במוזיאון
פעילויות בבית
במחקר
 
רווח
English רווח שלח לחבר רווח רווח
רווח
  חץ ראשירווחאתר המוח / במוזיאון  
רווח
 

מסע אל תוך המוח

המוח הוא הישות המורכבת והמרתקת ביותר ביקום. במשך השנים הושקע מאמץ אדיר בהבנת המוח ותפקודו; מאמצים אלו יימשכו בעשורים הבאים.

אנו רחוקים מהבנה מלאה של המוח (בהנחה שמוחותינו מסוגלים להגיע להבנה כזו!) אולם מוזיאון המדע ע"ש בלומפילד שבירושלים חש שהגיעה העת "לחשוף את המוח" לציבור הרחב.

חקר המוח בישראל מתקדם מאוד, והמרכז הבין תחומי לחישוביות עצבית (ICNC) שבאוניברסיטה העברית מהווה מוקד חשוב בתחום מחקר זה. לכן, מוזיאון המדע ע"ש בלומפילד ירושלים והמרכז הבין תחומי לחישוביות עצבית משתפים פעולה בפרויקט רחב יריעה בן חמש שנים, אשר יציג לציבור הרחב באופן מאתגר את החידושים העדכניים ביותר בחקר המוח, בייחוד אלו המתרחשים בישראל.

החלטנו "להיכנס" אל המוח באמצעות שלוש מהפעילויות החשובות והייצוגיות ביותר שבו - אומנות, מוזיקה ושפה. "שערים" אלו יובילו את המבקרים דרך תפקודי המוח ותשתיתם העצבית, החל מחישה ותפיסה (לראות פנים, לשמוע מנגינה, לקרוא או לשמוע מילה), עבור בזיכרון, רגשות והבנה, וכלה בהתנהגות (לצייר פורטרט, לנגן מנגינה, לכתוב או לדבר) וכמובן, ה"אני" - מי אנחנו? נתייחס גם לליקויים בתפקוד המוח, כגון אלצהיימר, דיסלקציה ואמנזיה, והטיפול בהם - ליקויים אלו בתפקוד המוח הנם טרגיים לעתים קרובות, אולם לעתים הם מניבים תובנות מפליאות על דרכי הפעולה "הנורמליות" של המוח. נקיים דו-שיח עם המבקרים, בייחוד באשר לסוגיות האתיות העולות מחקר המוח, וניצור עבור המבקרים הזדמנויות לקחת חלק במחקרים.

תערוכה עיקרית זו מבין התערוכות האינטראקטיביות תלווה ב:

  • מגוון פעילויות הכוללות הדגמות, הרצאות וסרטים
  • אתר אינטרנט אינטראקטיבי המכיל חומר רקע שירחיב ויעמיק את המסרים המופיעים בתערוכה
  • תערוכות 'לוויין' שיסקרו היבטים ספציפיים של המוח - שלוש תערוכות לוויין כאלו כבר קיימות: הראשונה היא "אשליות", השנייה הנקראת "עצבים חשופים", היא מיצג המכיל תמונות יפיפיות של תאי-עצב ורשתות עצביות שנאספו על ידי מוזיאון המדע בברצלונה. התערוכה השלישית היא "המוח במחקר" והיא מציגה שישה מחקרים עדכניים בתחומי חקר המוח.
    תערוכות אחרות, שיוצגו באם הזמן והמשאבים שברשותנו יאפשרו לנו, עשויות לכלול את המאפיינים והתשתית של חשיבה אמוציונלית ורציונלית, אמפתיה, אינטואיציה ושוני מגדרי, ו/או אבולוציה ומוחות בעלי חיים.
 
רווח
תערוכת אשליות

רווחתערוכת אשליות
רווח תערוכת אשליות

רווחעצבים חשופים

רווח המוח במחקר

רווחהמוח במחקר

רווח
 

 

http://www.mada.org.il

מוזיאון המדע ע"ש בלומפילד בירושלים פועל תחת חסותן המשותפת של האוניברסיטה העברית וקרן ירושלים. קיומו של פרויקט זה מתאפשר הודות לתרומות של ממשלת נורדריין ווסטפליה (גרמניה) וחברת טבע, באמצעות קרן ירושלים.

 

 
 
רווח
לוגו מוח
רווח
לוגו המוזיאון
רווח
קו נקודות
רווח
 

בשיתוף עם:
ICNC - המרכז לחישוביות עצבית

רווח
 
 

בסיוע:
הקרן לירושלים
האוניברסיטה העברית ירושלים

רווח
 
 

בתמיכת:
NRW - Der Ministerpräsident des Landes Nordrhein-Westfalen
חברת טבע

רווח