Skip to main content

יום המדע הישראלי 2020 בסימן עקבות של אור

ביוזמה ובתמיכת משרד המדע והטכנולוגיה, אנחנו מזמינים אתכם ליום המדע הישראלי שיצויין ב 19.3.2020 ויעמוד השנה בסימן עקבות של אור
מגוון סדנאות, הרצאות ומופעים, ספיד דייטינג (מפגשים) עם מדעניות ומדענים צעירים, סיורים בתערוכות השונות במוזיאון, חווייה אינטראקטיבית בעמדות פעילות.
באירוע שלל פעילויות משפחתיות למגוון רחב של גילאים: סדנאות, סיורים, מופעים והרצאות.
הכניסה חינם בין השעות  16:00 - 20:00.

 
בין הפעילויות במוזיאון:
 
הדגמה מדעית: משחקי אור - נראה תופעות מרתקות ומפתיעות הקשורות לאור ולצבע שנמצאות בסביבתנו הקרובה. נגלה איך נראית בננה צהובה כשמאירים עליה באור כחול וממה מורכב האור הלבן. נכיר צבעים שיכולים לשנות את צבעם כשמאירים עליהם או שמחממים אותם, ונגלה שיש חומרים שנמצאים אצלנו בבית ואפילו בבעלי חיים ובצמחים שזורחים כשמאירים עליהם באור אולטרה-סגול.  
 
סדנת בנייה: כפפות הקסם  - סדנת התנסות ויצירה - בואו לגלות את הקסם בצבעים פוטוכרומיים. צבעים מיוחדים המשנים את צבעם כאשר הם נחשפים לאור השמש. בסדנת ההתנסות המשתתפים יציירו על כפפות וייקחו אותן הביתה למזכרת.
 
סיור מודרך: לגלות את האור – סיור לכל המשפחה בה תפעלו עם מוצגים ברחבי המוזיאון אשר מדגימים תופעות אור ייחודיות. ילדים והורים יוזמנו לצייר ולהשלים ציורים בקיר גרפיטי ענק, ולבדוק באמצעות מצלמה תרמית האם יש אזורים בגופנו שהם חמים יותר מאחרים? האם צבע הידיים משתנה כשלוחצים ידיים? ומה קורה לצבע  של בלון כשמנפחים אותו?  


צילום: נדב בר-לב

עוד יגלו המבקרים שיפעלו בסביבה פעילה סדנה פעילה: לצייר באור – מה קורה כשמציירים באור? איך אפשר 'לרסס' אור? ומדוע הציור נעלם לאחר מספר דקות? ילדים והורים מוזמנים לצייר על קיר גרפיטי ענק בו יצטרכו להשלים ציורי אור בחלקים שונים באיור קיים.
פנס חושך  - סדנה חווייתית מרתקת להורים וילדים (גילאי 5-10) המתקיימת בתנאי חושך. האם טיפות מים יכולות לעמוד במקום? מה קורה כשמחברים אורות בצבעים שונים? ואיך ניתן להסתכל במראה ולראות פנים אחרות?   


צילום: נדב בר-לב

סרט בתלת ממד: המסע של בנג'י צבי ים הינם בין היצורים הקדומים והמלכותיים על פני כדור הארץ. מזה למעלה מ-100 מיליון שנה הם חצו אוקיינוסים וימים, סובלים מהכחדה וממלאים תפקיד קריטי בשמירת שרשרת המזון בטבע. אולם כעת הם עומדים מול איום חדש – בני האדם. הגיע הזמן שנלמד ונכיר את חייהם של היצורים המדהימים הללו. בסרט תלת ממד חדש יצטרפו הצופים למסעה המרתק והמסעיר של בנג'י Bunji , צבת הים הירוקה. מהרגע שהיא בוקעת מהביצה על חופי אוסטרליה החמימים, לאורך "השונית הגדולה" ואלפי קילומטרים באוקיינוס הפתוח והסוער. לאחר עשרות שנים שבה בנג'י באופן מסתורי ומדויק לאותו החוף בו בקעה מהביצה על מנת להמשיך את מסורת הדורות הבאים.
מסעה המרהיב והמאתגר של בנג'י בעומק האוקיינוס מזמן לנו היכרות עם שוכני הים וחיות נוספות, הרפתקאות מסעירות, מפגשים מלהיבים וצילומי צלילות עומק שלא נראו כמותם.
צבי הים מלמדים אותנו עד כמה נפלא הוא עולמנו, עושר החי והצומח מעל פני הים ובמיוחד במצולותיו ותפקידנו לשמור על הטבע המיוחד למען הדורות הבאים.

(משך הסרט: 25 דק' מגיל 4 ומעלה. בתשלום נוסף מעל גיל שנתיים  -  10 ₪).

 
 
 
נוצר בתאריך: 04/03/18
עודכן בתאריך: 19/02/20