Skip to main content

שבוע החלל 2019 - אירוע לא מהעולם הזה

תאריך:28/01/2019 - 29/01/2019

תצפיות אסטרונומיות עם טלסקופים * פלנטריום מתנפח * סדנאות בנייה של מערכות שמש משפחתיות * משחק קווסט  QUEST משפחתי * ושלל פעילויות נוספות לכל המשפחה 

מועדים: ימים שני ושלישי – 28-29.1.2019 בין השעות  16:00 – 21:00.
הכניסה חינם!

(אין צורך בהרשמה מראש)ב29.1.19 בין השעות 14:00 – 16:00 יפתח האירוע מוקדם ובאופן מיוחד ובלעדי לבעלי צרכים מיוחדים. בתכנית: סדנת גן גבישים, צפייה בפלנטריום וסרט בתלת ממד "המסע אל החלל". 
לצורך היערכות מוקדמת, יש להירשם מראש
כאן   .מספר המקומות מוגבל

 שבוע החלל 2019 מתקיים ביוזמת סוכנות החלל הישראלית במשרד המדע הטכנולוגיה והחלל בין ה-27.1-1.2. במטרה להגביר מודעות ועניין לתחומי החלל ולהנצחת מורשת אילן ורונה רמון. מוזיאון המדע ע"ש בלומפילד בירושלים מזמין את הקהל הרחב, משפחות, קטנים וגדולים כאחד, ליהנות ממגוון פעילויות חינם שיתקיימו במוזיאון במסגרת שבוע החלל הישראלי בימים שני ושלישי, 28-29.1.19, בין השעות 16:00 ל-21:00 הכוללות: סדנאות בנייה, התנסויות מדעיות, משחקים, מופעים משעשעים והרצאות סביב נושא החלל.
בין הפעילויות שיתקיימו ביום זה:
 
תצפיות אסטרונומיות - טלסקופ שמש וטלסקופים אסטרונומיים(בהפעלת האוניברסיטה העברית לנוער):
מזג האוויר הבהיר ביום ג׳ 29/1/19, יאפשר תנאים אופטימליים לתצפיות.

ברחבת וואהל שבמוזיאון יוצבו שלושה טלסקופים של האוניברסיטה העברית לנוער שיכוונו לעצמים אסטרונומיים שונים ביניהם השמש, כוכב הלכת מאדים, אורנוס, ערפיליות, צבירי כוכבים וגלקסיות, ויעניקו למבקרים הצצה לעולם רחוק ומופלא.(מגיל 4+)


סדנת "גן גבישים" עם מתנה הביתה
בסדנה מודרכת לילדים והורים ישחזרו המשתתפים ניסוי שביצע האסטרונאוט הישראלי, אילן רמון, במעבורת החלל קולומביה. המשתתפים יצמיחו גן גבישים בתוך בקבוקון זכוכית, בתמיסה רוויה אליה יזרקו גבישים משני סוגים כגרעיני התגבשות ועל גבי אותם גבישים, יראו תהליך התגבשות כאוטי שיוצר בתמיסה צורות ייחודיות, מעין עצים מינראליים שאותם יקחו המבקרים איתם הביתה למזכרת (הסדנה מגיל 7). סדנת בניה "משפחה בגלקסיה"
בעשורים האחרונים התברר שהתופעה של כוכבי לכת הסובבים כוכבים אינה ייחודית לשמש שלנו אלא נפוצה ברחבי הגלקסיה. ייתכן אפילו שסביב רוב הכוכבים שאנו רואים בשמיים חגים להם כוכבי לכת. המגוון הגדול במבנה של מערכות השמש שהתגלו מראה שאין חוקיות באשר למיקומם, מספרם ואופיים של כוכבי הלכת. בסדנת הבניה תבנה כל משפחה את מערכת השמש הייחודית שלה התאם להרכב המשפחתי וליד הדמיון הטובה(מגיל 3+).

