Skip to main content
מוזיאון המדע ע"ש בלומפילד ירושלים

ההיסטוריה שלנו

אם מישהו ישאל, "איך למעשה כל זה התחיל?", התשובה תהיה פשוטה: במעבדה של פרופ' פיטר הילמן, במכון למדעי החיים, בקמפוס האוניברסיטה העברית בגבעת רם, בשנת 1980.

באווירה האקדמית של גבעת רם, באוויר ההרים של ירושלים, כינס פיטר הילמן קבוצה של אנשי אקדמיה מתוך האוניברסיטה העברית סביב מטרה משותפת: להקים בית קבוע שיציג את המדע לקהל הרחב, לבני הנוער ואפילו לילדים הקטנים - להציג את המדע בדרך מושכת ופשוטה. המודל היה האקספלורטוריום בסן-פרנציסקו שנפתח בשנת 1969 ע"י פרנק אופנהיימר, ויחד עם מוזיאון המדע החדש בטורנטו קנדה, שנפתח באותה שנה, יצרו תנועה חדשה של מוזיאוני מדע פעילים בעולם. הקבוצה הקימה עמותה בשם "בית למדע פשוט" ויצאה לדרך. העמותה פעלה בתוך הקמפוס של גבעת רם במשך 10 שנים.

כדי ללמוד כיצד להקים מוזיאון בירושלים החליטה הקבוצה הירושלמית לצעוד בשני נתיבים:

  • לפעול: "עין רואה - סדנא למדע" נפתחה ב-1982 כמעבדה ציבורית ניסיונית, בה יכול היה הצוות לפגוש את הקהל ולבחון יחד אתו את אמצעי התצוגה הנכונים ואת דרכי ההדרכה המתאימות לחברה בישראל. במסגרת "עין רואה - סדנא למדע" הוקמו תערוכות כמו "על החושים", "גדול וקטן", "מתגלגל ועובר"; התקיימו אירועים לקהל כמו "בועות סבון", "מסתובבים" ועוד; פותחו תוכניות לתלמידים, חוגים למתעניינים והשתלמויות לעובדי הוראה.
  • לחשוב: הקבוצה החלה להתכנס בצורה קבועה כצוות חשיבה שתפקידו היה לנסח את המניפסט, הפרוגרמה הרעיונית של המוזיאון החדש. פרוגרמה רעיונית זו הוצגה במסגרת של סמינר בינלאומי, "סמינר בת-שבע", שיזם וארגן פיטר הילמן בירושלים בשנת 1982. בסמינר התכנסו מומחים מחו"ל יחד עם אנשי מקצוע מתעניינים מישראל, והסמינר הווה למעשה את הגרעין ממנו צמחו כל מוזיאוני המדע בישראל.

 

הסמינר חיזק את ידי הקבוצה הירושלמית להמשיך בדרך, להמשיך ללמוד ולגבש תוכניות, להמשיך להתנסות בפעילויות עם קהל ולצאת לדרך - להכין פרוגרמה ולחפש תמיכה ומשאבים להקמתו של מוזיאון מדע פעיל בירושלים.

הפרוגרמה שגובשה כללה תכנית אב למוזיאון המדע בירושלים בשטח של 10,000 מ"ר ובסמוך אליו תיאטרון הקרנה על מסך ענק (איימקס). אותר מגרש מתאים, בין מוזיאון ישראל לקמפוס המדעי של האוניברסיטה העברית, כחלק משדרת המוזיאונים הלאומית.

טדי קולק, ראש העיר של ירושלים באותה תקופה, פגש בפרויקט שצמח לו באוניברסיטה, כבר בשנותיו הראשונות. ההתלהבות של טדי היתה גדולה, וכעת נותר רק לחכות לתורם הנכון, אשר בעזרת הקרן לירושלים יוכל לסייע להקים את המפעל. משפחת בלומפילד ענתה על הציפיות - בעזרת קרן אל-די, מימנה המשפחה את הקמתו של מוזיאון המדע, שאגפו הראשון נפתח במשכנו החדש ביולי 1992. המוזיאון נבנה ע"י הקרן לירושלים.

צוות הקמה קטן ליווה את התהליך לכל אורכו - "מרעיון למוזיאון". ההתארגנות לקראת בנייתו של המוזיאון אפשרה להרחיב את הצוות מצד אחד, והובילה לחלוקת תפקידים מצד שני. פיטר הילמן המשיך בתפקידו כמנהל המייסד, מיה הלוי הפכה לראש צוות ההקמה ואחראית על התצוגות, רעיה טוכמן היתה לאחראית על הפעילות החינוכית ומפתחת המרכז לגיל הרך. אליהם הצטרפו במהלך שנות ההקמה דיאנה פינוס לצוות הגיל הרך, בני נחמני כראש הצוות הטכני, וד"ר אמיר בן שלום כמפתח המוצגים. גרעין זה היווה את הבסיס לצוות הקבוע של מוזיאון המדע ע"ש בלומפילד ירושלים.

האוניברסיטה העברית יחד עם הקרן לירושלים ועמותת "בית למדע פשוט" הקימו יחד עמותה חדשה בשם "מוזיאון המדע ע"ש בלומפילד ירושלים", מינו ועד מנהל של חמישה עשר חברים בראשותו של היו"ר הראשון פרופ' יצחק פרנס.

הצלחתו של המוזיאון גרמה לצורך להרחיבו. בשנת 1995 הגיש המוזיאון לקרן לירושלים פרוגרמה מפורטת לאגף חדש, ובקיץ 2001 חנכנו את האגף החדש בטקס חגיגי. במימון האגף החדש לקחו חלק יחד עם משפחת בלומפילד גם משרד החינוך, ותורמים נוספים שהגיעו דרך הקרן לירושלים.

מאז 1992 דרכו במוזיאון כשני מליון מבקרים, נבנו למעלה מעשרים תערוכות ע"י צוות המוזיאון (בממוצע נבנות במוזיאון שתי תערוכות חדשות בכל שנה), פותחו שש מאות מוצגים פעילים, הוצגו שלושים תערוכות מתחלפות (חלקן תערוכות מיובאות, וחלקן תוצרת הארץ), התקיימו כשישים אירועים מיוחדים לקהל הרחב (כארבעה אירועים בכל שנה), פותחו למעלה ממאה וחמישים תוכניות חינוכיות שונות (מגיל הגן ועד לגימלאים) ועוד היד נטויה.

נוצר בתאריך: 04/05/08
עודכן בתאריך: 17/01/11