Skip to main content
header

למערכת החינוך - ספטמבר 2013

03.09.13 | 0 תגובות
תחרות מדענים ומפתחים צעירים בישראל

החלה ההרשמה לתחרות מדענים ומפתחים צעירים בישראל תשע"ד - 2014, תחרות המציגה פרויקטים במדע ובטכנולוגיה שמיועדת לתלמידי תיכון. זו השנה ה- 17 שהמוזיאון מנהל את התחרות בשיתוף מינהל מדע וטכנולוגיה במשרד החינוך ובתמיכת חברת אינטל.

להרשמה לתחרות

כ-200 תלמידי י"א-י"ב שעושים עבודת גמר במדעים, ניגשים מידי שנה לתחרות, מתוכם עולים לגמר כ- 60 תלמידים עם כ- 40 פרויקטים. הזוכים בתחרות מקבלים מלגות ללימודים גבוהים בארץ ומייצגים את ישראל בתחרויות בינלאומיות באירופה ובארה"ב.

להורדת חוברת הקוראת להשתתפות בתחרות בשנת תשע"ד. ההרשמה תסתיים ב – 29 באוקטובר.   

פרטים נוספים על ההרשמה והתחרות: ריטה גלעד, רכזת התחרות  ritag@mada.org.il , טל. 026544862, נייד: 0506234862

שני צוותים זוכים בתחרות מדענים ומפתחים צעירים בשנת 2013 - תשע"ג נוסעים לייצג את ישראל בתחרות של האיחוד האירופי שתתקיים השנה בפראג במהלך חג הסוכות: ויקטור איסרוב מביה"ס ש"י עגנון, נתניה, עם עבודתו בפיזיקה –  "תנודות הרמוניות של יונים במלכודות מולטיפוליות; בר היקרי, זיו בוגוסלבסקי ועידן דינוביצקי מביה"ס תיכון עירוני ע"ש משה שרת, נתניה, עם עבודתם בטכנולוגיה ומדעי המחשב – "שיפור העצמאות התפקודית של משותק באמצעות תקשורת אל-חושית").

בתחרות הבינלאומית אינטל אייסף שהתקיימה במאי האחרון בפניקס אריזונה, זכו עומר גרנק ועידן שרון, מביה"ס חוף כרמל (מעגן מיכאל) במקום השני בתחום הנדסה – אלקטרוניקה ומכניקה, על עבודתם: מערכת בקרת איזון ציפה אוטומטית לצוללנים; גיא חפשי, תלמיד ביה"ס ליאו באק בחיפה, זכה במקום הרביעי בכימיה על עבודתו: סינתזה קולואידית של מוליכים למחצה ננומטריים; ונועם אוטולנגי מתיכון יח"ד במודיעין, זכה גם הוא במקום הרביעי בתחום הפיסיקה והאסטרונומיה על מודל שפיתח להערכת מסה של חלקיקי היגס.

ניקולס חבייר מרונה מביה"ס אורט הנרי רונסון באשקלון ואביב רבינוביץ מביה"ס מבואות הנגב בקיבוץ שובל, זכו בפרס האגודה הסינית למדעים וטכנולוגיה והמכון האמריקני למדעי הגיאולוגיה, על עבודתם: חיזוי רעידות אדמה באמצעות ניטור תכולת האלקטרונים ביונוספירה.
שלושה זוכים נוספים בתחרות הישראלית השתתפו הקיץ במחנה מדעי בגרמניה.

מפגשי מדע חדשים לתלמידים

החלה ההרשמה למפגשי מדע לתלמידים לשנת הלימודים תשע"ד לכל הגילאים. במוזיאון עשרות מפגשי מדע לתלמידים ובמהלך שנה"ל תשע"ד יתווספו מפגשים חדשים. המפגשים מותאמים לגילאים ולמגזרים השונים.

הטבה למגיעים לפעילות עד סוף דצמבר: 25 ₪ לתלמיד במקום 29 ₪ לתלמיד (ל- 100 תלמידים ומעלה).