מופע לילדים: "ירח וטילים"
לרגל 50 שנה לנחיתה על הירח סוכנות החלל הישראלית החליטה לשגר את דוקטור מולקולה לירח כדי לבדוק אפשרות להקים שם תחנת חלל ישראלית מאוישת. לא בטוח שהוא ישרוד את הנחיתה, לא ברור איך הוא יתמודד עם תנאי הירח,  אבל אפשר להיות בטוחים שיהיה מצחיק (מגיל 3+).

פלנטריום מתנפח
 הפלנטריום הוא מעטפת חצי כדורית שבתוכה מוקרנת תמונה המדמה את כיפת השמים ותנועתה לעיני הצופים שבפנים. חוויית הפלנטריום היא היכרות ראשונית עם גרמי השמים ותנועתם ועם הסיפורים המיתולוגיים שנבנו סביבם (מגיל 4+).  
 
מתחם סוכנות החלל הישראלית

  • מכתשים על הירח: פעילות אינטראקטיבית לילדים בה יוכלו לחוות בעצמם כיצד נוצרים מכתשים (מגיל 4+)
  • מרכז המבקרים של סוכנות החלל: חוברות מידע ומשחקים לילדים בנושאי חלל (לכל המשפחה)
  • קיר צילום בטכנולוגיית מציאות רבודה – אפליקציה מיוחדת לשבוע החלל! (מגיל 6+)
  • סדנת בנייה  "מופעי הירח"  - פעילות אינטראקטיבית לילדים בה ירכיבו דגם של מופע הירח (מגיל 4+)
  • טביעת רגל על הירח: ילדים מוזמנים להטביע את כף רגלם על פני הירח ממש כמו באז אולדרין ממשימת 'אפולו'.... (מגיל 3+)
  • נחיתת חללית  על פני הירח: מיצג חווייתי רב חושי הממחיש נחיתה של חללית על פני הירח
  • תערוכה המציגה את חשיבות הירח עבור האנושות: במדע, בתרבות, בדת ועוד (לכל המשפחה)
  • שעת סיפור: סיפורי ילדים אהובים על הירח (מגיל 3+)
אקדמיה לאסטרונאוטים
סיור פעיל ומשעשע, בהדרכת שחקן, בין מוצגים במוזיאון המדע המתייחסים לנושא החלל (מגיל 3+).
 
סליחה על התקלה, המוצג יצא לחלל – משחק קווסט 
QUEST  משפחתי
 מוצגי המוזיאון ייקחו אותנו לניסוי מחשבתי אל תחנת החלל הבין לאומית שבמרכזו השאלה איך יתנהג המוצג אילו היינו מפעילים אותו בתחנת החלל. ננסה ביחד לדמיין את ההתנהגויות השונות ונבחר ביחד מוצג אחד שאותו אנחנו רוצים מאוד לשגר לתחנת החלל (פעילות חווייתית משותפת לכל בני המשפחה).
 
תחנת ירח – סדנת בניה קבוצתית (מופעלת ע"י האוניברסיטה העברית לנוער):
הירח הוא סביבה קיצונית ועוינת לבני האדם. הקמת תחנה מאוישת על הירח הוא מבצע מורכב בתנאים קשים. חשוב שתחנת חלל בירח תהיה פשוטה לבניה וחזקה מספיק כדי לעמוד בפני הריק המצוי בירח, שינויי הטמפרטורות הקיצוניים והקרינה המסוכנת. בסדנת הבניה נכיר את האילוצים ונתמודד עם אתגר הבניה של מבנה חכם לתחנה ירחית. (הסדנה מיועדת מגיל 10+) 
 
חליפת חלל – סדנה פעילה (מופעלת ע"י האוניברסיטה העברית לנוער):
אחת הסכנות המובהקות לנוסעים בחלל היא הקרינה המגיעה מהשמש שלנו או ממקורות אחרים. בסדנה זו יכירו המבקרים את סוגי הקרינה ובפרט את  קרינת ה- UV וכל זאת דרך מחשבה על חליפת החלל שאמורה להגן על האסטרונאוטים. המבקרים יתנסו במדידת קרינת UVפשוטה באמצעות "מד קרינה" מאולתר. 
(הסדנה מיועדת מגיל 12+) 


