Skip to main content
תערוכות

להתבונן בשמיים

הטלסקופ

הטלסקופ מאפשר לראות גרמי שמיים שקשה, או בלתי אפשרי, להבחין בהם בעין חשופה.
אחד הטלסקופים הראשונים נבנה על ידי החוקר האיטלקי גליליאו גליליי ב-1609. כשכיוון את הטלסקופ שלו אל השמיים, גליליאו ראה הרים ומכתשים על הירח, ואת הירחים המקיפים את כוכב הלכת צדק. תצפיות אלה תרמו לביסוס התפיסה החדשה - התפיסה המודרנית - של כדור הארץ והיקום. גליליאו בנה את הטלסקופ ממערכת של עדשות.
החוקר הבריטי הנודע אייזיק ניוטון בנה ב-1668 טלסקופ הבנוי ממערכת של מראות. גם הטלסקופים של ימינו בנויים ממערכת של מראות!

עין בשמיים

טלסקופים פשוטים אינם מאפשרים לראות בבירור את פני מאדים - אבל אפשר לעשות זאת בעזרת טלסקופים חדישים כדוגמת טלסקופ החלל "האבל". הטלסקופ "האבל" מקיף את כדור-הארץ מעל למעטה האטמוספירה, המפריעה לראות את השמיים בבהירות. אפשר לקרוא עיתון מבעד לטלסקופ האבל ממרחק של קילומטר וחצי!

איך מתבוננים בשמיים?

עד לפני זמן לא רב, האסטרונומים כוונו את עיניהם לשמיים והתבוננו בכוכבים באמצעות טלסקופים. היום, יושבים האסטרונומים במעבדות משוכללות, מרוחקות אלפי קילומטרים מהטלסקופים, ומתבוננים על גבי מסכי המחשב בנתונים שנשלחו מן הגלאים של הטלסקופים.

מלבד מראות ותמונות מהחלל, יש לנו עוד דרכים ללמוד על הרכבם של כוכבים ופלנטות. למשל, בעזרת האור המגיע מהם!

מחקר האור

האור הוא לבן. את זה כולם יודעים - וטועים!
האור הלבן מורכב מאור בצבעים שונים, כל צבעי הקשת. ישנם "צבעי אור" אותם איננו יכולים לראות, בין היתר אור תת-אדום (אינפרה-אדום - חום), ואור על-סגול (אולטרה-סגול - היזהרו מכוויות שמש!). טווח צבעי האור מהם מורכב האור הלבן, למן האור התת-אדום, האור האדום והכתום, ועד לאור הכחול, הסגול והעל-סגול מכונה הספקטרום של האור.
חומרים שונים בולעים חלקים שונים של הספקטרום של האור. אוזון, למשל, בולע אור על-סגול שמזיק לנו (לכן שכבת האוזון המקיפה את כדור-הארץ חשובה לנו כל כך!). האוויר בולע אור תת-אדום.
המכשיר באמצעותו חוקרים את הספקטרום של האור מכונה ספקטרומטר. אפשר להשתמש בו כדי לחקור את האור המגיע מכוכבים שונים, והוא חושף בפנינו פרטים אודות האטמוספירות של כוכבי לכת קרובים ורחוקים. למשל, באור המוחזר אלינו ממאדים חסרים חלקים של הספקטרום. חלקים אלה נבלעו בידי הגזים שבאטמוספירה של מאדים. דגמי בליעת האור של גזים שונים ידועים כבר זמן רב. על כן, אפשר לקבוע את הרכב הגזים באטמוספירה של מאדים מתוך המידע אודות החלקים החסרים בספקטרום של האור המוחזר ממנו.
ומה בדבר האטמוספירה שלנו? היא בולעת חלקים נרחבים מן הספקטרום של האור המגיע אליה, ועל כן היא משבשת את מחקר האור המגיע אלינו מן החלל. למרבית המזל, אפשר למקם טלסקופים בחלל, מעל לאטמוספירה שלנו. ספקטרומטרים הממוקמים על גבי הטלסקופים הללו נותנים לנו מידע אמין אודות הרכב האטמוספירה של מאדים, מה שמאפשר לתכנן מראש כיצד להתמודד עם הצרכים של המשלחת אשר תישלח לשם ביום מן הימים.

שגריר מאדים בכדור הארץ - נא להכיר - האדון ALH84001

בשנת 1984 יצאה משלחת אמריקנית לחפש מטאוריטים באנטארקטיקה. המטאוריט הראשון שהם מצאו כונה בשם 84001 ALH. כמה שנים מאוחר יותר, כאשר החלו לחקור את המטאוריט, רגש עולם המדע, והעיתונות יצאה בהכרזה: "נתגלה מטאוריט ממאדים ובו מאובנים של יצורים זערוריים!"
תחילה בדקו את המטאוריט באמצעות בקרני רנטגן, והסתבר שהוא מכיל חומר המצביע על כך שבא ממאדים.
גיל המטאוריט כ-4.5 מיליארד שנים - עתיק בהרבה ממטאוריטים אחרים, שנמצאו בכדור-הארץ ומקורם במאדים. בסדקים שבמטאוריט נמצאו גרגרים של חומר אורגני, שגילם נמדד במיליארדי שנים. הם הכילו, בין היתר, חומר המכונה מגנטיט. בכדור-הארץ מופרש המגנטיט על-ידי יצורים חיים, והימצאותו נחשבת כעדות לפעילותם של יצורים חיים זערוריים. התבוננות בסדקים שבמטאוריט באמצעות מיקרוסקופ אלקטרונים משוכלל גילתה מבנים שנחשדו כמאובנים של יצורים זערוריים ממאדים - יצורים שהתקיימו בו בעבר הרחוק.
לאחר ששככה המהומה התקשורתית, הופיעה הביקורת - גודלם של גרגרי המגנטיט שבסדקי המטאוריט קטן בהרבה מגודלם של הגרגירים שמפרישים יצורים בכדור-הארץ. לפיכך, לא ברור כלל אם יש כיום, או היו בעבר הרחוק, יצורים זערוריים במאדים.
הויכוח נמשך עד עצם היום הזה, ומעורבים בו חוקרים רבים.

בחזרה למאדים

נוצר בתאריך: 16/10/08
עודכן בתאריך: 17/01/11