Skip to main content

מדע מעודכן באינטרנט

אנחנו קוראים הרבה חדשות ובלוגים על מדע באינטרנט, בישראל ובעולם. בדף זה אנחנו משתפים אותכם במה שמעניין אותנו ואולי גם יעניין אותכם.

במהדורה החגיגית של הניוזלטר האחרון של פרויקט היפטיה תוכלו לקרוא על המורשת שמשאיר הפרויקט לאחר סיומו. בין השאר תוכלו לקבל השראה מדרכים יצירתיות לגרום למעורבות של בני נוער בנושא מגדר ועיסוק ב STEM, וללמוד על אסטרטגיות להתייחסות למגדר במסגרת פיתוח תערוכות במוזיאונים. 
תגיות:
הניוזלטר עוסק בשיתוף משמעותי של בני נוער בפיתוח תכנים במוזיאוני מדע והתאמתם לבני נוער
תגיות:
נשים מהוות יותר מ-60% מכוח העבודה במשק הישראלי, אבל בתחום ההייטק הן ממלאות רק 38% מכלל התפקידים.
תגיות:
הניוזלטר מציג את תהליך העיצוב והתכנון מאחורי הקלעים של מעבדה טכנולוגית חדישה לתלמידים ושל תערוכה חדשה לגילאי 1-5. תהליך הפיתוח כלל שילוב המלצות להתייחסות למגדר, שנכתבו במסגרת פרויקט היפטיה ופרויקט EDGE.
תגיות:
בניוזלטר מוצגות שלוש כתבות מעניינות האחת על הקשר בין התערוכה 2X200 אופניים, שמוצגת בימים אלו במוזיאון, השניה על כנס בינלאומי בנושא מגדר, שכתבה ד"ר יהודית אברהמי (חברה בועדה המייעצת הבינלאומית של פרויקט היפטיה) והשלישית ראיון עם גלית אגמון ורביטל דואק, שתי נשים מהאקדמיה ומהתעשייה שקמו ועשו מעשה לשינוי המצב.
תגיות:
סרטונים שהופקו על ידי היחידה לשוויון בין המינים, משרד החינוך

חלק א' >>
חלק ב' >>

 
מקור:Youtube
תגיות:

סרטון שהופק על ידי היחידה לשוויון בין המינים, משרד החינוך

בעברית >>

בערבית >>

מקור:Youtube
תגיות:

סרטון שהופק על ידי היחידה לשוויון בין המינים, משרד החינוך

עברית >>

ערבית >>

מקור:Youtube
תגיות:

רינת אברהמי-קרניאל עשתה היסטוריה: האישה הראשונה בישראל שהפכה למנהלת תחנת הכוח "רוטנברג" של חברת החשמל ואחת היחידות שממלאות תפקיד כזה בעולם. לכתבה בעברית >>    לכתבה באנגלית >>

מקור:Ynet
תגיות:
סרטון קצר באנגלית הממחיש את השפעת התת מודע והאסוציאציות החבויות שלנו על קבלת ההחלטות.

לצפיה בסרטון באנגלית

לצפייה בסרטון עם כתוביות בעברית
מקור:The Royal Society
תגיות:

There’s a way to get girls to stick with science–and no, it’s not more female role models

מקור:Quartz
תגיות:
המאגר היינו באנגלית.

