Skip to main content
תערוכות

לגור במאדים

הבית שעל-יד ים הקרח הגדול

הבית שעל מאדים ייבנה, ככל הנראה, בחלקו הצפוני של כוכב-הלכת.
החללית הנושאת את חברי המשלחת צריכה לנחות באזור מישורי. למרבית המזל, אזור מישורי מתאים לנחיתה נמצא בצפון מאדים, באזור ים הקרח הגדול.
ים הקרח נמצא, כנראה, בעומק של כמטר מתחת לפני הקרקע. בחורף, ייכרו את הקרח ויפרידו בין המים לפחמן הדו-חמצני מהם מורכב ים הקרח הגדול. המים ישמשו לשתייה, לרחצה, לבישול ולהשקיית החממה. כמו כן, גם המים יופרדו למרכיביהם - מימן וחמצן.
תערובת של מימן וחמצן תוכל לשמש כחומר דלק לגנרטורים המייצרים חשמל.
החמצן ישמש את חברי המשלחת… לנשימה! יעשירו בו את האוויר במכלול המגורים ובבבקבוקים המשמשים את חברי המשלחת ביציאה אל השטח.

יום עבודה בחיי המשלחת

השעון המעורר מצלצל - אוף, צריך לקום!
מתבוננים בשמיים, שם מלהטת השמש. היא נראית כל-כך קטנה (משום שמאדים רחוק מן השמש יותר מכדור הארץ)!
ראשית - מתעמלים, כדי למנוע את הנזקים שכוח המשיכה הנמוך גורם לשרירים ולעצמות.
מקלחת מהירה, בגדים נוחים (ללבישה מתחת לחליפת הלחץ) וכוס קפה מיובא (מכדור-הארץ!). הקפה לא בדיוק חם: לחץ האוויר בבית דומה לזה שבהרים שגובהם 4000 מטר על-פני כדור-הארץ, והמים רותחים בטמפרטורה של C 850 עכשיו הרגע לשתות קפה או תה - במהלך יום העבודה, בחוץ, אי אפשר לשתות משקאות חמים - המים מתאדים מייד.

אוכלים ארוחת בוקר הכוללת, בין היתר, ירקות הגדלים בחממה שליד הבית. "כמה זמן, ניסיונות ומפחי נפש עברנו עד שהצלחנו לגדל כאן ירקות!", נאנח אחד האסטרונאוטים.

עכשיו יש להתעדכן לגבי המשימות היומיות. חלק מחברי המשלחת יוצאים למחקר-שטח, ואחרים - לעבודה בחממות ובמכרה הקרח. יש צורך גם לנקות את מכלול המגורים ולבשל את הארוחות. צריך תורן בישול ונקיון (או שכל חברי המשלחת יתחלקו בעבודות-הבית בתום יום עבודה ארוך).
היציאה לעבודה מצריכה הכנות מדוקדקות - לובשים את חליפת החלל, ומקפידים שהיא אטומה לחלוטין. המודל המשופר של החליפות מאפשר להניע את הידיים והרגליים בחופשיות יחסית, והחליפה לא מאוד כבדה, אבל בכל זאת - זה לא הכי נוח.
"מדלגים" אל כלי-הרכב, ומתקשרים באמצעות מכשירי קשר. הקולות נשמעים חלשים יחסית - עוצמת הקול מופחתת בשל האוויר הדליל.

חוזרים הביתה לקראת השקיעה. מזל שאורך היום דומה לזה של כדור-הארץ - לפחות לא צריך להסתגל ליום שאורכו שונה מזה של היום שלנו. השמש נמצאת כבר קרוב לקו האופק במערב. אסור להסתובב מחוץ לבית עם רדת החשיכה: קר מאוד (הטמפרטורות יורדות בכחמישים מעלות צלסיוס!), ומסוכן לטייל בחוץ בחשיכה המוחלטת.
האם גם במאדים נחווה את הנעימות המלווה את הדרך הביתה? עוברים את החממות, את מכרה הקרח ואת המפעל שלצדו - והגענו למכלול המגורים שלנו. מסירים את חליפות הלחץ, והולכים לאכול ארוחת ערב.
מזל שבבית יש חימום ותנאים נוחים יותר בזכות האנרגיה שעומדת לרשותנו.

הפקת אנרגיה במאדים

כל מכונה צורכת אנרגיה. מנועים של כלי רכב, וגם של חללית, דוממים בלא אנרגיה. מקרר ומקפיא, מחשבים, מערכות חימום ותאורה - כל אלה צורכים אנרגיה.
אי אפשר לייבא למאדים אנרגיה מכדור הארץ. דלק בכמות מספקת לשנתיים ולטיסה בחזרה - כבד מידי, ואין להעלות כלל על הדעת שניתן יהיה לחבר את מאדים לכבלי החשמל בכדור-הארץ.
קיום הבית שבמאדים ידרוש מתקנים להפקת אנרגיה מן המשאבים המקומיים - בעיקר אור השמש, והרוחות.
כשאין סופות חול, אפשר לראות את השמש ממאדים במשך היום בכל עונות השנה. ענני הקרח הקלים שבשמיים של מאדים אינם מסתירים את השמש לאורך זמן. גשם או שלג לעולם לא יורדים שם. לפיכך, כדאי לבנות במאדים מתקנים שיקלטו את אנרגיית השמש, וימירו אותה לאנרגיה חשמלית (בה ניתן להשתמש גם בלילה).

המרחק בין מאדים לשמש גדול מן המרחק בין כדור-הארץ לשמש, ולכן עוצמת הקרינה המגיעה מן השמש למאדים קטנה מזו המגיעה לכדור-הארץ (ולפיכך כל כך קר שם!). בשל כך, קולטי-אור השמש שייבנו במאדים צריכים להיות גדולים!

סופות החול הגדולות עלולות לכסות את שטח פני הכוכב במשך חודשים. החול יסתיר את השמש, ויהיה צורך להפיק אנרגיה מן הרוחות. הרוחות יסובבו שבשבות גדולות, ומתקנים מתאימים ימירו את אנרגיית הסיבוב של השבשבות לאנרגיה חשמלית. מהירות הרוחות במאדים גבוהה, אך בשל העובדה שהאטמוספירה של מאדים כה דלילה, אי אפשר להפיק מהן את אותה כמות האנרגיה שאפשר היה להפיק מרוחות באותה מהירות על פני כדור-הארץ - אילו היו כאן כאלה.

במאדים יש קרח בשפע. אפשר לפרק אותו למרכיביו - מימן וחמצן (באמצעות האנרגיה שתופק מאור השמש או מהרוחות). מערבבים אותם מחדש, מציתים - ומתקבלת אנרגיה, שאפשר להשתמש בה להפקת חשמל, להנעת כלי רכב וטילים, ועוד ועוד.

בחזרה הביתה - למאדים

נוצר בתאריך: 16/10/08
עודכן בתאריך: 17/01/11