Skip to main content
header

מסתובבים ומאירים

תאריך:03/12/2018 18:00 - 14:00

תאריך: 3.12.2018, 14:00 – 18:00. הכניסה חינם!
 
לרגל חנוכה, ביוזמה ובתמיכה של משרד המדע והטכנולוגיה, מזמין מוזיאון המדע בירושלים הורים וילדים להפנינג מאיר במיוחד. לבאי האירוע  מזומנות שלל פעילויות, סדנאות בנייה והתנסות, מופע משעשע של ד"ר מולקולה, סיורים מודרכים. זוהי גם הזדמנות אחרונה לבקר בתערוכה האורחת מפריז 'על הקצה' העוסקת בנטילת סיכונים וסיכויים.

בין שלל הפעילויות:
הדגמה מדעית 'על האש' : כיצד ניתן להבעיר בד מבלי לשרוף אותו? מה מגן על לוחמי האש שנמצאים באש הלהבות? מה הסכנות שטמונות בסוללת ליתיום המצויה באופניים/קורקינטים חשמליים? וכיצד ניזהר באחסנתה? מה בין "נייר קוסמים" וזיקוקים? נדליק יחדיו חנוכיית אש הרוקדת לצלילי החג ולקינוח ניצור טורנדו אש ענקי וצבעוני (לכל המשפחה).
 
'מסתובבים' - סדנת בנייה ברוח MAKE  בה יכינו המבקרים "ספינר" ייחודי שאותו לוקחים הביתה למזכרת! במהלך הבניה המבקרים בוחרים דגם אחד מתוך שלושה המוצעים לבנייה,ישתמשו בכלי עבודה וילמדו על עקרונות פיזיקליים והנדסיים שונים. בחלל הבניה ימוקמו עמדות התנסות שבהן יוזמנו המבקרים להמשיך ולחקור את הספינר שבנו - למדוד את מהירות הסיבוב שלו, לשמוע את הקצב שבו הוא מסתובב ולראות אותו מהבהב תחת סטרובוסקופ. הסדנה תפעל במהלך כל שעות האירוע.
 
'לובשים אור' -סדנת בנייה והתנסות בה  בני נוער (מגיל 12 ומעלה) מוזמנים לתכנן, לעצב, לבנות וללמוד על יצירת מעגלים חשמליים, נורות לד, תכנון אביזר לביש פרקטי. במהלך הסדנה בונים, מנסים ומשפרים. הסדנה מעוררת שיח ויצירתיות שכן כל בנייה הינה אינדיבידואלית בעיצוב אישי. את התוצרים יקחו המשתתפים עמם. הסדנה תפעל באופן רציף במהלך כל שעות האירוע.
 
'פנס חושך' -  מפגש חווייתי סדנאי לילדים בגיל הרך בליווי הורה. במפגש מוזמנים לעשות שימוש באור כחומר גלם בו ניתן 'לשחק', 'לתפוס' את האור, לנסות להתחמק ממנו ואף לאוגרו. במגוון התנסויות משותפות יגלו המשתתפים כיצד דברים, אובייקטים וצבעים נראים אחרת בעין האנוש כאשר מכבים את האור.
'מכונות מציירות' – סדנה התנסותית מצרפית בה המבקרים מוזמנים לבנות מכונות נעות מחפצים ביתיים קלים להם הם מחברים מנועי רטט וצבעים. כל מכונה הינה תוצר מקורי אשר מצייר את תנועתו. באמצעות התנסות לומדים המבקרים פיזיקה תנועה.
 
מה עושים הצמחים בלילות? מפגש וסיור על חשיבות האור כמקור חיים.
המפגש יתקיים בתערוכת 'שדות המחר'. המבקרים יכירו את חשיבות אור השמש לקיום הצמחים ואת תהליך הפוטוסינתזה, ויתנסו בדו תחמוצת הפחמן, אחד המרכיבים העיקריים בתהליך.

'סיור למשפחות אמיצות' - מסע מרתק בעקבות סיכויים וסיכונים ברחבי תערוכת 'על הקצה'. תגלו מה עדיף - ללכת על בטוח או להמר? ואיך זה מרגיש ללכת על הקצה? תוכלו לבדוק עד כמה אתם סומכים על עצמכם ועד כמה על אחרים.
  
"ד"ר מולקולה" – אור, אש ותמרות עשן. מופע של ניסים וניסויים לכבוד החג. ד"ר מולקולה מתחבר למדענים הקדומים בהיסטוריה ויחד עם הילדים עורך שלל ניסויים שקשורים לחנוכה. חגיגה אמיתית לכל המשפחה עם סביבונים ענקיים, נס פך השמן, אש צבעונית ועוד המון הפתעות. האם המכבים היו בעצם מדענים? בואו לגלות איתנו. המופע מתאים לכל המשפחה.


נוצר בתאריך: 15/11/18
עודכן בתאריך: 08/01/20