Skip to main content
תערוכות

ספורט ושעשועים

מבלים במאדים

טיול מרגיע לעת ערב? לא בא בחשבון. מסוכן בחוץ בחושך, ואפילו טיול של בוקר דורש ללבוש חליפה מסורבלת ומעיקה יותר מכל בגד שמוכרים בחנויות בכדור-הארץ. מסעדות, בתי-קולנוע ואולמות תיאטרון וקונצרטים - אין! לבקר אצל חברים? אם הם גרים במכלול המגורים שלכם, אתם רואים אותם כל יום, כל היום… ואם הם גרים במכלול מגורים אחר - יש שוב העניין הזה של חליפת החלל שחייבים ללבוש לפני שיוצאים לשטח.
גם במאדים חייבים למצוא דרכים להפיג את המתח ולמלא את המצברים. ואולי שם עוד יותר מכאן, בגלל החיים בסביבה לא מוכרת, שהיא כה שונה מכל מה שאנו מורגלים בו, במחיצת אותו קומץ אנשים, ולחץ העבודה…

אז מה עושים?

הרבה ספורט, בבית ובחוץ, מטעמי בריאות הגוף ובריאות הנפש. צפייה על גבי מסכי המחשב בתוכניות טלוויזיה שיוזמנו במיוחד מכדור הארץ. ספרים, עיתונים וכתבי-עת לקריאה ממסך המחשב, וגם מוסיקה ומשחקים מתקליטורים של מחשבים. אולי רק את היומן האישי נכתוב במחברת עבת כרס, וננעל אותה במגירה…
אפשר גם לגדל צמחים במכלול המגורים, ולהתבונן בדגים שבאקווריום. לאסוף בולים - אי אפשר - אין שירותי דואר למאדים. אבל אפשר לשחק שחמט (בתנאי שהלוח והכלים קטנים וקלים יחסית), ומשחקי קופסה אחרים (קטנים וקלים!). לא כל התחביבים מתאימים למאדים באותה המידה - ויש כאלה, כמו לצאת לקומזיץ או לפיקניק, שאינם אפשריים כלל וכלל…
ייתכן שבסופו של דבר מתרגלים, אבל בתחילה, כשרק מגיעים, יהיה מעניין להתנסות בפעולות היום-יום כשהן מתבצעות בתנאים בהם כוח המשיכה כה נמוך: כוס נפלה? אולי אפשר להספיק לתפוס אותה לפני שהגיעה לקרקע… לדלג בקלילות אל המיטה גם כשעייפים מאוד, לעצום עיניים - ולחלום. לחלום אפשר בכל מקום - גם במאדים!

ספורט במאדים

כוח המשיכה החלש במאדים מחייב לעסוק בפעילות גופנית מוגברת, כדי לאמן את השרירים ולמנוע בריחת סידן מן העצמות. ובכלל, כדאי לעסוק בספורט במאדים - כי זו תהייה חוויה מעולם אחר: הגוף, הכדור ומכשירי הכושר יפעלו אחרת.
כשזורקים כדור הוא נזרק באותו כוח כמו על פני כדור-הארץ, כי השרירים של היד הם אלה שמפעילים את הכוח הזה. אבל, הכדור נופל בתאוצה נמוכה יותר, ולכן יגיע למרחק רב יותר. אלן שפרד, מפקד החללית אפולו 14, זרק כדור גולף על הירח, שם כוח המשיכה הוא שישית מזה שעל פני כדור-הארץ. הכדור שזרק הגיע למרחק ששחקני גולף מקצוענים יכולים רק לחלום עליו, פה, בכדור-הארץ.
במאדים, כללי המשחק משתנים. כך, למשל, כוח המשיכה החלש מאפשר לאנשים לקפוץ לגובה רב יותר מכפי שהורגלו בכדור-הארץ, לכן, במשחק הכדורסל המאדימי יש למקם את הסל בגובה רב יותר מאשר במשחק הכדורסל הארצי. גם המגרש צריך להיות גדול יותר, כי קל יותר לזרוק את הכדור למרחקים גדולים. מצד שני, האם נוכל ללמוד לרוץ מהר כשכוח המשיכה חלש בהרבה מכפי שאנו מורגלים?
משחק כדורסל על פני מאדים הוא הזדמנות למחקר, ולא רק פעילות פנאי. הזריקה לסל תהיה שונה במהותה, וצריך יהיה לבדוק כיצד לתזמן את התקשורת בין השחקנים בתנאים כה שונים מהרגיל. לא זו בלבד - ייקח זמן עד שהשחקנים ישמעו את הקהל מריע, כי האטמוספירה במאדים דלילה, ומהירות מעבר הקול נמוכה יותר באוויר הדליל.

אבל אפילו בכדורסל יש דברים שלא ישתנו לעולם, ומכבי תל-אביב תהיה אלופה גם במאדים...

לתקשר ממאדים

כדי לדווח על תוצאות המשחקים לאוהדים המודאגים בארץ, צריך יהיה להתקשר עם מרכז הבקרה ביוסטון, משימה הדורשת סבלנות רבה.
בתחילה, לאחר הנחיתה, מאדים יהיה ממוקם קרוב לכדור הארץ, והתקשורת תמשך קצת יותר מחמש דקות בכל כיוון, כלומר, יעברו כאחת עשרה דקות מהרגע שבו דיברו במאדים ועד שתגיע תשובה ממרכז הבקרה שבכדור-הארץ. אם יהיה צורך לבדוק משהו, התשובה תתעכב עוד יותר!
מאדים ימשיך במסלולו ויתרחק עוד ועוד מכדור-הארץ. לאחר כשנה, תעבורנה כשתים עשרה דקות עד שהשדר יעבור בכל כיוון. כלומר, יעברו כמעט עשרים וחמש דקות עד שתגיע התשובה. כמובן שבתנאים כאלה לא ינהלו שיחות סרק ולא יסתפקו בשאלות ובתשובות קצרות. לפני כל התקשרות יתכננו בקפידה את השיחה, יכתבו את כל התשדורת, ויעבירו אותה במרוכז למרכז הבקרה ביוסטון.
לאחר כמה שבועות ייפסק הקשר עם כדור-הארץ; כדור הארץ ומאדים יהיו בשני צדי השמש, הבולמת כל אפשרות לתקשורת ישירה. אפילו לוויין שיקיף את מאדים לא יוכל לסייע. בתקופה זו ישתדלו להמעיט ביציאה למשימות מורכבות. אפילו אם תתגלה תגלית חשובה, אי אפשר יהיה לשתף בה אף אחד מחוץ לחברי המשלחת.
התשדורות התכופות יהיו במשך החודשים שבהם מתחוללות סופות החול.
הסופה עלולה לגרום לתקלות חמורות בציוד, ואנשי המשלחת עלולים להזדקק להנחיות מכדור-הארץ. ומה אם מיכשור התקשורת ייפגע אף הוא? ומה אם אחרי דקות ארוכות יגלו אנשי המשלחת שאיש בכדור-הארץ לא קלט את קריאות המצוקה ששידרו לשם?

בחזרה הביתה - למאדים

נוצר בתאריך: 16/10/08
עודכן בתאריך: 17/01/11