Skip to main content

מראת X - על מראות והשתקפויות

מראת X

תיקים באפלה
"רוב המדענים חושבים שהתופעות "הטבעיות" המוגזמות של "תיקים באפלה" מבוססות על דמיון מעוות מדי וטריקים מתוחכמים מדי מכדי שיהיה בהן עניין - העולם "הממשי" מכיל פלאים רבים למדי גם בלעדיהן. למשל, המוצג "מראת-X" בתערוכה "פנס חושך" מאפשר למבקר להשתמש ב"טריקים" מדעיים פשוטים כדי לשחק משחקים מפתיעים עם דמותו ועם דמויות חבריו.

האם אתם יודעים כי קרוב לוודאי שהפרצוף שלכם איננו סימטרי לחלוטין (כמו פרצופם של רוב בני האדם)? לכן, היפוך של הפרצוף שלכם מימין לשמאל יגרום לכך שתיראו שונים במקצת. והאם אתם יודעים שמראה הופכת את פרצופכם בכיוון ימין שמאל, בשעה שמצלמה (רגילה או מצלמת וידאו) אינה הופכת אותו - ולכן מה שאתם רואים במראה אינו זהה למה שרואים חבריכם כשהם מתבוננים בכם?

קיים סידור של מראות המאפשר לכם לראות את פרצופכם לא הפוך, ומוצג זה יאפשר לכם להשוות את פרצופכם ההפוך לפרצופכם הלא הפוך. המוצג הוא מבנה של מראות המורכבות בצורת X. אם תסתכלו ישירות לתוך אחד מה-V, תראו את פרצופכם הלא הפוך. אם תסתובבו מעט ותעמדו מול אחת המראות, תראו את פרצופכם ההפוך. מן הסתם תופתעו לגלות עד כמה שונים אתם נראים! מדוע באמת מראה רגילה הופכת את הבבואה בכיוון ימין שמאל ולא בכיוון מעלה מטה? ראשית, נבדוק אם היא אכן עושב זאת. הביטו במראה והזיזו את תנוך אוזנכם הימנית (אם אתם מסוגלים לעשות זאת) או עצמו את העין הימנית. הבבואה שלכם מזיזה את האוזן השמאלית שלה או עוצמת את העין השמאלית שלה.

תגלית מוזרה זו העסיקה מדענים ופילוסופים במשך מאות בשנים, מאז אפלטון. ריצ'ארד גרגורי הקדיש לכך 17 עמודים בספרו שראה אור לא מזמן ("מראות במוח"). הוא מייחס זאת לעובדה שכדי להסתכל במראה אנו צריכים להסתובב, ובדרך כלל אנו עושים זאת על ידי כך שאנו מבצעים סיבוב בכיוון ימין שמאל (ולא מעלה מטה!). אבל כדי להבין את ההסבר במלואו יש לקרוא את גרגורי, ועדיין נותר מקום רב לדיון!

במוצג מראת-X יש עוד שפע של טריקים אחרים. המראות הן למעשה "מראות-למחצה" ופירוש הדבר שהן מחזירות רק מחצית מן האור הנופל עליהן ומעבירות את המחצית האחרת. כשמסתכלים במראה כזאת, מה שרואים תלוי בבהירות היחסית של העצמים הנמצאים לפני המראה ומאחוריה. אתם תראו את העצם המואר באור בהיר יותר, ואם הם בעלי בהירות דומה, תראו תערובת של שניהם.מראת-X שלנו מסודרת כך שתוכלו לראות בה אפשרויות שונות. תוכלו לראות את פרצופכם שלכם או פרצופים של אחד או יותר מבין שלושת חבריכם, או תערובות של כל הפרצופים הללו. תוכלו למשל לשבת מול חבר עם משקפים וכובע ולראות במראה את פניכם שלכם עטורים משקפים וכובע וזה מה שכל כך מיוחד במוצג.

נוסף על כך, מאחר שכל אחד מארבעת הצופים יכול להאיר בנפרד כל מחצית של פרצופו, תוכלו לצרף יחדיו את הצד השמאלי של פרצופכם עם הצד הימני של פרצופו של אחד מחבריכם. כל הבבואות הללו נראות כמעשי כשפים, אבל כולן מתקבלות על פי חוקי הפיסיקה.

כדי להבין מדוע מראה שטוחה הופכת את פרצופכם ומראת V אינה עושה זאת, וכדי להבין את כל האפשרויות ליצירת תערובות של הפרצוף שלכם והפרצופים של חבריכם, עליכם לשרטט תרשימי קרניים. אלה הם שרטוטים פשוטים המתארים כיצד אור היוצא מנקודה מסוימת על עצם מגיע אל עיניכם. תרשימים כאלה מבוססים על חוק אחד בלבד: הזווית שבה פוגעת אלומת האור במראה שווה לזווית.

בחיי היומיום האור נע בקווים ישרים ולכן כשאנו מסתכלים במראה כאילו דרך חלון, אנו חושבים שדמות מצויה מעבר למראה (אפילו אם אנחנו לא יכולים למעשה לעבור מבעד המראה - כמו עליסה). הדמות המשתקפת מצויה במרחק זהה למרחק שאנו מצויים מהמראה אך מצידו השני. השתקפות הזרוע שמאלית שלי נשארת בצידי השמאלי - אבל הופכת לזרוע הימנית של הדמות מכיוון שהדמות הופך השמאל לימין!

כאשר אנחנו מסתכלים במראת V לפינה של ה- °90, הדמות המשתקפת מתהפכת פעמיים הפיכת שמאל לימין ומאפשר לנו לראות את עצמנו כאחרים והמצלמה רואה אותנו. חצי מראת X מאפשרת את כל הסוגים האפקטים האחרים, מכיוון שניתן לעשות כל שילוב של החזרה והעברה של פנים המסתכלות לתוך ארבעת ה- V בהתאם לתאורה היחסית. לדוגמא, אם הפנים של הבן אדם מצד ימין שלי מצוי באור בהיר ושלושת האחרים חשוכים, אני אראה רק את הדמות שלו, אשר תעבור דרך מראה משופעת (\) ותחזור מהאחרת (/). אני גם יכול להתאים את התאורה כך שאני אראה צירוף של הפנים שלו האחר והפנים שלי או להתאים חצי מהפנים שלו לחצי מהפנים שלי!

כל החזרה הופכת את הפרצוף, ולכן החזרה כפולה מחזירה את הפרצוף לכיוון הנכון.
נוצר בתאריך: 04/06/08
עודכן בתאריך: 17/01/11