Skip to main content
header

פרוייקט ENGINEER

ENIGINEER הוא פרויקט של האיחוד האירופי לשילוב של לימודי הנדסה בהוראת המדעים בבתי הספר היסודיים ובמוזיאוני מדע, שהתקיים במסגרת התכנית ה-7 בין השנים 2011-2014. מוזיאון המדע ע"ש בלומפילד ירושלים יזם והוביל את הפרויקט וכיום החומרים שפותחו במסגרת הפרויקט מוטמעים בתוכנית הלימודים במדעים וטכנולוגיה של משרד החינוך. 
 

בפרויקט פותחו יחידות הוראה המשלבות תחומי הנדסה שונים בלימודי המדע והטכנולוגיה בבית הספר היסודי. הפיתוח התבסס על ניסיון עשיר ומוצלח של תכנית שפותחה במוזיאון המדע בבוסטון בשם Engineering is Elementary ופועלת כיום עם למעלה משני מיליון תלמידים ברחבי ארה"ב. מובילי התוכנית במוזיאון המדע בבוסטון שימשו כיועצים ומלווים לתוכנית ENGINEER.

במסגרת פרויקט ENGINEER פותחו יחידות הוראה בעשרה תחומי הנדסה שונים, כמו חומרים, מים, חשמל, מכונות וביו-רפואה. בכל יחידה מוצגת "משימת אתגר" רלוונטית לעולמם של התלמידים, אותה מבצעים התלמידים תוך התנסות בתהליך תיכון הנדסי, שמתחיל בשאלת שאלות ומסתיים בבנייה של "פתרון" ושכלול שלו. את משימות האתגר לתלמידים מלווים חוברת הנחיה מפורטת והשתלמות למורים. את "משימות האתגר" התלמידים מבצעים במסגרת לימודי המדעים, בקבוצות קטנות, בנושאים מתוך תכנית הלימודים תוך חשיפה לתחומי ידע ועקרונות מדעיים, ליישומים טכנולוגיים ולתהליך התיכון ההנדסי.

לפרויקט, שנוהל על ידי מוזיאון המדע ע"ש בלומפילד ירושלים, היו שותפים 26 ארגונים: 10 מוזיאוני מדע, 10 בתי ספר, אוניברסיטאות וארגונים מקצועיים מאירופה, מוזיאון המדע בבוסטון, וחברת ניהול פרויקטים ישראלית. בכל אחת מעשר המדינות שהשתתפו פעלו יחד מוזיאון מדע ובית ספר יסודי, לפיתוח יחידת תוכן בתחום הנדסי אחד. כל יחידות ההוראה שפותחו תורגמו ל- 10 שפות, והן נגישות לכל באופן חופשי על רשת האינטרנט.

השותפים בתכנית מאמינים שהנדסה יכולה להוות מפתח להגברת העניין של תלמידים בלימודי מדעים, מאחר והיא קשורה לחיי היומיום ונגזרת מעולמם של התלמידים. אנו מקווים כי התכנית תגביר את האוריינות המדעית טכנולוגית של התלמידים - משימה קשה ומורכבת אך חיונית לפיתוח כישורי המאה ה21, ותעודד תלמידים לבחור בתחומים אלו ללימודים וקריירה בהמשך. התכנית תוכננה כך שתהיה אטרקטיבית גם לבנות, בהיותה מבוססת על משימות בעלות ערך לחברה ומשמעותיות לעולמן, ובכך שביצוע  המשימות נעשית בעבודת צוות ונותנת ביטוי ליכולות אישיות מגוונות.

בישראל, התכנית, שאושרה מקצועית על ידי הפיקוח על הוראת מדע וטכנולוגיה במשרד החינוך, תומכת במדיניות שמוביל מינהל מדע וטכנולוגיה לשילוב תהליכי למידה בדרך החקר ופתרון בעיות, ולפיתוח של מיומנויות החקר המדעי. היחידות שפותחו לווו על ידי הפיקוח על הוראת המדעים והטכנולוגיה במשרד החינוך. חלק מיחידות ההוראה משולבות בתוכנית הלימודים וחלקן יכולות לשמש את המורים להעשרה, לפעילות בקבוצות קטנות וכדומה. הרעיון העומד בבסיס תכנית ENIGINEER הוא שיתוף פעולה בין מערכת החינוך הפורמלית למוסדות תרבות וחינוך בלתי פורמליים – מוזיאוני מדע. אנחנו במוזיאון המדע בירושלים מקווים כי פרויקט זה יהווה דגם לפתוח של שיתופי פעולה רבים נוספים.

ירושלים התברכה בקשת רחבה מאד של מוסדות תרבות ובמגוון ייחודי של מוסדות בלתי פורמליים לחינוך לטבע ומדע, אלו נכסים ייחודיים שעומדים לרשות מערכת החינוך בעיר וחובה לנצלם.

במסגרת הפרויקט, מוזיאון המדע חבר לבית ספר 'נתיב זבולון' במודיעין ויחד עם רכזת המדעים של ביה"ס פותחה יחידת הוראה בתחום של הנדסה ביו-רפואית בהקשר של מערכת הנשימה ומדידת נפחכל מדינה צוותה למדינה אחרת מתוך המדינות המשתתפות וכל אחת בדקה במקביל לפיתוח היחידה שלה גם את הפיתוח של המדינה שצוותה לה. מדינת ישראל עבדה יחד עם יוון ובחנה את הפיתוח שלהם בתחום של הנדסה ימית  (ולהפך).

להלן היחידות השונות שפותחו על ידי השותפים השונים:

מדינה שם היחידה ומשימת האתגר תחום תוכן מדעי תחום ההנדסה יחידות להורדה למחשב
ישראלשואפים (ונושפים) קדימה!
תכנון ובניית מכשיר למדידת נפח נשיפה מירבי
מערכת הנשימה, מדידת נפחהנדסה ביו-רפואיתעברית
אנגלית
איטליהבריכה להצלת צפרדעים
תכנון ובניית בריכת נוי
תכונות של סוגי קרקעותהנדסה גיאו-טכניתעברית
אנגלית
הולנדצלילי המוזיקה
תכנון ובנייה של כלי נגינה
קולהנדסה אקוסטיתעברית
אנגלית
שבדיהשואבים ומנקים!
תכנון ובנייה של שואב אבק
חשמל (מעגלים חשמליים)הנדסת חשמלעברית
אנגלית
צ'כיהחיים חדשים
תכנון ובנייה של מערכת השקיה
צמחים, הובלת מיםהנדסה חקלאיתעברית
אנגלית
דנמרקנעלי הקסם
תכנון ובניית סוליות נעליים עמידות לקור
מעבר חום, בידוד תרמיהנדסת חומריםעברית
אנגלית
יווןחוף מבטחים
תכנון ובניית רפסודה
ציפה ושקיעההנדסה ימיתעברית
אנגלית
צרפתצעצוע של סיפור
תכנון ובנייה של מנגנונים מכניים
מנגנוני תמסורתהנדסת מכונותעברית
אנגלית
בריטניהדואים למרחקים
תכנון ובניית דאון
כוחות (תעופה)הנדסת תעופהעברית
אנגלית
גרמניהשומרים על איזון
תכנון ובניית פסל קינטי (מוֹבַּיְיל)
כוחות ( שווי משקל)הנדסת מכונותעברית
אנגלית
לעדכונים על שיתופי פעולה בינלאומיים | לאתר הפרוייקט  | לאתר Scientix
נוצר בתאריך: 25/12/12
עודכן בתאריך: 08/01/17