לדף הבית

שלח לחבר 

הדפס איינשטיין בארץ המראה

אלברט איינשטיין הנו אחת הדמויות הבולטות ורבות ההשפעה של העידן המודרני. כפיסיקאי דגול, הוא שינה את הבנתנו את היקום מן הקצה אל הקצה. כהומניסט מושבע, הוא נקט עמדה פעילה ונחרצת לגבי השאלות הפוליטיות והחברתיות החשובות של זמנו. כיהודי בעל הכרה, הוא דגל בתפקיד מוסרי מיוחד עבור העם היהודי.
אלברט איינשטיין היה ממייסדי האוניברסיטה העברית בירושלים. יחסו המיוחד למוסד בא לידי ביטוי בכך, שבצוואתו האחרונה, משנת 1950, הוא ציווה לאוניברסיטה העברית את זכויות היוצרים שלו ואת ארכיונו האישי.
בית הספרים הלאומי והאוניברסיטאי גאה לכלול את ארכיון איינשטיין בין אוצרותיו, למן שנת 1982.

נכס תרבותי יחודי זה מכיל את האוסף הגדול בעולם של כתבי היד של איינשטיין; הוא כולל גם חליפת מכתבים ענפה של איינשטיין עם גדולי הפיסיקאים ואנשי הרוח של המאה העשרים. הארכיון משקף את הרב גוניות שבעבודתו המדעית של איינשטיין, בפעילותו הפוליטית, ובחייו הפרטיים. הוא מספק לנו פריזמה, מראה שדרכה נגלה לעינינו האיש הדגול: המדען, ההומניסט והיהודי. בהורישו את ארכיונו האישי לאוניברסיטה העברית העניק לה איינשטיין את נכסו הממשי ביותר. זהו נכס בעל ערך רוחני וחומרי כאחד. תפקידנו כיורשים מחייב אותנו לשמר את החומר הארכיוני, להגביר את הנגישות אליו ולפתח את המודעות הציבורית לפעילות המדעית והפוליטית ולערכים המוסרים וההומניסטים של איינשטיין.


לוגו מוזיאון ואוניברסיטה כל חומר התערוכה באתר באדיבות ארכיון אלברט איינשטיין, בית הספרים הלאומי, האוניברסיטה העברית ירושלים.
כדאי לדעת: איינשטיין בארץ המראה היא תערוכה וירטואלית המאפשרת "לטייל" במסלול ויזואלי - המהיר, ובמסלול הארוך - המעמיק. המסלול הויזואלי - מופיע בחלק העליון ובו תמונות המלוות בכיתוביות. התמונות ניתנות להזזה בעזרת העכבר. המסלול הארוך - כולל מאמרים ותמונות. בעזרת לחיצה על התפריט שמשמאל תוכלו לעבור לחלקיה השונים של התערוכה.
הערה: כל תמונה ניתנת להגדלה על ידי לחיצה עליה בעזרת העכבר. חשוב לזכור לפני שעוברים לתמונה הבאה לסגור את חלון התמונה.

 


mada@mada.org.il

© מוזיאון המדע על שם בלומפילד ירושלים