Skip to main content

רעננה- עיר נגישה


אשכול הפיס רעננה אירח הקאתון תחת הכותרת "רעננה – עיר נגישה". ההקאתון נערך במסגרת פרויקט OSOS הבינלאומי שמנוהל ברעננה על ידי הגברת רודי בוקסנבאום-ברגר, בסיוע שרונה חזן, מדריכה אזורית במשרד החינוך. 180 תלמידים מכל חטיבות הביניים בעיר השתתפו באירוע שנמשך 12 שעות ובמסגרתו עבדו התלמידים על עבודות החקר הטכנולוגיות שלהם שנועדו לסייע לאנשים עם מוגבלויות. האירוע היה דוגמה טובה לשיתוף פעולה בין גורמים שונים בקהילה: נציגים מהרשות המקומית וממשרד החינוך, הורים ששימשו כמנטורים לתלמידים, כמו גם תלמידים בוגרים ומומחים מהתעשייה, ממוזיאון המדע בירושלים ומרשת אורט. 
ההקאתון היווה נקודת שיא בתכנית שפועלת ברעננה ותחילתה הייתה בהשתלמות MAKERS למורי המדעים בעיר. ההשתלמות הועברה על ידי אנשי צוות ממרכז הפיתוח של רשת אורט, שבצוותא עם מוזיאון המדע בירושלים מנהלים את פרויקט OSOS בארץ. בהשתלמות המורים רכשו מיומנויות של "תבונת ידיים" ונחשפו לתכנים כדי שיוכלו להדריך את התלמידים בנושא ולהעשיר את הפרויקטים שהם מבצעים בטכנולוגיה ופתרון בעיות.
הגברת בוקסנבאום-ברגר, אמרה בתחילת השתלמות המורים: "חשיבות ה- MAKERS היא בכך שהוא מעורר רצון ליצור, לגלות דברים חדשים, ללמוד דברים חדשים ולרכוש שלל של מיומנויות שונות העולות בקנה מידה עם מיומנות המאה ה- 21 – מה שמתבטא במדעים, טכנולוגיה, הנדסה, מתמטיקה ועוד. סביבה זו מפתחת ומשפרת אורחות חשיבה הבאות לידי ביטוי סביב פרויקט, שילוב בין תחומיות, יזמות ויצירתיות, כמו גם ניהול זמן ומשאבים, ביטחון עצמי, סדר ואחריות. אני שמחה שהצלחנו פה בעיר רעננה לשלב באותה השתלמות מורי מדעים מהיסודי ומהחטיבה ולהציע להם את חלל המייקרים והפדגוגיה המתאימה, כפי שמועברת בהשתלמות. כל אלה מאפשרים למורים ולתלמידים לחלום, לייצר ולשתף – ברוח פרויקט OSOS." 
האירוע לתלמידי חט"ב אלון ברעננה, התקיים במסגרת פרויקט OSOS 
בחטיבת "אלון" ברעננה, התקיים לראשונה "חקר-תון" - יום שיא בנושא חקר ופתרון בעיות בתחומים שונים. האירוע התקיים במסגרת תכנית OSOS הבינלאומית, הפועלת בישראל בהובלת מוזיאון המדע ע"ש בלומפילד ירושלים והמרכז למחקר ופיתוח באורט ישראל, לחיבור הקהילה המקומית לחינוך. מדובר ביום למידה שונה שבו הופעלו 25 קבוצות של תלמידי כיתות העתודה המדעית הטכנולוגית וכיתת המנהיגות, בו התנסו התלמידים בלמידה שיתופית בסגנון ההייטק תוך ליווי מנטורים והורים מן הקהילה. בסופו של התהליך שנערך כחמש שעות הובילו התלמידים פיתוח מודלים חדשניים של למידה, תוך חיבור לקהילה.

 
במסגרת העבודה הקבוצתית התבקשו התלמידים לזהות צורך או בעיה בנושאים מגוונים כמו צרכים מיוחדים, מים, שיפור איכות החיים והסביבה. מטרת היום  הייתה להמציא פתרון או לשפר פתרון טכנולוגי קיים. במהלך היום הם חקרו את הבעיה והפתרונות הקיימים בעזרת מומחים ובנו דגם ומצגת שבתום היום הציגו בפני הקהל. כל קבוצה לוותה על ידי מנטור שסייע לה בתהליך, בפתרון ובמיצג. בתום היום נבחרו מצטייני ה"חקר-תון": קבוצה אחת יזמה קסדה מיוחדת  לאופניים החשמליים, קבוצה אחרת עסקה בפתרון לילד אלרגי לדגים וקבוצה שלישית עסקה בחסכון במים.
  
אתי רחובסקי, אימא לתלמיד בשכבת ז' שהייתה המנטורית לאחת הקבוצות המצטיינות אמרה בתום התהליך: "הילדים חשבו על פתרונות שאנו מעולם לא חשבנו עליהם כמבוגרים. מדובר בפתרונות מצויינים והם עברו לעמותת יע"ל. שמחתי לבוא וללוות את הילדים".
את היום יזמה  רודי בוקסנבאום מנהלת אשכול הפיס והובילה בשיתוף עם חנאן עומר-ראס רכזת מדעים ותוכנית עמ"ט בחטיבת אלון ושיקו שטיינר מצוות מדעים. רודי סיכמה: "זהו יום שהוא חגיגה של למידה משמעותית, אותנטית שבו התלמיד מביא את עצמו יחד עם כל חברי הקבוצה, חוקרים את הדברים הקיימים וממציאים פתרון חדש. תוך כדי גילוי והמצאה. בכך, אנחנו הופכים את התלמידים שותפים ללמידה יצירתית, מתוך תשוקה והנאה".
מנהלת החטיבה, מתי בורושק, ציינה: "בחטיבת 'אלון' פועלים מספר מסלולים של תלמידים מצטיינים, העתודה המדעית הטכנולוגית שייחודית בחטיבה, מגמת מנהיגות וכן מגמות נוספות. כחלק מלימוד מעמיק והשערתי אנו מאתגרים את התלמידים ללמידה אחרת הדורשת מהם לגלות יוזמה וחדשנות תוך מחשבה וביצוע תהליך בקבוצות. התלמידים גילו יכולת ושיתוף פעולה פורה. זהו עוד נדבך במארג הלימודים בחטיבה ואני מתכוונת להמשיך לעודד ולהוביל למידה מאתגרת לתלמידים. אני מודה לכל המנטורים שנרתמו בהתנדבות ללוות את הפרויקט של חטיבת אלון בהובלת רודי שהפיקה את כל היום החשוב הזה!"

 


אחד הפרויקטים שפיתחו תלמידי הכיתה המדעית טכנולוגית ברעננה במסגרת פרויקט OSOS היה קסדת ה"Safe Ride" - רק כאשר הרוכב חובש אותה, מתאפשרת הפעלת האופניים החשמליים של אותו רוכב. הפרויקט של תלמידי כיתה ז' זכה בגביע המצוינות בתחרות הארצית של "גם אני יכול" שהתקיימה בחודש מאי 2018 בירושלים. 

נוצר בתאריך: 22/03/18
עודכן בתאריך: 24/03/19