנו אוכלים, היכן הוא מצוי בצורתו הטבעית והיכן הוא 'ערך מוסף' וכמה ממנו אנו צורכים מדי יום.
 
סיור בחממות ובבית הרשת: על עגבניות ושאר ירקות
סיור היכרות מודרך למשפחות בתערוכת 'שדות המחר' -  'סיור עגבניות ושאר ירקות', סיור פעיל בחצר החקלאית תוך שילוב הפיתוח הישראלי החדשני SCIO  של CONSUMER PHYSICS בבחינה של ירקות ופירות הגדלים באזורי הגידול השונים במוזיאון.  


 
הצגה לילדים: "עוגה-עוגה"
הצגה קצרה ומשעשעת על השף של מוזיאון המדע שמנסה לאפות עוגה מתוקה. בדרך הוא ילמד על הרכיבים, ישבור ביצים ועוד שלל הפתעות מוזרות...
בימי שלישי (31.10, 7.11, 14.11, 21.11, 28.11, 5.12, 12.12) 
כתיבה, בימוי ומשחק: שמוליק פרידמן, ליצן מדעי
(משך ההצגה: 20 דק'. ההצגה מגיל 3+)
 
מעוף החיים – סרט בתלת מימד בימי שישי ושבת 
מבית היוצר של דיסני NATURE.חגיגה צבעונית המזמינה  את הצופים לעוף עם פרפרים, דבורים, עטלפים וציפורים מפרח לפרח, במטרה להאביק ביחד איתם פרחים מרהיבים הצומחים באזורים שונים ובתנאים מגוונים ברחבי העולם.  מלווה בקריינות בעברית. (בתוספת 10 ₪).

האירוע 'מותק של מדע' מתקיים בחסות ובסיוע משרד החקלאות ופיתוח הכפר.
תודות לחברי הסגל של המכון לביוכימיה, מזון ותזונה בפקולטה לחקלאות מזון וסביבה ע"ש רוברט ה. סמית על ייעוץ והפניה למקורות.
 
 
 
נוצר בתאריך: 17/09/17
עודכן בתאריך: 04/01/18