Skip to main content
header

תכנית 2012

פרלמנט נוער מדעי ירושלמי הוא פרויקט שמטרתו לשתף בני נוער בשיח הציבורי סביב סוגיות ביו-אתיות שנויות במחלוקת המבטאות את מורכבות הקשר בין מדע וחברה. הפרלמנט התקיים השנה בפעם השלישית והוא התמקד בסוגיות הקשורות לבריאות הציבור שיש להן השלכות חברתיות, משפטיות, אתיות בהווה וכמובן גם בעתיד.

הפרלמנט התקיים במהלך שבוע החינוך של ירושלים, בין ה-25 ל-27 במרץ במוזיאון עם 56 תלמידי כיתות י' אשר נבחרו מ-13 תיכונים בעיר.

במהלך הפרלמנט התחלקו בני הנוער לעבודה בארבע וועדות. כל וועדה הונחתה ע"י סטודנט תואר שני או שלישי מהאוניברסיטה העברית.

בשלב ראשון  קיבלו  המשתתפים רקע מדעי בסיסי הנחוץ להבנת הנושא.

בהמשך, הם נפגשו עם מומחים בתחום המדעי, האתי-משפטי ועם פסיכולוגית ובסיום היום השני לפעילותם נסחו מסמך שכלל הצעות החלטה בנושא הוועדה.  

ארבעת הנושאים הקשורים באופן ישיר לבריאותם ולחיי היום יום של בני הנוער:
  • "חשוב על היום ולא על מחר": האם הבחירה לצרוך מוצרים מזיקים לבריאות כגון סיגריות או אלכוהול יכולה להשפיע על קבלת טיפול רפואי בעתיד?
  • "אל תגידו לי מה לאכול": עד כמה נכון להתערב בהרגלי האכילה שלנו?
  • "אני רוצה אף חדש עכשיו": החופש  לניתוח פלסטי בקרב בני נוער ללא אישור הורים.
  • "Junk Food?! – לא בבית ספרנו" : האם יש לאסור מכירת אוכל לא בריא במזנונים בבתי ספר?
הפרלמנט הסתיים בישיבת מליאה של בני הנוער במשכן הכנסת ב-27 במרץ 2012 בחסות וועדת המדע והטכנולוגיה. הישיבה התקיימה בנוכחות ח"כ אברהם מיכאלי וח"כ שכיב שנאן, ראש העיר ירושלים ניר ברקת ואורחים אחרים.

במהלך הישיבה הציגה כל וועדה את הצעות ההחלטה שניסחה והם הובאו להצבעה דמוקרטית של חברי הפרלמנט, אחרי דיון בין כל באי ישיבת המליאה. תוצאות ההצבעה הועברו  ליו"ר וועדת המדע והטכנולוגיה של הכנסת.

בתי הספר שהשתתפו: תיכון בית צפפא, אולפנה אור תורה רמות, תיכון תל"י בית חינוך, תיכון קשת, מדרשת עמליה, תיכון הרטמן, תיכון הימלפרב, תיכון פלך, תיכון דרור, תיכון ליד האוניברסיטה, תיכון ע"ש בויאר, תיכון זיו-מרקס, מכללת אורט.


הצעות ההחלטה עליהן הצביע הפרלמנט


"חשוב על היום ולא על מחר": האם הבחירה לצרוך מוצרים מזיקים לבריאות כגון סיגריות או אלכוהול יכולה להשפיע על קבלת טיפול רפואי בעתיד?

"אל תגידו לי מה לאכול": עד כמה נכון להתערב בהרגלי האכילה שלנו?

"אני רוצה אף חדש עכשיו": החופש  לניתוח פלסטי בקרב בני נוער ללא אישור הורים.

"Junk Food?! – לא בבית ספרנו" : האם יש לאסור מכירת אוכל לא בריא במזנונים בבתי ספר?

 

היום הראשון

ביום הראשון לפרלמנט, ה-25 במרץ 56 תלמידים מ-13 תיכונים במוזיאון המדע והתחלקו לארבע וועדות על פי ארבעת נושאי הדיון בהנחייתם המסורה של יושבי הראש.

תחילה היו"רים חזקו את הרקע המדעי  הרלוונטי. אחר-כך למדו יחד מהי סוגיה ביו-אתית ומאוחר יותר החלו להעלות את מגוון הסוגיות האתיות הנגזרות מתוך נושא הוועדה ו'צללו' אל תוך דיונים מעמיקים.

במטרה להפיג מעט את הרצינות של היום הזה, נפגשו התלמידים לפעילות חווייתית בנושא 'חשמל סטטי' ו'משקפיים הופכים' בהנחית מדריכי המוזיאון.


 

היום השני

ביום  השני לפרלמנט, ה-26 במרץ המשיכו התלמידים לעבוד במסגרת הוועדות, במטרה למקד את הדיון במספר מצומצם של סוגיות ולהתכונן לקראת המפגש עם מומחים.

כל וועדה זכתה לפגוש שלושה מומחים, אנשי מקצוע - בתחום המחקרי-בריאותי (חוקרים ורופאים) בתחום המשפטי-אתי (עורכי דין) ופסיכולוגית.

המפגש עם חשוב ומלמד: התלמידים גילו עניין רב והצליחו באמצעות השאלות שהכינו מראש, לקבל תמונה יותר מקיפה  ומורכבת של נושא הוועדה.

שאר היום הוקדש לניסוח כתיבת מסמך מסכם – 'הצעת החלטה' בפורמט המקובל בכנסים  המתקיימים במוסדות בינלאומיים (כגון האו"ם), המכיל פרק מבוא שמטרתו לתאר את המצב כיום ולאחריו פרק ובו הצעות אופרטיביות.


 

היום השלישי - בכנסת

היום השלישי לפרלמנט, ה-27 במרץ התקיים בכנסת, בחסות וועדת המדע והטכנולוגיה של הכנסת. התלמידים הגיעו בבוקר, לבושים בחולצת הפרלמנט שקיבלו יום קודם.

יחד איתם הגיעו מורים ומנהלים, אורחים ממשרד החינוך, מעריית ירושלים ועוד.

את הוועדה ניהלו חברי וועדת המדע והטכנולוגיה ח"כ אברהם מיכאלי ושכיב שנאן ואורח הכבוד היה ראש העיר ירושלים ניר ברקת. הדיון שודר בשידור ישיר בערוץ הכנסת.

כל וועדה של הפרלמנט עלתה בתורה אל השולחן שבמרכז האולם, הציגה את הנושא שלה ואת מסמך הצעות ההחלטה שהכינה יום קודם. בעקבות כך התנהל דיון עם שאר חברי הפרלמנט ובאי האולם על הסוגיות העולות מתוך הנושא ובתום דיון התקיימה הצבעה על סעיפי הצעות ההחלטה.

ארבעת נושאי הוועדות עוררו עניין רב וחילוקי דעות בקרב חברי פרלמנט הנוער, חברי הכנסת ושאר המשתתפים ויש לציין  כי היו מספר סעיפים בהצעות ההחלטה של הוועדות השונות אשר לא זכו לרוב. 

נוצר בתאריך: 13/05/12
עודכן בתאריך: 14/05/12