Skip to main content

תערוכת אופניים 200X2


פתיחה: 1 ביולי, 2017. 
נעילה: 3 במאי, 2018.
 

תערוכה נפלאה ופעילות לכל המשפחה במלאת 200 שנה להמצאת האופניים. בתערוכה עשרות מוצגים פעילים, אוספים היסטוריים מקנדה ומהולנד, אופניים ייחודיים עכשוויים, עבודות אמנות, סרטוני וידאו, גרפיקה ועוד. 
התערוכה מתייחסת לאופניים כמכונה מופלאה שתחילתה במאה-19 עם המצאת אופני ההליכה ועד לאופניים החדשניות של ימינו; פרק נפרד בתערוכה יעסוק באדם הרוכב ויכולותיו ללמוד רצף של תנועות מורכבות ומסונכרנות ולא לשכוח אותו לעולם, הפרק השלישי בתערוכה מתייחס להשפעה ההדדית בין האופניים ושינויים חברתיים ואורבניים: התנועה לשחרור האישה בסוף המאה ה – 19, התנועה ההיפית והמצאת אופני ההרים בשנות ה – 70 של המאה ה – 20, האופניים ככלי לשיפור מצבם של אוכלוסית העולם השלישי והשימוש העכשווי באופניים שמשנה את פני העיר ואת צורת החיים בה.


 
חדשנות והמצאתיות הם נושאים העוברים כחוט השני בין פרקי התערוכה: המצאת המטוס על ידי האחים רייט שהיו בוני ומתקני אופניים והשתמשו באופניים לניסוייהם, המצאת המכונית על ידי בנץ הגרמני שהרכיב מנוע על תלת אופן ועוד.

 
בין מוצגי הדגל של התערוכה: רכיבה על אופניים שמפעילה סרטון אנימציה על התפתחות האופניים. בחצר המוזיאון רכיבה על אופניים עם גלגלים מרובעים, התנסות רכיבה במנהרת רוח ועוד. 
 


 
מה בתערוכה?
 
בכל יום ייתקיימו סיורים בתערוכה.
 
סיורים במסגרת התערוכה:
 
"שביל-כביש"
רוצים לדעת למה משמשים אופניים באפריקה? איך אופניים קשורים למיזמים חברתיים ומאילו חומרים לא שגרתיים בונים אופניים?
הסיפורים שמאחורי המוצגים ההיסטוריים הייחודיים שיובאו לתערוכה מאוספים ברחבי העולם, סיפוריהם של הממציאים ואנקדוטות מרתקות. 
 
"אופניים – מסע בזמן"
סיור למבוגרים ומתעניינים – הסיפורים שמאחורי המוצגים ההיסטוריים הייחודיים שיובאו לתערוכה מאוספים ברחבי העולם, סיפוריהם של הממציאים ואנקדוטות מרתקות. הסיור יופעל מספר פעמים ביום.

עמדת צילום
בחצר גן המדע, עמדת צילום למבקרים על אופניים היסטוריים.

 
אוצרי התערוכה:
פרופסור עידו ברונו, האקדמיה בצלאל לאמנות ועיצוב (מעצב תעשייתי ורוכב מושבע)
ד"ר אמיר בן שלום, מפתח מוצגים ראשי, מוזיאון המדע ע"ש בלומפילד ירושלים.

התערוכה היא שיתוף פעולה בינלאומי שמוביל מוזיאון המדע בירושלים. חברו אלינו עוד שלושה מוזיאוני מדע מובילים בעולם בינהם: Canada Science and Technology Museum (אוטווה, קנדה), מוזיאון המדע בברמן The Universum (גרמניה) ומוזיאון המדע  Citta Della Scienza בנאפולי (איטליה). המוזיאונים שותפים במימון התערוכה ובפרוגרמה שלה ויציגו אותה  במהלך השנים הבאות לאחר שתסיים את הצגתה בירושלים ותצא למסעה העולמי.במסגרת חגיגות 200 שנה להמצאת האופניים ולצד התערוכה 2X200מוצגת תערוכת תצלומי ענק מרהיבים מאירועים מובילים בהם נטלה חלק קבוצת סייקלינג אקדמי בארץ ובעולם ולצידם מדי הקבוצה ודגם אופניים תחרותיים עמם רוכבים המתחרים.
מאות רבות של קבוצות מקצועניות מתחרות כיום ברחבי העולם, אבל אין ולוּ אחת הדומה לסייקלינג אקדמי, ולאו דווקא בהישגיה הספורטיביים. אקדמי היא הקבוצה היחידה אשר רוב תקציבה מגיע מפילנתרופיה.
עם הצטרפותו של המיליארדר והפילנתרופ הקנדי סילוואן אדאמס לקבוצה, בתחילה כתומך ואחר כך כאחד מבעליה, הואץ מאוד תהליך ההתפתחות של אקדמי. הקבוצה עלתה לדרג השני בעולם, ומתחרה במרוצים אשר הולכים וגדלים בחשיבותם. בד בבד הוקמה קבוצת עתודה שכל  רוכביה הם ישראלים, אשר משמשת כחממה לרוכבים צעירים לפני ההצטרפות לסגל המקצועני הבוגר.
אקדמי רואה את עצמה כשגרירת ישראל בעולם, ומנצלת את החשיפה הגדולה שלה היא זוכה במרוצים כדי לקדם את המדינה כיעד תיירות בכלל ולאוהבי אופניים בפרט.
ב-4 במאי 2018, יוזנק בירושלים מירוץ האופניים השני בגודלו בעולם, הג'ירו דה-איטליה, בהשתתפות הקבוצות הגדולות בעולם. אקדמי מקווה לעשות היסטוריה ולהפוך לקבוצה הישראלית הראשונה נוטלת חלק במירוץ יוקרתי זה.

 
 
נוצר בתאריך: 28/05/17
עודכן בתאריך: 10/05/18