Skip to main content
header

ליל מדענים 2011

תאריך:22/09/2011 23:45 - 16:00

ליל מדענים 2011 יתקיים ב 22 בספטמבר משעה 17:00 ועד חצות

משעה 16:00 - כניסה חופשית למוזיאון ולכל האירועים

מוזיאון המדע  בירושלים ממשיך את מסורת ליל המדענים ומקיים מפגשים עם מדענים וחוקרים בכירים. לרגל שנת הכימיה הבינלאומית יתמקדו האירועים השנה בתחום מחקרים עכשוויים בכימיה ויכללו סדנאות, סיורים ושיחות לקהל הרחב ולמבוגרים.

התכנית בשיתוף המכון לכימיה באוניברסיטה העברית בירושלים ובחסות האיחוד האירופי, משרד המדע והטכנולוגיה והמדען הראשי במשרד התמ"ת.

 

במוזיאון

 

פעילות למשפחות - 17:00 - 19:00

16:30, 18:30 - כימיה בבית – סדנה פעילה בנושא חומצות ובסיסים בסביבתנו הקרובה.

16:00 - 20:00 - בניית 'כפפה צבעונית' – ציור על כפפה בעזרת צבעים פוטו כרומים המשנים צבע בעת חשיפה לאור השמש.

17:00, 18:00 - איפה כאן הכימיה? סיור מודרך במוזיאון בדגש כימיה

17:30 - הצגה 'מה פתאום אטום' - הצגה חווייתית ומשעשעת העוסקת בנושא החומר. מהם נפח ומסה ? מהם אטומים ומולקולות? איך נראים מצבי הצבירה? (מספר המקומות מוגבל. הרשמה בעמדת המודיעין של המוזיאון ביום האירוע).


19:00 - בואו להשתתף בקביעת שיא גינס חדש: שחזור ניסוי של האסטרונאוט אילן רמון בשיעור הכימיה ההמוני הגדול בעולם. לקריאה על הניסוי שיתקיים ועל הרקע ההיסטורי והמדעי שלו.

19:30 - פלא הכימיה : הדגמה מדעית - הכנת משקאות בצבעי הקשת בעזרת מיץ כרוב, יצירת “משחת שיניים לפילים ” והפתעות נוספות מעולם הכימיה, בשיתוף הקהל.

קבוצות נוער בתיאום מראש - 15:00 – 17:00, 19:00 – 21:00

Speed dating- מפגשים קצרים עם חוקרים צעירים מתחום הכימיה, בסבבים של 7 דק'. כל תלמיד פוגש 4 חוקרים שונים לשיחה אינטימית בקבוצות של 10 משתתפים. השיחה נסובה סביב נושאי המחקר, למה נבחר תחום זה, אכזבות, הצלחות, יישומים אפשריים, תכניות לעתיד, וכו'.

הדגמה מדעית

20:15 - כימיה מפענחת פשעים - חובבי סדרות הפשע הטלוויזיוניות נחשפים תדיר לטכנולוגיות שונות המסייעות לחוקרים בעבודתם. עד כמה מדויקות העובדות המדעיות והטכניות המופיעות בתכניות האלה? יוסי אלמוג, פרופ' לכימיה באוניברסיטה העברית ולשעבר ראש המחלקה לזיהוי פלילי במשטרת ישראל יציג את העולם האמיתי של השימוש בשיטות מדעיות לפענוח פשעים, החל מטכניקות כימיות לגילוי טביעות אצבע ''סמויות'', דרך שימוש בדנ"א וכלה בגילוי וזיהוי של חומרי נפץ.
סיור במוזיאון בדגש כימיה, ביקור בתערוכות מים וחדשנות בע"ם.

סיור במוזיאון בדגש כימיה - ביקור בתערוכות מים וחדשנות בע"ם.

למבוגרים 24:00 - 19:00

19:00 - בואו להשתתף בקביעת שיא גינס חדש: שחזור ניסוי של האסטרונאוט אילן רמון בשיעור הכימיה ההמוני הגדול בעולם. לקריאה על הניסוי שיתקיים ועל הרקע ההיסטורי והמדעי שלו.

19:30, 23:00 - סיורים מודרכים בתערוכה חדשנות בע"ם

20:15 - הרצאה : כימיה מפענחת פשעים
- חובבי סדרות הפשע הטלוויזיוניות נחשפים  תדיר לטכנולוגיות שונות המסייעות לחוקרים בעבודתם. עד כמה מדויקות העובדות המדעיות והטכניות המופיעות בתכניות האלה? פרופ’ יוסי אלמוג, מהמחלקה לכימיה באוניברסיטה העברית בירושלים ולשעבר ראש המחלקה לזיהוי פלילי במשטרת ישראל, יציג את העולם האמיתי של השימוש בשיטות מדעיות לפענוח פשעים. (מספר המקומות מוגבל. הרשמה בעמדת המודיעין של המוזיאון ביום האירוע).

21:30 - הרצאה: כיצד בודקים יצירות אמנות, וכיצד מגלים זיופים? המדע בשירות האמנות: בדיקות-מעבדה באמצעות מיקרוסקופים, בדיקות באולטרא-סגול, באינפרא-אדום ובקרני רנטגן, בדיקות פחמן 14, אנאליזה של פיגמנטים,  ספירת טבעות-עץ (דנדרוכרונולוגיה) ועוד. מה מחפשים ומה מוצאים? ד"ר דורון לוריא, אוצר בכיר ורסטוראטור ראשי במוזיאון תל אביב לאמנות, ישוחח על שימוש בכלים מדעיים לשימור תמונות ואיתור זיופים, שגיאות של זייפנים, תמונות-כפולות ועוד.


מחוץ למוזיאון


19:00  מפגש "קפה מדע" בבית הקפה תמול שלשום במרכז ירושלים

פרופ' אסף פרידלר, ראש החוג לכימיה באוניברסיטה העברית בירושלים, יתאר כיצד מתבצע מחקר המשלב כימיה וביולוגיה במטרה להבין מנגנוני פעולה של חלבונים ולפתח שיטות לעיכוב או להפעלה של חלבונים המעורבים במחלות. במפגש יידונו יישומים של המחקר לפיתוח של מולקולות עם פוטנציאל לתרופות כנגד איידס.
 

19:00  סרט מדע - בסינמטק ירושלים

פרופ' עמירם גולדבלום מבית הספר לרוקחות באוניברסיטה העברית בירושלים ישוחח על שיטות חדשניות בתהליכי פיתוח תרופות. השיח ילווה בהקרנת הסרט 'השמן של לורנצו'.

שותפים לפרוייקט 

 

נוצר בתאריך: 30/08/12
עודכן בתאריך: 27/08/14