Skip to main content
header

MakeLight - חנוכה 2013

header

איך אור נולד? 
 
משחר ההיסטוריה אנשים מכינים דברים, בונים, מייצרים ומתקנים. הם עושים זאת בבית, בגראז׳  ואצל חברים. לאנשים אלה יש תבונת כפיים, יכולת המצאה, יצירתיות, אהבה לאתגרים ורצון לשתף במעשה ידיהם להתפאר.

קוראים להם מייקרים.

בשנים האחרונות, מהפכה כלכלית חברתית וטכנולוגית מנגישה כלי ייצור דיגיטליים מתקדמים לחובבים, אשר כעת יכולים יותר מאי פעם לממש את החזון היצירתי שלהם. מוזיאון המדע מצטרף בשמחה לחדוות העשייה ופותח את שעריו על מנת לתת למייקרים ליווי על מנת לממש את  החלומות שלהם, מרחב להיפגש עם אנשים דומים להם, ובמה לחשוף את העבודות שלהם לקהל הרחב. 

אנחנו מאמינים שמייקרים קיימים בכל מקום, חלקם אפילו אינם מודעים לכך שהם מייקרים. 
הם חושבים עם הידיים, משפרים את מה שלא מתאים בדיוק לצרכים שלהם, מנצלים כל הזדמנות להמציא, סקרנים לחקור ולגלות עולמות טכנולוגיים חדשים, מייצרים בעצמם דברים להם הם זקוקים, מפתחים כישורים ומיומנויות חדשים ומאלתרים שימושים חדשים. 

ואתם? מייקרים?
 
תצוגת MakeLight היא תערוכה שנתית הכוללת 10 עבודות של מייקרים ומייקריות מכל רחבי הארץ. מידי שנה היוצרים מתייחסים לנושא ספציפי שנקבע לתצוגה.
 
אוצרים: שראון פז, צביקה מרקפלד (סטודיו ForReal)
 

מתוך תערוכות MakeLight חנוכה 2013:בתערוכה הוצגו יצירות של מייקרים (Makers)  - סוג חדש ומתפתח של יוצרים בעלי תבונת כפיים, ממציאים, יצירתיים, עם רצון לשתף, ואהבה לאתגרים.

ב-MakeLight יצירות שמתייחסות לנושאים של אור וחושך. כל היצירות מבוססות על מנגנונים גלויים למבקרים, וכולן מזמינות התנסות ומעוררות סקרנות ופליאה. 10 עבודות נבחרו לאירוע ובכל ערב ניתן היה לפגוש "מייקר" אחר בתערוכה.


Batt-Girl, עודד שורר וד"ר איל גרוס - שת"פ בין אמנית מדיה, מעצב תעשייתי ומדען, יצר את "לנצח על האור", מיצב אינטראקטיבי המשתמש במצלמת עומק (קינקט), אשר מנסה להדגים את אופי פעולת מנצח על תזמורת וחשיבותו להרמוניה ודיוק, באמצעות ניצוח על תזמורת אורות.אמיתי דן ונופר לוי - שת"פ בין האקר וסטודנטית יצר עבודה בה מוזמנים המבקרים לפרוץ ולשנות עבודות אמנות  בעזרת עקרונות מדעיים. המבקרים מאירים אור צבעוני  (אדום, ירוק , כחול RGB) על עבודות אמנות, סוכריות m&m או... משנים או יוצרים יצירות אמנות חדשו מבלי לפגוע בהן פיזית.

אילן גרין - מוסיקאי ואמן , יוצא נקמת הטרקטור, יוצר photosound, מיצב סאונד אינטראקטיבי שמנסה להדגים איך נראה קול? המבקרים יוצרים יצירות מוסיקליות בעזרת שינוי מהירות הסיבוב של מאווררים והארה עליהם. בערב הפתיחה, יופיע אילן בהופעה חיה תוך שימוש במקורות אור נוספים מאלו שבמיצב.