פגוש את האסטרונאוטית!
ד"ר סנדרה מגנוס, מהנדסת, אסטרונאוטית בהרצאה מרתקת על משימות החלל בהן נטלה חלק. יום שני 28.1.19, 16:00 – 17:00 (בתום ההרצאה יתאפשר זמן לצילום משותף. ההרצאה באנגלית עם תרגום סימולטני לעברית. מגיל 7+)

SpaceIL- הרצאות על המשימה המרגשת של השנה!
50 שנה לאחר נחיתת האדם הראשון על הירח יוצאת חללית בלתי מאוישת ישראלית ראשונה במטרה לנחות על הירח. המשימה מורכבת, צריך לקוות לשיגור מוצלח, לעלות במסלול ספיראלי לעבר הירח, להיכנס למסלול הקפה סביב הירח ולנחות באתר ישר מספיק וקר מספיק שיאפשר נחיתה בטוחה תוך שמירה על תקשורת עם כדור הארץ ועל שלמות החללית. ההרצאה מציגה את המסע של החללית הישראלית הראשונה לירח. נלמד מעט על הירח, נשאל למה בכלל אנחנו מנסים להגיע לירח? ונשמע על פרוייקט בניית החללית שהחל לפני שמונה שנים ומגיע בימים אלו לשיאו. (מרצה: זוהר קפלן, מתנדב בעמותת Space.IL. ההרצאה תתקיים ב:. ההרצאה תתקיים ב: 28.1.19 בשעות  17:00, 18:00, 19:00 וכן ב29.1.19 בשעה 18:00. מגיל 5+, כ-30 דק')
.
 
הירח – הרצאות שונות
המסע המופלא של האדם לירח(מרצה: רני אלינב, מומחה טיסה, קולנוע והדרכה) 29.1.19, 17:00 ו-19:00.
הרצאה מרתקת, מעוררת השראה המתוארת מנקודת מבט אישית וייחודית על המסע המדהים של האדם אל עבר הירח. (משך ההרצאה: 45 דק', מגיל 7+ )
 
סרט בתלת ממד חדש החל מ1.1.19! - מסע אל החלל
במשך חמשת העשורים האחרונים, פרצו בני האדם את גבולות הסטרטוספירה (השכבה האמצעית באטמוספירת כדור הארץ- הלכו על הירח, חיים וחוקרים את החלל החיצון כל הזמן. בעשורים הבאים, הסקרנות הבלתי נגמרת שלנו תביא את המין האנושי אל מעבר לגבולות כדור הארץ, אל תוך גילוי כוכבי לכת ועולמות נוספים וחדשים. מוזמנים לחגור את רצועות הבטחון שלכם, להתרווח במושב ולצאת למסע אל החלל התחנה הבאה ... מאדים!
סרט מרהיב ומרגש לכל המשפחה, הכולל צילומי פנים וחוץ ממסעות רכבי חלל שונים, ממשימות חלל לתיקון טלסקופ "האבל", ומראות מרשימים של כדור הארץ מהחלל שנחשפים לראשונה וכל זה מתוך נקודת מבט אישית של שני האסטרונאוטים של נאסא, כריס פרגוסון וסרינה אונון (אסטרונאוטית צעירה שנבחרה למשימות חלל עתידיות). הסרט נותן נקודת מבט על הישגי האדם בכיבוש החלל עד כה, משימות עכשוויות והתכניות לעתיד. (מגיל 5+. בדיבוב לעברית. משך הסרט: כ- 30  דק'.)
 
לפרטים נוספים על שבוע החלל הישראלי 2019: גם באתר סוכנות החלל הישראלית  space.gov.il


נוצר בתאריך: 31/12/18
עודכן בתאריך: 29/01/19