Skip to main content
header

אירועי 350

אירועי 350

בכל שנה באוקטובר מתקיימים אירועים בכל העולם להגברת המודעות לצורך בהפחתת פליטת גזי חממה.

ההרפתקן שהקיף את העולם באופניים עולה לירושלים! ביום שלישי, ה' חוה"מ סוכות, 10.10.17 בשעה 13:00 יגיע רועי (ג'ינג'י) סדן  למוזיאון המדע לאחר מסע רכיבה ממושך באופניו המפורסמים (עמם הקיף את העולם) מיפו לירושלים ויסיים בתערוכת האופניים.
 

 

אירועי 350

בכל שנה באוקטובר מתקיימים אירועים בכל העולם להגברת המודעות לצורך בהפחתת פליטת גזי חממה.

 

 

מה זה משבר האקלים והתחממות גלובלית?


מדענים בכל העולם מודדים ועוקבים אחר הטמפרטורה של כדור הארץ מזה עשרות שנים. בעזרת מחקרים שונים הם גם הצליחו להעריך את טמפרטורת העולם במאות אלפי השנים האחרונות. בשנים האחרונות הצטברו נתונים ומחקרים רבים המעידים על עליה בטמפרטורה הממוצעת של כדור הארץ, 0.74 מעלות צלזיוס במאה השנים האחרונות. על פי תחזיות שונות עליית הטמפרטורות הצפויה במאה השנים הקרובות נעה בין 1.4 ל-5.8 מעלות צלזיוס, אם תימשך המגמה הנוכחית.

למה זה מסוכן?


לכאורה עליה של מעלה אחת או 6 מעלות נשמעת מאוד לא דרמטית. בכל יום הטמפרטורה סביבנו עולה ויורדת בשיעור דומה ואף יותר מכך.
שינויים יומיים ואף עונתיים אלו נעים סביב ממוצע. כאשר ממוצע זה עולה בשיעור ניכר יש לכך משמעות עצומה מבחינת כמות הגשם שיורדת באזור מסוים (בצורות ושיטפונות), קצב התכת קרחוני הקטבים וקרחונים נוספים. משמעות שינויים אלו היא שאזורים שהיו עד לא מכבר פוריים הופכים למדבריים בעוד אזורים אחרים הופכים מפוריים ומתונים למוכי שיטפונות. גם הדגה, המזינה ומפרנסת מאות מיליוני אנשים בעולם תלויה ביציבות הטמפרטורות. ועוד לא דיברנו על מי השתייה.

בנוסף התכת קרחוני הקטבים מוסיפה כמויות עצומות של מים למימי האוקיאנוסים, כך שגובה המים בכל חופי האוקיאנוסים, וגם בים התיכון והאדום שלנו, עולה. כבר במאה האחרונה נמדדה עליה של כמטר אחד בגובה פני הים. עליה של אפילו מטר אחד נוסף בגובה פני הים משמעה מאות מיליוני אנשים בעולם שייאלצו לעזוב את בתיהם. יש אפילו מדינות שלמות שעלולות להימצא מתחת לפני הים.

למה זה קורה?


מרבית המדענים בעולם משוכנים בתיאוריה שתפורט בהמשך. יחד עם זאת יש לציין שקיימות עוד כמה תיאוריות ובמיוחד תיאוריה התולה את התחממות כדור הארץ בעליה בקרינה הנפלטת מהשמש, עליה מתועדת שיכולה להסביר גם היא את ההתחממות הגלובלית.
אך מרבית המדענים, כפי שציינו, משוכנעים בתיאוריה שלהלן:

בד בבד עם מדידות הטמפרטורה העולמית מדדו המדענים גם את ריכוז הגז פחמן דו-חמצני, CO2, באטמוספרה. גז זה מכונה "גז חממה". השמש מקרינה בכל יום כמות עצומה של אור על כדור הארץ. חלק גדול מקרינה זו מוחזר לחלל, בעוד השאר נבלע ומחמם את כדור הארץ, מה שמאפשר חיים.
בדומה ליריעות הפלסטיק בחממות חקלאיות, הפחמן הדו-חמצני באטמוספרה מחזיר חלק מקרינת השמש חזרה אל פני כדור הארץ, קרינה שהייתה אמורה להיפלט לחלל. זהו אפקט החממה. למזלנו ריכוז הפחמן הדו-חמצני הוא נמוך מאוד, בדיוק ברמה שמאפשרת חיים על פני כדור הארץ, או לפחות היה כך עד לא מכבר.

