Skip to main content
header

2010 - תמונות מהפרלמנט

היום הראשון

ביום הראשון לפרלמנט, ה-3 במאי נפגשו  בשעה 8:30 45 תלמידים מ-11 תיכונים שונים במוזיאון המדע  והתחלקו לארבע וועדות על פי ארבעת נושאי הדיון כפי שנמסרו מראש. את כל אחת מן הוועדות נבחרו להוביל ארבעה יושבי ראש  - סטודנטים למחקר ביולוגי במסגרת לימודים לתואר שלישי.
את כל הבאים (תלמידים, יו"רים, מורים,  אורחים) הגיעו לברך דני בר גיורא מנהל מנח"י (מנהלת חינוך ירושלים) ופרופ' ראם סרי –יו"ר הועד המנהל של מוזיאון המדע ע"ש בלומפילד.
בתום הברכות החלו התלמידים 'לצלול' אל תוך דיונים מעמיקים, בהנחייתם המסורה של יושבי הראש. תחילה חזקו את הרקע המדעי  הרלוונטי ולאחר מכן החלו להעלות את מגוון הסוגיות האתיות הנגזרות מתוך נושא הוועדה.
פתיחה

 

 

 

עבודה בוועדות - הכרות עם החומר

 

 

פגישת מנחים במסדרון

 

היום השני

ביום  השני של הפרלמנט, ה-4 במאי חזרו התלמידים במרץ לעבוד במסגרת הוועדות במטרה למקד את הדיון במספר מצומצם של היבטים ולהתכונן לקראת המפגש עם מומחים. כחלק מן ההכנה ניסחו שאלות מרכזיות וחשובות שיעזרו להם לבסס את עמדתם.
כל וועדה זכתה לפגוש שלושה מומחים , אנשי מקצוע - פרופסורים, רופאים ועורכי דין בתחום המחקר המדעי, בתחום האתיקה ובתחום המשפטי. המפגש עם המומחים היה  מרתק שלני הצדדים: התלמידים גילו עניין רב והצליח באמצעות השאלות הטובות לקיים דיון מקצועי עם המומחים.  אלה מציגם התרשמו מן הידע והסקרנות של התלמידים.
במטרה להפיג מעט את האינטנסיביות והרצינות של היום הזה, נפגשו התלמידים לפעילות חווייתית בנושא צילום, אותה ארגן המוזיאון.
שאר היום, לאחר מכן, הוקדש לניסוח כתיבת מסמך מסכם – 'הצעת החלטה' בפורמט המקובל בכנסים  המתקיימים במוסדות בינלאומיים (כגון האו"ם), המכיל פרק מבוא שמטרתו לתאר את המצב כיום ולאחריו פרק ובו הצעות אופרטיביות.
היום השני הסתיים לקראת ערב ב- 19:00, שעה שהגישו התלמידים (מותשים אך מרוצים...) ארבעה מסמכים סופיים, (אחרי שעברו הגהות)- הצעת החלטה אחת לכל וועדה.

עבודה בועדות

 

 

הטלוויזיה באה לצלם

 

 

נרגעים ולומדים קצת על צילום

 

וזה מה שיצא (קליק על התמונה להגדלה)

 

 

נפגשים עם מומחים

 

 

 

מנסחים הצעת החלטה (למעשה מעדכנים בפייסבוק)

 

היום השלישי - בכנסת

היום השלישי של הפרלמנט, ה-5 במאי נערך בכנסת, בשיתוף עם הוועדה למדע וטכנולוגיה של הכנסת.
התלמידים הגיעו, על הבוקר, לבושים בחולצת הפרלמנט שקיבלו בסיום היום הקודם ואחרי התארגנות קבוצתית מול עמדת הביטחון, נכנסו פנימה.
הדיון התנהל באולם ירושלים היפה הנמצא באגף החדש של הכנסת ובמרכזו שולחן אובאלי גדול ומרשים. חברי הוועדה הראשונה תפסו מקום בשולחן, ושאר חברי פרלמנט נוער וכל האורחים המוזמנים התיישבו מאחור. בשעה 9:00 בדיוק נכנסו  יו"ר וועדת המדע והטכנולוגיה של הכנסת  ח"כ מאיר שטרית וכן חבר הוועדה ח"כ אברהם מיכאלי ופתח את הישיבה. בדבריו בירך על היוזמה של קיום פרלמנט נוער. הוא הזכיר את חשיבותו של המדע ודיבר על טיפוח מדענים  אך הזכיר באותה נשימה את הצורך בהיערכות חקיקתית לאור הסוגיות הביו-אתיות הרבות הנחשפות במקביל להתפתחויות מדעיות.
מיו"ר הוועדה הועברה זכות הדיבור לחברי הוועדה הראשונה של הפרלמנט אשר הציגו את מסמך הצעת ההחלטה שלהם פני כל היושבים. ההצגה עוררה דיון מעמיק ומעניין בו לקחו חלק חברי הוועדה עצמה, חברי פרלמנט אחרים, חברי וועדת המדע והטכנולוגיה של הכנסת וכן אורחים באולם. כעבור חצי שעה הועלה המסמך להצבעה, על סעיפיו השונים והתקבל פה אחד. 
באופן דומה עלו לשולחן המרכזי שלושת הוועדות האחרות, וכל אחת בתורה בצורה מכובדת, המעידה על התמצאות מרשימה בנושא, הציגה את הצעת ההחלטה שלה ובעקבותיה ענתה לשאלות הרבות שעלו לדיון, לפני שהתקיימה הצבעה.
ארבעת נושאי הוועדות עוררו עניין רב וחילוקי דעות בקרב חברי פרלמנט הנוער ויש לציין  כי היו מספר סעיפים בהצעות ההחלטה של הוועדות השונות אשר לא זכו לרוב. 
בסוף הדיונים, מיה הלוי - מנהלת מוזיאון המדע ע"ש בלומפילד,  העבירה לידי ח"כ מאיר שטרית- יו"ר וועדת המדע והטכנולוגיה של הכנסת, את ההצעות שהתקבלו.  היא חתמה את האירוע בהביעה תקווה שתהיה אפשרות להמשיך את פרויקט פרלמנט הנוער המדעי בשנים הבאות ואף להרחיבו ולקיימו בהיקף הארצי.

נפגשים בשער

 

 

 ח"כ מאיר שטרית פותח את המליאה

 

 

 קוראים ולומדים

 

ועדה מס' 1 עולה לדוכן

 

מקשיבים

 

 

שואלים

 

עונים

 

מצביעים

 

 

 

 

 

מרוצים מהתוצאה

 

לוחצים ידיים עם היו"ר

 

  

נוצר בתאריך: 11/05/10
עודכן בתאריך: 29/02/12