Skip to main content
header

לפרק צעצועים

האם אי פעם תהיתם מה יש בתוך הצעצועים שלכם? באמצעות חשיבה וכלי עבודה תוכלו לפרק צעצועים ולגלות כמה מנגנונים מפתיעים. לעיתים תוכלו להסתפק בהורדת הכיסוי (הפרווה של הארנב המתהלך). פעמים אחרות תצטרכו לפתוח את שלד הצעצוע בדרך לחשיפת המנגנון.

מה צריך
צעצועים ישנים , צעצועים שהתקלקלו
מספריים
מברגים בצורות ובגדלים שונים
קאטר, קולף חוטים
חוט ומחט

לפני הפירוק
דמיינו את המנגנונים המכניים והחשמליים הפנימיים של הצעצוע. שימו לב כיצד כל החלקים מחוברים אחד לשני כדי להחליט מאיפה להתחיל את הפירוק. אם הצעצוע עדיין עובד, הפעילו אותו והיעזרו בפעולתו על מנת לתכנן את הפירוק.

מהלך הפירוק
במידה ויש כיסוי, נסו להוריד אותו מבלי לפגוע במנגנונים. בדקו חלקים, מעגלים, שבבי מחשב, אורות, וחוטים שתמצאו בפנים. נסו להפעיל את הצעצוע החשוף.

לאחר הפירוק
אתם יכולים להשתמש בחלקים של הצעצוע, ולעבוד עם הכלים והדמיון שלכם, כדי ליצור צעצועים מקוריים חדשים. תוכלו לעצב בובת פרווה ייחודית על ידי הפיכת כיסוי הארנבת והלבשתו על המנגנון מהפנים אל החוץ או לבנות צעצוע חדש תוך צירוף חלקים מצעצועים אחרים שפירקתם.

מה תוכלו ללמוד במהלך ההתנסות?
שימוש בכלים: פעילות זו מחייבת שימוש בכלים רבים, ולכן יש שפע של הזדמנויות לתרגל את השימוש בהם! כדי לפרק צעצוע, תוכלו להיעזר במברגים ובכלי חיתוך שונים: קאטר, מספריים. אם ברצונכם ליצור צעצוע חדש, תוכלו להשתמש במקלף חוטי חשמל ליצירת מעגלים חדשים, מהדקים ומחטים וחוט תפירה. היזהרו בעת שימוש בכלי העבודה. אם אתם צריכים להשתמש בהם, בקשו מאדם מבוגר שיעזור לכם. אל תשתמשו בכלים חדים לבדכם.

קשר בין מדע לאמנות: פעילות זו מזמינה אתכם לחשוב באופן מדעי תוך כדי יצירת צעצוע חדש. אתם מוזמנים להבין כיצד מעגלים חשמליים עובדים, לחקור את הפיזיקה של מנגנונים מכניים, לגלות טכנולוגיות רבות ושונות בתוך הצעצוע שלכם, ולהבין את הקשר בין עיצוב הצעצוע לאופן פעולתו ולמנגנונים המפעילים אותו. יצירת הצעצוע החדש מצריכה את כל היצירתיות שלכם כדי להפוך את הצעצוע הישן להמצאה ייחודית.

שימושים חדשים לחפצים יומיומיים: צעצועים נמצאים בכל מקום, וכמעט כולם הם תוצר של תהליך תעשייתי. במהלך פירוק הצעצוע תגלו שהחלקים הפנימיים יכולים להיות לא פחות מעניינים מהצעצוע עצמו. אחרי שתבינו כיצד הצעצוע עובד, תוכלו לחשוב על שימוש של המנגנונים בבנייה של צעצוע חדש.

איסוף חלקי חילוף: בצעצועים יש סוללות, קפיצים, חוטים, מנועים, ברגים, אומים ועוד. מיינו את החלקים לפי סוגים ושמרו בקופסאות. אולי הם ישמשו אתכם לתיקון צעצועים שיתקלקלו?

על צעצועים ומנגנונים

בכל הצעצועים שיש בהם תנועה (מתגלגלים, מסתובבים, מתנדנדים, טסים, וכדומה) יש להפעיל כוח. צעצועים רבים בימינו מונעים בעזרת מנוע חשמלי (המופעל על ידי סוללות בדרך כלל) היוצר כוח, העובר באמצעות תמסורת של גלגלי השיניים או אחרת לגלגלים/זרועות. לעיתים אנחנו מספקים את הכוח על ידי דחיפת הצעצוע, או מתיחת קפיץ ולעתים די בכך שהצעצוע נופל מגובה מסוים (בגלל השפעת כח המשיכה) על מנת להפעיל אותו.

עדיין קיימים בשוק צעצועי קפיץ המופעלים האמצעות מפתח: מנגנון הקפיץ שנקרא גם "מנגנון-שעון" (Clockwork) בעבר היה נפוץ מאוד. האם גיליתם קפיץ בצעצוע שפירקתם? צורות רבות לקפיצים (רצועות, לולייניות או ספירליות) אך המשותף לכולם הוא שעל ידי הפעלת כוח (פיתול, מתיחה או דחיסה) אנחנו משנים את צורת הקפיץ. עם הפסקת הפעלת הכוח, הקפיץ חוזר לצורתו המקורית. החזרה לצורתו יוצרת תנועה שיכולה להפעיל חלקים בצעצוע דוגמת גלגלים, זרועות, כנפיים וכו'.

פעילות זו מתבעת בקביעות באקספלורטוריום, מוזיאון המדע בסן פרנסיסקו toy take apart

 

Image source: Scan Toys by Mónica Rojas & Hernán Eliasche

נוצר בתאריך: 31/08/14
עודכן בתאריך: 18/05/15