רוני זיס - "מייקר" בעל  2 תארים בהנדסת חשמל שיצר ̣̣משחק פונג (מטקות) חד ממדי לשני מבקרים. המבקר לוחץ על כפתור ו"כדור" של אור נזרק לאורך פס מנורות לדים. בכל פעם שה"כדור"  פוגע במטקה, נוצר צליל.  גרסת פינג פונג  ים-תיכונית שמשלבת מוטיבים פיזיקליים וצלילים ממשחק המטקות הישראלי.


אלעד אורבך - מייקר שעובד למחייתו כחובש. אלעד יצר גלגל ענק שמאיר ונכבה לסירוגין. סיבוב הגלגל ע"י המבקר יוצר תמונה של חנוכייה. העבודה מנצלת את הישארות הדימוי על הרשתית שלנו למשך מספר שניות, ומחברת בין דימויים המגיעים ברצף לעינינו (בדומה לאנימציה). 

דן סתוי -  אמן ניו-מידה ומתכנת שיצר את "האור בקצה המנהרה". עבודה אינטראקטיבית שמשתמשת במצלמת עומק (קינקט) שגורמת למבקר להרגיש כדוהר במנהרה. ככל שהמבקר מתקדם במנהרה, כך הוא מתקרב יותר אל מקור אור. קירות ה"מנהרה" מכוסים בטקסטורה של אבני הכותל וככל שמתקרבים,  מצטרפת גם טקסטורה של מגני דוד בצבעים פסיכודליים (השראה ביוגראפית של המבקר מתקופת שהותו בסן פרנציסקו).


רונן שאוקר - מהנדס תוכנה בעבר, יוצר משחקים, אמן פרפורמנס, ומייקר מתחיל בהווה.רונן יצר את  mood swing עבודה הומוריסטית ופשוטה שמנצלת את העובדה שחריץ אופקי על גליל הוא למעשה קשת במרחב תל ממדי.  המבקר מסובב ידית שמשנה את מקור האור המוקרן על פרצוף ניטרלי. הפרצוף הופך לשמח או לעצוב, כפונקציה של זווית ההקרנה עליו.

אור דובקובסקי  - פיסיקאי ומוסיקאי שיצר את "אורות מרקדים": קערות מלאות במים שהמבקרים מאירים באורות צבעוניים ומקישים על הדפנות. רטט המים ה"צבעוניים" מוקרן על התקרה ומדגים את תנועת גלי הקול.

דודי רובין ויורי קלבנוב - שני בוגרי בצלאל צעירים: אנימטור ומעצב מדיה, אמן מולטימדיה וגיימר,  ייצרו ביחד סביבון/קנון אינטראקטיבי. העבודה שואבת ממסורות חג החנוכה (משחק בסביבונים וקנון מוסיקלי) ויוצרת חוויה משותפת בין אנשים על ידי צליל, אור, ומשחק משותף. לכל סביבון "תפקיד" בשיר החג, ובדומה ליצירות קנון מוזיקליות,  ההרמוניה מושגת על ידי שילוב הקולות השונים.

בן חגין וארז היילוייל -  עבודה גדולה עם עשרות חוטים ועליהם נורות צבעוניות שנדלקות ונכבות בהתאם לתנועת המבקר. קצב הבהוב של האורות משתנה כפונקציה של מקום המבקר, תנועתו בתוך מרחב העבודה ומספר המבקרים שנע בו זמנית בחלל. בן עובד כיועץ כלכלי ובזמנו הפנוי מתנסה, חוקר ויוצר בעולם המייקרים. ארז היילוייל הוא איש משפחה, אינגרטור, מנהל תצורה וטכנולוג.

אוצרים: צביקה מרקפלד (מעצב ובונה חפצים ומורה לאינטראקטיב במוסררה) ושראון פז (מעצב התנסותי וראש מחלקת המדיה במוסררה), שניהם מייקרים בעצמם.
נוצר בתאריך: 11/11/13
עודכן בתאריך: 16/04/15