Skip to main content
תערוכות

יש חיים במאדים?

כדור הארץ הנדיר

האם יש יצורים חיים בכוכבי-לכת אחרים, אולי במערכות שמש אחרות, בגלקסיות המרוחקות מאיתנו מרחק שנות-אור רבות? והאם היקום משופע ביצורים תבוניים?

מפתה לחשוב שכן, פשוט משום שיש ביקום כל כך הרבה כוכבי-לכת! כך, למשל, המדען קרל סאגאן (Sagan) העריך שבגלקסיה שלנו, ב"שביל החלב", ישנם כוכבי-לכת רבים שבהם יש חיים תבוניים ותרבויות מפותחות!
לעומת זאת, ישנם מדענים, ובהם פיטר וורד (Ward) ודונלד בראונלי (Brownlee), הסבורים שניתן למצוא יצורים זערוריים בכל רחבי היקום, אבל חיים תבוניים - לא!
וורד ובראונלי מזכירים לנו שישנם יצורים זערוריים המסוגלים לחיות בתנאי סביבה קיצוניים - למשל, חיידקים החיים במעיינות חמים, בהם הטמפרטורות גבוהות מאוד. על כן, טוענים וורד ובראונלי, סביר להניח שהתנאים במגוון כוכבי-לכת ברחבי היקום, קיצוניים ככל שיהיו, מאפשרים ליצורים זערוריים להתפתח ולהתקיים. לעומת זאת, לתפיסתם של וורד ובראונלי, בעלי-חיים, ובמיוחד בני-אדם, רגישים מאוד לשינויים בסביבתם. שינויים קיצוניים עשויים לקטול אותם - למשל, ישנה סברה שעל-פיה הדינוזאורים נכחדו משום שבאותה תקופה פגעו מטאוריטים גדולים בכדור-הארץ.

מגוון צורות החיים שעל פני כדור-הארץ התפתחו במהלך למעלה מארבעה מיליארדי שנים. לפי וורד ובראונלי, היו אלה ארבעה מיליארדים של שנים יציבות יחסית, בהן תנאי הסביבה לא השתנו באופן קיצוני. צרוף הנסיבות שאיפשר זאת הוא נדיר - העוצמה של קרינת אור השמש מאפשרת ליצורים חיים לשרוד; כוכב הלכת השכן, צדק, גדול יותר מכדור-הארץ ועל כן מושך אליו מטאוריטים בכוח חזק ומגן עלינו לכל הפחות מחלק מן ההתנגשויות ; מים נוזלים קיימים על שטח פני הכוכב שלנו, ועוד ועוד.
כדור-הארץ שלנו הוא אולי נדיר, ואולם נשאלת השאלה אם אין עוד הרבה כוכבי לכת ביקום, כל אחד מהם נדיר בדרכו, בהם התפתחו חיים תבוניים? בשלב זה, אי אפשר לקבוע בוודאות שלא כך!

חיים במאדים - מניין ולאן?

האם יצורים חיים זערוריים (כגון חיידקים) התקיימו בעבר במאדים? ואולי יצורים כאלה מתקיימים שם גם היום?
למדענים אין תשובות חד-משמעיות לשאלות אלה. סלע המחלוקת הוא אחד המטאוריטים שהגיעו אלינו ממאדים - אין הסכמה בין המדענים אם הוא נושא עדויות לקיום חיים מאדימיים בעבר הרחוק.
אם יימצאו במאדים שרידים של יצורים זערוריים מן העבר או יצורים זערוריים המתקיימים בו היום - יתעוררו הרבה שאלות נוספות:
האם היצורים הזערוריים ממאדים דומים ליצורים זערוריים המתקיימים בכדור-הארץ? האם הם התפתחו במאדים, או שמא הגיעו אליו מכדור-הארץ? ואולי היצורים הזערוריים הראשונים שהתקיימו בכדור הארץ הגיעו לכאן… ממאדים? או שהיצורים הזערוריים התפתחו בכוכב לכת אחר, והגיעו משם הן לכדור-הארץ והן למאדים?
השאלות האלה מצטיירות, אולי, כמשתייכות לתחום המדע הבידיוני, אולם יש מדענים החושבים שיצורים חיים יכולים להתנייד בחלל, למשל על גבי מטאוריטים; יתר על כן: ישנן עדויות לכך שייתכן שישנם בכדור-הארץ חיידקים שהיו יכולים לעמוד בתנאים הקשים של המסע.
התקווה היא, שאם יימצאו עדויות לקיום יצורים חיים זערוריים במאדים - בעבר או בהווה, חקירתם תהייה קצה-חוט למחקר השאלות הללו.
אבל התקווה מהולה בחשש. אם יימצאו במאדים יצורים זערוריים חיים - האם הם יזיקו לנו? כשהאירופאים הגיעו ליבשת אמריקה, הם הביאו עימם יצורים מחוללי מחלות שהאינדיאנים לא נחשפו להם קודם לכן, ובקרב האינדיאנים פרצו מגפות קשות וקטלניות. האם זה מה שצפויים להביא עלינו ה"חייזרים" הזערוריים ממאדים? ועוד: אם היצורים המאדימיים ייתרבו וישגשגו בכדור-הארץ - האם הם ישנו ללא הכר את הסביבה בה אנו משגשגים? האם הם עלולים, למשל, לשנות את הרכב הגזים שבאוויר, או את הרכב הקרקע? האם הם יתפסו את מקומותיהם של יצורים זערוריים מקומיים, ובהם יצורים שמועילים לנו?

סוכנויות החלל נוקטות באמצעי זהירות כנגד אפשרויות אלה. מתנהגים כאילו כל חומר השב ממאדים שורץ יצורים זערוריים ומסוכנים, ונוקטים בצעדים להשמדתם עוד לפני שיגיעו לכדור-הארץ.

בחזרה הביתה - למאדים

נוצר בתאריך: 16/10/08
עודכן בתאריך: 17/01/11