במוזיאון
פעילויות בבית
במחקר
 
רווח
English רווח שלח לחבר רווח רווח
רווח
  חץ ראשירווחאתר המוח / במוזיאון / תערוכת אשליות / המוח המפרש / ראש מסתובב  
רווח
  ראש מסתובב  
 

 

המוח הרגיש     ראש מסתובב

המוצג הוא מסכה עם פניו של אלברט איינשטיין, המסתובבת סביב ציר. הסיבוב הוא בכיוון קבוע אך נוצר רושם שאיינשטיין מסובב את ראשו שמאלה וימינה לסירוגין.

אשליה זו מדגימה את השפעתו הרבה של ניסיון העבר שלנו. הנטייה לראות פנים כבולטות גוברת על הרמזים שמצביעים כי הפנים שקועות. כאשר המסכה מסתובבת, ונחשף הצד השקוע שלה, משתנה התמונה המגיעה לעין, אך בדיוק בכיוון ההפוך ממה שאנו מצפים. המוח מפרש זאת כתחושה שאיינשטיין מסובב את ראשו שמאלה וימינה לסירוגין.

הרחבה:
כאשר אנו רואים את הצד השקוע של המסכה, ישנם רמזים רבים לכך שהיא שקועה ולא בולטת, למשל כיווני צל בתמונה. ובכל זאת, בין שתי האפשרויות - מסכה בולטת ומסכה שקועה, המוח בוחר את האפשרות הלא נכונה, משום שניסיון החיים מקבל משקל חזק יותר בהחלטה מהרמזים למצב האמיתי.

מדוע נוצרת גם אשליה של סיבוב בכיוון ההפוך? משום שהמוח משתמש ברמז חשוב לזיהוי כיוון הסיבוב, הנקרא פרלקסה (היסט) של תנועה (הסבר ידידותי כאן). כאשר המוח מניח שהמסכה בולטת, אפקט הפרלקסה מתהפך ולכן המוח מתבלבל בחישוב הכיוון. בהסבר למבט הדרקון תמצאו הדגמה המסבירה אשליות הקשורות לפרלקסה של תנועה. ההבדל בין האשליות הוא קטן: כאן הפנים של איינשטיין מסתובבות ואנחנו עומדים במקום, ושם הדרקון עומד במקום ואנחנו מסתובבים סביבו. מבחינה יחסית, זה בדיוק אותו דבר: סיבוב מסכת פני איינשטיין ימינה ביחס אלינו הוא ממש כמו סיבוב שלנו שמאלה ביחס למסכה.

קישורים:
סרט וידאו (באתר שבו מוכרים את אשלית פני איינשטיין ב-78 דולר בלבד):
http://www.grand-illusions.com/acatalog/

מאמר של חוקר האשליות ריצ'רד גרגורי:
http://www.richardgregory.org/papers/knowl_illusion/knowledge-in-perception.pdf

והנה סרט וידאו עם פניו של פרופ' גרגורי:
http://www.grand-illusions.com/acatalog/Einstein_Hollow_Face_Illusion.html

האשליה מופיעה במקרה בצילומים של מומיה מצרית עתיקה:
http://dragon.uml.edu/psych/hor.html

מוצגים קשורים:
מבט הדרקון

 

 

 
רווח
לוגו מוח
רווח
לוגו המוזיאון
רווח
קו נקודות
רווח