נמצא שמאז המהפכה התעשייתית חלה עלייה דרמטית בריכוז הפחמן הדו-חמצני באוויר. גז זה מקורו בשריפה של דלקים כגון נפט, פחם, גז טבעי ועצים. בכל שנה עולה צריכת הדלקים הללו. מנגד הפחמן הדו-חמצני נקלט ע"י הצמחייה, ביבשה (עצים, שיחים וכו') ובים (אצות ופיטופלנקטון) כבסיס ליצירת חומרי מזון – סוכרים (בתהליך הפוטוסינתזה). הצמחים מטמיעים את הפחמן הדו-חמצני מהאטמוספירה ופולטים אליה חמצן הדרוש לקיום חיים על פני כדור הארץ. כאשר הצמח מת הפחמן הדו-חמצני שהוטמע בו בצורת פחמימנים (סוכרים) שוקע בקרקע. אבל הקצב שבו מסוגלת הצמחייה העולמית לשקע פחמן דו-חמצני מהאטמוספרה לקרקע ולים איטי מהקצב שבו אנחנו פולטים עוד ועוד פחמן דו-חמצני בשריפת דלקים. מנגד אנחנו כורתים יערות בקצב הגבוה מקצב הצמיחה שלהם, מה שמצמצם עוד יותר את יכולת שיקוע הפחמן הדו-חמצני.

מדענים מעריכים שהרמה המקסימלית שמאפשרת חיים ברי-קיימא בכדור הארץ הוא ריכוז של 350 יחידות של פחמן דו-חמצני למיליון יחידות אוויר (ppm350, Particles Per Million). אנחנו עברנו רמה זו כבר בשנת 1988. כיום הרמה היא כ-ppm380.

בכדי להבטיח את קיומם של חיים על פני כדור הארץ עלינו להוריד את ריכוז הפחמן הדו-חמצני אל מתחת ל-ppm350.

יש לציין כי ישנם עוד גזי חממה כגון מתאן, אותו מייצרות הפרות במעיהן בתהליך עיכול העשב שהן אוכלות. ככל שאנחנו מגדלים יותר פרות למאכל ולצריכת חלב, כך אנו מעודדים את פליטת המתאן לאטמוספרה. גם את פליטת גז זה יש לצמצם.

מה אפשר לעשות?


ב 24/10/09 בכל העולם התקיימו פעילויות לעודד את הציבור הרחב לקחת חלק פעיל בלחץ על מנהיגי המדינות לפעול לעצירת ההתחממות הגלובלית. בדצמבר יתקיים כנס בינ"ל cop15 של מנהיגי העולם שעוסק בנושא שינוי האקלים ומטרתו היא לעורר מודעות ציבורית לנושא ותהודה מספיק חזקה שתשפיע על מנהיגי העולם שמשתתפים בכנס לפעול לעצירת ההתחממות הגלובלית.

גם אנו יכולים לתרום לצמצום פליטת הפחמן הדו-חמצני ע"י שימוש מושכל יותר במקורות האנרגיה שלנו, בניה חכמה וחסכונית באנרגיה, תאורה חסכונית ועוד.

רוצים ללמוד עוד על ההתחממות הגלובלית ומה ניתן לעשות?


מיום חמישי 22.10.2009 ועד שבת 24.10.2009 התקיימו במוזיאון פעילויות והדרכות מיוחדות בנושאי איכות הסביבה והפחתת פליטת הפחמן הדו חמצני:

  • הדגמה – אנרגיות חלופיות
  • הדרכה להורים וילדים – סוגי נורות

 

אתרים למידע נוסף 

 

נוצר בתאריך: 19/10/09
עודכן בתאריך: 03/10/17