Skip to main content
header

חמשושלים 2012 - כניסה חינם בימי ה' מתשע בערב

תאריך:29/11/2012 - 21/12/2012

כניסה חינם למוזיאון מתשע בערב ועד אחת לפנות בוקר

בימי חמישי  29.11.2012, 6.12.2012, 13.12.2012, 20.12.2012


מופע מ^^בי^ אט&ינג – מיצג אומנותי של בנות טיורינג על השפעת הטכנולוגיה על חיינו. היצירה מורכבת מדימויים וירטואליים, אנימציות, טקסטים נבואיים על עתיד האדם ברשת ומוזיקה שמולחנת בזמן אמת על ידי מחשב. במהלך העלילה יכריע הקהל בין התמסרות טוטלית לטכנולוגיה, לבין התנערות ממנה. המופע מתקיים בשעה 22:30 באודיטוריום. המופע מיועד למבוגרים.

הדגמה מדעית משעשעת  'הוקוס פוקוס מתמטיקה': מה בין קסמים, קוסמים ומתמטיקה? כיצד קוסמים יודעים לגלות מה הגיל שלנו או באיזה מספר סודי בחרנו? בואו לחוות, להתנסות ולהיות קוסמים בעצמכם באמצעות נפלאות המתמטיקה.

שיח עם TWISTY - שיחה עם דמות וירטואלית שנונה שמעמתת את המבקרים עם דעותיהם הקדומות בנושאים של נשים ומדע.

סיור מתמטיקה -  סיור למבוגרים בתערוכת בא בחשבון החושף מוצגים מסקרנים ודידקטיים כאחד. בסיור נגלה באיזה מובן אנו למעשה יצורים מרובעים, נתמודד עם חידות מסקרנות ונמצא מוצג המבוסס על אגדה פרסית עתיקה. בסיור מוצג ההיבט התרבותי-היסטורי של המתמטיקה, בצד ההיבט המדעי.


תערוכת אומנות 'חיים אחרים'

תערוכה בהשראת אלן טיורינג , האדם והמדען, ומי שנחשב כ'אבי המחשב' והבינה המלאכותית.

האמנים המציגים: בנות טיורינג, יונתן בן- שמחון, נורית בר- שי, נועה גניגר, ערן הדס, מושון זר- אביב, צילה חסין, גיא יצחקי, יורג לני, עוז מלול, מירי סגל, אדם קפלן, אלקסי שולגין, אסף שחם, LOVID

אוצרת: מעין שלף

התערוכה "חיים אחרים" במוזיאון המדע על שם בלומפילד בירושלים, נפתחת בשנת ה-100 להולדתו של אלן טיורינג, בהשראת חיוו ופועלו. חלק מהעבודות נוצרו במיוחד לתערוכה, ולצד עבודות אחרות הן יוצרות הקשרים מרובדים, מרתקים ומשעשעים לנושאים המרכזיים בחשיבתו ובמחקריו של טיורינג, ובראשם האינטילגנציה המלאכותית והיחסים בין מחשבים לבני אדם. האמנים המשתתפים מהארץ ומהעולם יצרו עבודות במדיומים של ניו מדיה, אמנות רשת, אמנות ביולוגית, וידיאו, צילום, מיצב ומיצג, והם מהדמויות הבולטות והמובילות בתחומם.

העבודות בתערוכה "חיים אחרים", שניתן לומר שנוצרו ב"שיתופי פעולה" בין אמנים למכונות, שואלות מה המשמעות של להיות אנושי בעידן הנוכחי, בו בני האדם הופכים להיות תלויים יותר ויותר במכונות חכמות.  האם המכונות משחררות אותנו משיעבודו של הגוף, או שמא אנחנו משתעבדים לעולה של התודעה? האם המכונות הולכות והופכות ליותר אנושיות, או שמא האנשים הופכים ליותר ממוכנים?

