Skip to main content
header

דרך המים - תערוכות בנושאי מים

מים לירושלים

תערוכת "מים לירושלים" עוסקת במים כמנוף לצמיחה עירונית. התערוכה מציגה את יחסי הגומלין בין אספקת המים לירושלים לבין גודל האוכלוסיה בעיר בתקופות שונות. בתערוכה סקירה היסטורית על מקורות המים ועל הטכנולוגיות ששימשו להובלתם לירושלים, מתקופת בית ראשון ועד ימינו.

בבואכם לתערוכה, תמצאו קטעי עיתונות, מסמכים אותנטיים, תמונות ואביזרים המתארים מאורעות מחיי היישוב. תוכלו לגלות כיצד חוצבי ניקבת השילוח מצאו את דרכם ללא מצפן (ואיך זה קשור לדליפת ביוב שארעה לפני מספר שנים.); מה קרה לבורות המים העתיקים; איך התקלחו בתקופת המצור; מדוע הבריטים לא הסתפקו בכוח הכובד, ועוד. בנוסף תוכלו להתנסות בשימוש בחורובטס - מכשיר שסייע בבניית אמות המים העתיקות. אתם גם מוזמנים לבחון את כישוריכם בניהול משק המים בישראל במשך שנה אחת - במסגרת משחק מחשב ייחודי!

בריכות שלמה © ארכיון מוזיאון פן, אוניברסיטת פנסלבניה

מקורות המים

מה אתם עושים כשאתם צמאים? או כשאתם רוצים להתקלח? או להשקות את הגינה? סביר להניח שאתם פשוט. פותחים את הברז. אבל האם אתם יודעים מהיכן מגיעים המים? תהיתם פעם איזו דרך ארוכה הם עושים עד לברז הביתי שלכם? ומהם הטיפולים שהם עוברים על מנת לשמור על איכותם? ובכלל, האם יש מספיק מהם?

בתערוכת המים החדשה במוזיאון, אתם מוזמנים לעקוב אחרי ארבעת המסלולים העיקריים של אספקת המים בישראל. תוכלו להתנסות במוצגים פעילים, לבחון אביזרים מקוריים ולהפעיל מצגות אינטראקטיביות - אשר ידגימו את שלבי הטיפול במי הכינרת, מי התהום, מי הים ומי השפכים. בנוסף תמצאו בתערוכה אמצעים טכנולוגיים לחיסכון במים, ותגלו בדרך ייחודית ומהנה מה אתם יכולים לעשות כדי לחסוך בצריכת המים הביתית.

בתערוכה תופעלנה סדנאות והדגמות בנושא תכונות המים, מדדים לאיכות מים ותהליכי הטיפול שהם עוברים מרגע שאיבתם מהכינרת ועד הגעתם אל הצרכן. במסגרת פעילויות אלה נברר מהם מים קשים ואף נמדוד את רמת קשיותם, נסנן מים עכורים, נגלה כיצד נעזרים בבעלי חיים מסויימים למציאת זיהומים במים ולסילוקם, ועוד.

איורים מתוך מסמכי פטנט של מקדח קרקע

חוקרים מים

מעל שני שלישים משטח כדור הארץ מכוסים במים, אך פחות מאחוז אחד מתוכם הם מים מתוקים הראויים וזמינים לשתיה. הגידול הקבוע באוכלוסייה מביא לשימוש הולך וגובר במים, שזמינותם ואיכותם הולכת ופוחתת בהתאם. לכן, החיפוש אחר מקורות מים מתאימים הפך למאבק הישרדותי, הדורש התייחסות מתמדת.

מדינת ישראל, בהיותה ממוקמת באחד האיזורים הצחיחים ביותר בעולם, צברה ניסיון רב בהתמודדות עם בעיית המחסור במים. לאורך יותר משישים שנה פותחו בה טכנולוגיות מים רבות, אשר עד היום נמצאות בשימוש מקומי ואף מיוצאות למדינות שונות. גם כיום, בעשור השני של המאה ה-21, מתבצעים בישראל עשרות מחקרים בתחום.

בתערוכת מחקרי המים אתם מוזמנים להכיר מקרוב חמישה מחקרים עדכניים העוסקים במים. כל אחד מן המחקרים, הנערכים על ידי חוקרים מן האקדמיה ומהתעשיה, עוסק בשלב מסויים של הטיפול במים או של הפקתם. תוכלו לראות, למשל, כיצד ניתן לנקות את מי השפכים לקראת שימוש חוזר באמצעות אלקטרופלוקולציה; כיצד אפשר לזהות מזהמים במים באמצעות חיידקים הפולטים אור; האם נמצאה דרך יעילה לצימצום תוצרי הלוואי המתקבלים מהתפלת מי ים, ועוד. 

ערכה לגילוי מהיר של מזהמים במים

לגעת במים

לאתר המלא של התערוכה

לגעת במים היא תערוכה עם מוצגים אינטראקטיביים שעוסקים בתכונות המים בהקשר הארצישראלי. המוצגים ניצבים בחצר המוזיאון בתוך חמש בריכות מים שנבנו במיוחד לאירוע. (המים בבריכות זורמים במעגל סגור.)

בריכות המים והמתקנים שבתוכן עוסקים בתכונות המים, בשימוש שאנו עושים בהם, בהתפתחויות המדעיות והטכנולוגיות הקשורות בהן וכמובן ב"זווית הישראלית":  ישראל היא מהמדינות המובילות בעולם בפיתוח טכנולוגיות ל"הפקת מים", הובלתם והטיפול בהם: ממתקני התפלה  ומטוסים ל"זריעת עננים" ועד מערכות וויסות, בקרה והשקיה חסכוניות. מאות חברות עוסקות בתחומים הקשורים למים, הנושא נלמד ונחקר באוניברסיטאות ומכוני מחקר, ובתקופה זו הוא נוגע כמובן לכל אחד ואחד מאתנו. 


 

נוצר בתאריך: 26/04/10
עודכן בתאריך: 21/07/15