מפגשי מדע חדשים לשנת הלימודים תשע"ד:
 • עיניים לעולם. לתלמידי כיתות א' ב' (החל מנובמבר 2013)
 • עונות השנה. לתלמידי כיתות  א' ב' (החל מנובמבר 2013)
 • סיבוב במוזיאון. לתלמידי כיתות ה' ו' (החל מנובמבר 2013)
 • חושבים ומחשבים. מפגש מחודש לתלמידי כיתות ה'-ו'-ז'
 • רואים את האור. לתלמידי כיתות י' (החל מדצמבר 2013)
 • קאפצ'ה (מדעי המחשב). לתלמידי כיתות ט' י' (החל מדצמבר 2013)

פרטים ותיאום: מירי אוחנה, מתאמת הפעילויות 02-6544888  miri@mada.org.il

ליל מדענים בנושא חלל 12.9.2013

פעילות מודרכת לקבוצות תלמידים בין השעות 15:30 – 18:30. בתיאום מראש בלבד (ההרשמה הסתיימה):

לתלמידי כיתות ד'-ו'
 • הרצאה בליווי שקופיות: מהשמיים לחלל ובחזרה. כשמתבוננים בשמיים קל לחשוב שהיקום כולו סובב סביבנו. מאז ימי היוונים הקדמונים הולכת וגדלה הבנתנו את היקום ואנו לומדים להכיר אותו ואת מרכיביו. מחקרים עדכניים ישמשו אותנו כדי להכיר טוב יותר את היקום ומתוך כך את מערכת השמש שלנו.
 • הדגמה מדעית: איך חיים שם בחוץ? הדגמות וניסויים בשיתוף הקהל המדמים תנאי קיצון השוררים בכוכבי הלכת השונים.
 • פלנטה בהזמנה: סדנה לבניית כוכב לכת פרטי לילדים הצעירים.
 • סיור מודרך בין תערוכות המוזיאון והתמקדות במוצגים נבחרים תוך התייחסות לגרמי שמיים.

לתלמידי כיתות י'-י"ב
 • ספיד דייטינג speed dating: מפגשים קצרים עם 8 חוקרים מהאוניברסיטה העברית בירושלים העוסקים בחקר החלל. מפגשים קצרצרים בין חוקר ותלמידים.  במהלך המפגש החוקרים מציגים בקצרה את עצמם ואת המחקר שלהם מנקודת מבט אישית ועונים על שאלות חברי הקבוצה. כל 7 דקות נשמע ה'גונג' והקבוצות מתחלפות. המפגשים יאפשרו להכיר את החוקר או החוקרת, לשמוע על תחום התמחותם ולהיחשף למחקרים מובילים מתחום האסטרונומיה והאסטרופיזיקה.
 • SpaceIL: מנחיתים חללית ישראלית על הירח. מפגש עם נציג מהצוות הישראלי, יונתן וונטראוב, העובד על פיתוח חללית שתנחת על הירח.  SpaceIL: היא עמותה ששמה לה למטרה להנחית את החללית הישראלית הראשונה על הירח, ולהפוך את ישראל למדינה השלישית בעולם (אחרי ארה”ב ובריה”מ) שתעשה כן. העמותה הוקמה על ידי שלושה מהנדסים צעירים, שנענו לאתגר התחרות העולמית: Google Lunar X Prize: מרוץ בינלאומי מודרני להנחתת חללית בלתי מאוישת על הירח.

ימי עיון למורי מדע וטכנולוגיה מירושלים וסביבותיה

במהלך חודש ספטמבר יתקיימו במוזיאון שני ימי עיון חגיגיים של הפיקוח על הוראת מדע וטכנולוגיה, לרגל פתיחת שנה"ל תשע"ד. צוות המוזיאון יציג בימי העיון את התכנית החדשה שפותחה לתמיכה ב"התנסויות מרכזיות" – תכנית דגל של המינהל למדע וטכנולוגיה במשרד החינוך, עבור תלמידי כיתות ו' ו- ח', שתופעל בשנה"ל תשע"ד.

 9.9.13 – יום עיון למורי מדע וטכנולוגיה ביסודי
11.9.13 – יום עיון למורי מדע וטכנולוגיה בחט"ב.
מיועד למורי מו"ט בלבד, ללא ילדים.

פרויקט ENGINEER – פרויקט חינוכי טכנולוגי בינלאומי

הפרויקט האירופי היוקרתי לו שותפים 26 ארגונים ביניהם : 10 מוזיאוני מדע ו- 10 בתי ספר אירופיים, אותו יזם ומוביל המוזיאון, נכנס לשלב ההטמעה של התכנית  במערכת החינוך:
 • פיילוט של התכנית יופעל בעשרה בתי-ספר ברחבי הארץ (בבחירת הפיקוח על הוראת מדע וטכנולוגיה במשרד החינוך).
 • שילוב סדנת אתגר הנדסית ייחודית שפותחה במסגרת הפרויקט, כחלק ממפגש מדע בנושא "אוויר ונשימה" לכיתות ד'. אורך המפגש המשולב – 3 שעות. ללא עלות נוספת. ההנחה תקפה עד 31 במרץ 2014.