למאגר>>
מקור:Women in science
תגיות:
כדי לקדם נשים במדע, עלינו להביא בחשבון את ההטיה הלא מודעת בתרבות הארגונית באקדמיה/ קלייר פומרוי
מקור:סיינטיפיק אמריקן ישראל
תגיות:
כדאי באופן כללי לדבר על נתר כי כדאי לדבר על אחד הסטריאוטיפים הבזויים ביותר שמתעקשים בעקשנות לשרוד גם בימינו אנו וגם במדינת ישראל ה"מודרנית" – הסטריאוטיפ לפיו גברים "טובים יותר" מאשר נשים במתמטיקה (ובשלל מקצועות "ריאליים" אחרים, אבל אני אדבר על מתמטיקה כי זה מה שאני מכיר).
מקור:לא מדויק
תגיות:
כימיקלים מסרטנים, דלקים וחומרי נפץ חלחלו לקרקע במשך שנים במתחם תע"ש ברמת השרון. ללא הטיהור, הזיהום יתפשט למקורות מי שתיה נוספים
מקור:"הארץ"
תגיות:
מהשוואה שערך הלמ"ס בין נתונים של בעלי תואר שלישי בישראל לבין מדינות חברות ב-OECD עולה כי 51% ממקבלי התואר הן נשים ורוב הבוגרים הם ממקצועות המדעים וההנדסה.עוד עולה כי ישראל נמצאת בתחתית רשימת הבוגרים המועסקים עם 86.5% לעומת 98% בפולין ופורטוגל
מקור:Ynet
תגיות:
There is no need to invite Maxine Fassberg to a conference for women. She just won't show up. Fassberg, Intel Israel's general manager and vice-president of technology and manufacturing for Intel Corp., employs over 8,000 workers. She's virtually the lone woman on the list of CEOs of major high-tech companies in Israel.
מקור:Al Monitor
תגיות:
התערוכה "מדע זה כל הסיפור" היא תערוכה רב תחומית שיוצרת חיבורים בין סיפורי ילדים קלסיים בספרות העברית לבין עקרונות מדעיים ופתרונות טכנולוגיים פשוטים.

בתערוכה מגוון רחב של מוצגים פעילים בנושאים מתחומי המדע והטכנולוגיה שמעניינים ילדים וקרובים לעולמם. כל מוצגי התערוכה בנויים סביב "דף" מתוך ספר ילדים לגיל הרך.
קובץ מצורף: 
מקור:אאוריקה - כתב עת להוראת מדעים וטכנולוגיה בבית הספר היסודי
שיתוף ילדים בתהליך הבישול מגלה עד כמה המדע נכנס לתוך המטבח, שופך אור על מסורות ותיקות בתחום הקולינרי וחושף אפשרויות חדשות ושונות להכנת המזון.

מאת ד"ר דיאנה אלדרוקי פינוס
מקור:אינפו-גן
השיח על הקשר שבין החינוך הפורמאלי לחינוך הבלתי פורמאלי מתקיים בקהילת החינוך המדעי זה שנים רבות. לאחרונה התרבו הניסיונות לאתר את נקודות הממשק ביניהם. אחת מהפעולות לגשר בין השניים היא תכנון משותף של יחידות הוראה-למידה שהן פרי פיתוח של מורים ואנשי חינוך מדעי במערכת החינוך הפורמאלית והבלתי פורמאלית ואשר מזמנות למידה בתוך בית הספר ומחוצה לו, למשל בסביבה מוזאלית.

מקור:קריאת ביניים - ביטאון למורי מדע וטכנולוגיה בחטיבת הביניים
ביומיום הן עוסקות בתגליות פורצות דרך ובמחקרים חדשניים, אבל מה קורה כשמבקשים מחבורת מדעניות לעלות על שמלה ועקבים? כתבתנו יצאה עם ד"ר אסנת זומר-פן, ישראלית שלישית ברציפות הזוכה בפרס "אונסקו-לוריאל לנשים במדע", לחגיגות הניצחון בפריז, ושמעה איזה מחיר משלמים כדי לפתור את תעלומת האוטיזם.
מקור:מגזין mako
תגיות:
כריס אנדרסון, עורך "Wired" המיתולוגי ומאנשי הטכנולוגיה המשפיעים בעולם, זיהה את המהפכה הבאה - זו שמעבירה את הייצור מהתעשיינים לצרכנים, מהמפעלים למדפסת הביתית, מהמהנדסים לכל אדם עם חוש טכני. בראיון למוסף כלכליסט הוא מסביר מיהם "המייקרס", למה הוא הצטרף אליהם ואיך אנשים שמכינים לילדיהם צעצועים במדפסת תלת־ממד ישנו את הכלכלה ואת העולם
מקור:כלכליסט
תגיות:
"Decades of research confirm that making and doing things cement knowledge in ways that lectures can't"
תגיות:
Madatech in Haifa and Bloomfield Museum in Jerusalem offer kids hands-on and high-tech fun.
תגיות:
נוצר בתאריך: 24/01/10
עודכן בתאריך: 30/03/11