Skip to main content

ליל מדענים 2013 : חלל

תאריך:12/09/2018

12 בספטמבר 2013 משעה 16:00 ועד חצות

משעה 16:00 - כניסה חופשית למוזיאון ולכל האירועיםמוזיאון המדע ע"ש בלומפילד בירושלים יקיים  את ליל המדענים 2013, מסגרת של מפגשים עם חוקרים, סיורים מודרכים ועיסוק בשאלות מרכזיות בנושא החלל.

ליל המדענים ממשיך מסורת שנתית מאז 2007 בה הציבור מוזמן לחקור ולגלות מחדש את עולם המדע.

למשפחות 20:00 - 16:00


16:30, 18:00, 19:00 - הדגמה מדעית – איך חיים שם בחוץ? הדגמות וניסויים בשיתוף הקהל בדגש תנאי החיים בחלל.

17:45, 18:30 , 19:15 - פלנטה בהזמנה – סדנה לבניית כוכב לכת פרטי.

17:00, 17:30, 18:30, 19:30 - סיורים מודרכים בין תערוכות המוזיאון במוצגים הקשורים לגרמי שמיים.

18:00 - שידור מיוחד לליל המדענים עם ראש נאס"א צ'רלס בולדן.

למבוגרים 24:00 - 19:0019:30 - פתיחת תצוגת מחקרים BIRAX  הכוללת מחקרים פורצי דרך, פרי מחקרים משותפים לחוקרים מישראל ומבריטניה. התערוכה תפתח ביוזמת המועצה הבריטית בישראל.

תצוגת BIRAX לרפואה רגרנטיבית מביאה יחדיו חוקרים מובילים מישראל ומבריטניה להתמודד עם אתגרים רפואיים עולמיים. רפואה רגנרטיבית היא תחום מחקר רפואי המתמקד בריפוי איברים ורקמות פגועות על ידי גירוי מנגנון הריפוי והבנייה העצמיים של גוף האדם. תחום מחקר זה הוא רב תחומי, כך שחוקרים בתחומים שונים נדרשים לשתף פעולה על מנת להשיג את מטרותיהם. ישראל ובריטניה הינן מובילות עולמיות בתחום הרפואה הרגנרטיבית ושותפות טבעיות למחקרים פורצי דרך בתחום.

התצוגה כוללת 7 פרויקטים בחזית הרפואה הרגנרטיבית ומסבירה כיצד התגליות במחקרים השונים תמלאנה תפקידים חיוניים בדור הבא של מתן שירותי בריאות. בערב פתיחת התערוכה יהיו נוכחים חלק מהחוקרים השותפים אשר יסבירו וישוחחו אודות מחקריהם ושתה"פ עם עמיתיהם מבריטניה.

BIRAX גם תומכת בתוכנית עמיתים וביקורים הדדיים לחוקרים מישראל ומבריטניה אשר נמצאים בראשית הקריירה שלהם בתחום של רפואה רגנרטיבית ;וזאת במטרה להעמיק את מחקריהם, ללמוד טכניקות חדשות וליצור ולהעמיק קשרים מדעיים בין שתי המדינות.

למידע נוסף בקרו באתר www.britishcouncil.org.il/birax

19:45 - שולחן עגול עם חוקרי BIRAX בתחום רפואה רגרנטיבית. למידע אודות החוקרים המשתתפים בשולחן העגול.

21:00 - הרצאה:  'רחוק, עצום ובנגיעת היד: ייצוגים של החלל במדע הבדיוני'. ד"ר ערגה הלר, ראש החוג לאמנות ועורכת כתב העת "קולות", המכללה האקדמית לחינוך ע"ש קיי, באר שבע.


הרצאה מרתקת המשולבת בקטעי סרטים. יצירות מדע בדיוני רבות עוסקות בדימויים של החלל. בין אם הן מתייחסות אליו כאל מקום ההתרחשות, כאל מושא נחשק של הגיבורים, או כאל מוצא אפוקליפטי של האנושות – בכל המקרים ה"חלל" מורכב מאוסף תפיסות וייצוגים המושפעים מתגליות אסטרונומיות ואסטרו-פיסיקליות או ממודלים מדעיים חדשניים ובעיקר מהפחדים ומהסקרנות האנושיים מפניהם. החלל, בכל התקופות בו הוא מוזכר ביצירה ובמד"ב, יכול להיות הכול מלבד "פשוט".

נושאים בהם תיגע ההרצאה: הירח כאוטופיה חברתית בעידן התגליות, מאדים כביטוי אפוקליפטי לסביבה עוינת בעידן שלאחר פצצת האטום, צבעו של החלל, הגבול האחרון והחלל העמוק – הלוחם, החלוץ ואיש הבית  וכן החלל ואקום רומנטי? גברים, נשים ומה שביניהם בחלל – שאלות של עתיד האנושות בחלל. בין קטעי הסרטים שיוקרנו:  Le Voyagae dans le Lune (1902), אודיסאה בחלל, סדרת הטלוויזיה – 'מסע בין הכוכבים', Wall-E (דיסני), Space Oddity של דיויד בואי ועוד.

23:00 - סיור מודרך בין תערוכות המוזיאון במוצגים הקשורים לגרמי שמיים.ליל מדענים - בכל הארץ


ליל מדענים
באתר משרד המדע והטכנולוגיה

ליל המדענים נערך בשיתוף משרד המדע הטכנולוגיה והחלל והאיחוד האירופי.

 

נ
נוצר בתאריך: 27/08/14
עודכן בתאריך: 20/12/18