התערוכה תפתח ב 29.11.2012 ותוצג עד 5.4.2013

שיח-גלריה בתערוכה "חיים אחרים"

6.12.12, 21:30 עם ד"ר כרמל וייסמן, 'בנות טיורינג'.

"מבחן טיורינג לשיח הדיגיטלי"- ד"ר כרמל וייסמן תדבר-על תחרות סמויה וגלויה בין בני אנוש לאלגוריתמים כמניע לשינויים בשפה ובשיח. 'בנות טיורינג' ידברו על הפרויקט "ליזט'וש הפקאצ'ה הוירטואלית" שמוצג בתערוכה.  

13.12.12 21:30 עם נתן זלדס

אלן טיורינג: האיש שחלם על מכונות חושבות.

אלן טיורינג הניח בחייו הקצרים את היסודות למדעי המחשב בתחומי החישוביות, אינטליגנציה מלאכותית, תכנון מחשבים ותיכנות – כל זה לפני היות מחשבים בעולם. עבודתו היישומית על פיצוח הצפנים של מכונת האניגמה שיחקה תפקיד משמעותי בהבטחת התבוסה הגרמנית במלחמת העולם השנייה. מרתקת אפילו יותר היא תרומתו העיונית להבנה של מוחנו כמחשב מודע, אשר חוללה מהפכה בפילוסופיה ובמדע בהיקף שאינו נופל מתרומתו של צ'ארלס דרווין. ההרצאה סוקרת את חייו של טיורינג ואת תרומתו למדע, לטכנולוגיה ולפילוסופיה של הנפש – ואת הרדיפה האכזרית ששמה להם קץ בטרם עת.

נתן זלדס,אוצר תערוכת CAPTCHA שנבנית כאן במוזיאון לרגל שנת אלן טיורינג, הוא פיסיקאי שניווט עצמו לקריירה מגוונת בהיי-טק, והתמחה ביישומי טכנולוגית התקשוב לשיפור האפקטיביות של עובדי ידע בארגונים. לאחר קריירה ארוכה כמנהל וטכנולוג בכיר בחברת אינטל הוא פעיל היום כיועץ לארגונים ולחברות סטארט-אפ בנושאים על התפר שבין טכנולוגית המחשב והתנהגות האדם.  תערוכת מכשירי החישוב שבאוסף הפרטי שלו, יחד עם פעילותו המקצועית, מוצגת באתרו האישי, http://www.nathanzeldes.com

20.12.12 21:30 עם צילה חסין, ד"ר זיו נאמן ואורחים נוספים

צילה חסין תשוחח על הפילוסופיה של מבחן טיורינג ועל ההבדלים בין בני אדם למכונות. חסין היא  missdata, אמנית שמעלה שאלות על ההשלכות והמשמעויות של הפרדיגמה הדיגיטלית שבה אנו חיים. ד"ר זיו נאמן הוא מרצה במכללת שנקר, אמן ופעיל חברתי. הדוקטורט שלו מאוניברסיטת קולומביה עסק במחשבים המודרניים המוקדמים ובתרבות המלחמה הקרה. חיוו ועבודתו של טיורינג והשפעתם המתמשכת בתחומי מדע ותרבות שונים הוא אחד הנושאים הקרובים לליבו והוא בקי במגוון הפרספקטיבות שעוסקים בהיבטים השונים של אישיות מיוחדת זו.

בנוסף,  מגוון של תערוכות נוספות בחלל המוזיאון ובגן המדע: 'עקבות של אור', 'מדע זה כל הסיפור, 'לגעת במים', 'חדשנות בע"ם' ועוד.

"חמשושליים" הינו יוזמה משותפת של הרשות לפיתוח ירושלים, משרד ראש הממשלה עירית ירושלים, משרד התיירות, התאחדות בתי המלון והחברה העירונית 'אריאל' המפיקה את האירועים.לפרטים נוספים על אירועי חמשושלים -  www.hamshush.jerusalem.muni.il

נוצר בתאריך: 29/10/12
עודכן בתאריך: 23/12/12