Skip to main content

תלמידי OSOS מדריכים תלמידים צעירים בהאקתון חלל


תלמידי כיתה ט' מחטיבת הביניים יונתן בקרית מוצקין, המשתתפים בתכנית OSOS הבינלאומית, הדריכו לאחרונה את תלמידי כיתות ג'-ד' בבית הספר היסודי בעיר ע"ש יצחק נבון. ההדרכה נעשתה במסגרת האקתון חלל שיצרה ד"ר אמירה בירנבאום, אשר מובילה את תלמידי חט"ב יונתן בפרויקטים מדעיים שונים ומגוונים.
חט"ב יונתן החלה את השנה השנייה בתכנית OSOS, ובשנה זו היא מהווה בית-ספר מרכז (HUB) לבתי ספר אחרים בעיר. במסגרת התכנית, נוצר שיתוף פעולה עם מספר בתי ספר יסודיים בעיר. כחלק מכך, התלמידים הצעירים מגיעים להתארח בחטיבת הביניים, עוברים פעילויות מעשירות בנושאי חלל, ולאחר מכן זוכים לפעילויות מודרכות בבית ספרם שמועברות בעצמן על ידי תלמידים. שיתוף פעולה זה מהווה יישום של מטרות פרויקט OSOS, אשר שם לו למטרה לפתוח את בתי הספר לגורמי קהילה נוספים: בתי ספר שכנים, הורים, חוקרי אקדמיה, אנשי תעשייה, גורמי עירייה ועוד.
המודל הזה, שבמסגרתו תלמידים מלמדים תלמידים במסגרת OSOS, הוא בעל יתרון כפול. מצד אחד, זוהי הזדמנות מצוינת עבור התלמידים להיכנס לנעליים של המורים שלהם, לקחת על עצמם אחריות וללמד ילדים אחרים – ועל הדרך גם ללמוד בעצמם! מצד שני, זו גם הזדמנות עבור חט"ב יונתן להכיר את בתי הספר הקרובים אליו. אחרי הכל, אלה הם אותם תלמידים שבעוד כמה שנים יגיעו בעצמם לחטיבת הביניים. 

אל החלל בקרית מוצקין
במהלך חודש יולי 2018 הכריזה עמותת SpaceIL כי היא עומדת להנחית את החללית הישראלית הראשונה על הירח. החללית תשוגר בחודש דצמבר השנה, וב-13 בפברואר היא צפויה לנחות על הירח. בכך, ישראל תצטרף למועדון מצומצם ביותר של 3 מדינות שהנחיתו עד היום חלליות על הירח (ברית המועצות, ארצות הברית וסין).בתחילת ספטמבר ייסעו תלמידים מחט"ב אורט יונתן בקרית מוצקין לביקור פרידה מהחללית הישראלית, רגע לפני שהיא מוטסת למתקן השיגור בפלורידה. התלמידים יסיירו במפעל החלל של התעשייה האווירית, כהכנה לפעילות בנושא המסע לירח, בהובלת המורה ד"ר אמירה בירנבאום. הפעילות נעשית במסגרת הפרויקט הבינלאומי OSOS, המנוהל בארץ על ידי מוזיאון המדע בירושלים ומרכז הפיתוח של רשת אורט ישראל.

המשימה: להציל את כדור הארץ מפגיעת אסטרואיד 

במסגרת שנת הפיילוט של תכנית OSOS הבינלאומית התקיים האקתון חלל מיוחד באורט חט"ב יונתן נתניהו בקרית מוצקין
"אנחנו נמצאים כרגע במרכז הבקרה של 'יוֹני-תוֹן', ויש לנו משימה חשובה מאוד בשבילכם. אתם 20 קבוצות המדענים החשובים ביותר בעולם. נבחרתם על מנת להציל את האנושות מפגיעת אסטרואיד המאיים על כדור הארץ. המטרה שלכם היא לחשוב על פתרונות שיסייעו למין האנושי לשרוד את הפגיעה."
במילים האלה נפתח האקתון חלל מיוחד בחטיבת הביניים יונתן נתניהו בקרית מוצקין. ההאקתון, הראשון מבין ארבעה, נערך ביום חמישי 18.1 בהשתתפות כ-100 תלמידי כיתה ז' ובהובלת מנהלת אשכול הפיס, ד"ר אמירה בירנבאום. לאורך השנה אמירה מלמדת את תלמידי הכיתה המדעית (תלמידי ז' סקרנים המתעניינים במדע), אשר מתמקדים בתרחיש של פגיעת אסטרואיד בכדור הארץ. בארבעת אירועי ההאקתון תלמידי כיתה זו מובילים את חבריהם לשכבה בביצוע משימות חקר להתמודדות עם הסכנה, בתהליך המצריך יצירתיות, מקוריות, ידע מדעי וטכנולוגי ואף עיסוק בסוגיות מוסריות מורכבות.
כל אחת מ-20 הקבוצות קיבלה משימת אתגר משלה, שעבורה התבקשו התלמידים לתכנן פתרונות וליצור מודל שלהם. וכמו בחיים האמיתיים – שום דבר לא מגיע בחינם! את החומרים לבניית המודלים נדרשו התלמידים "לקנות" באמצעות מטבעות "יוני-קוין" מיוחדים שחולקו להם בתחילת האירוע, על פי מחירון שנקבע מראש. רוצים חצי חבילת פלסטלינה? 2 יוני-קוין בבקשה. לוח קלקר? זה כבר יעלה לכם 8 יוני-קוין.
  

 
הארגון והניהול של ההאקתון נעשו בשותפות הדוקה עם תלמידים מבית הספר, אשר תכננו, ציירו, הדפיסו, הדביקו, כתבו הנחו, ואפילו העריכו את התוצרים הסופיים! עם תום העבודה על המודלים, כששעון העצר הראה 00:00, התבקשו נציגי הקבוצות לחלק "כוכבים" לקבוצות המוצלחות ביותר לדעתם. בסופו של תהליך דמוקרטי זה נבחרה הקבוצה המנצחת, אשר חבריה זכו במשקפי VR (מציאות מדומה).
 
ההאקתון נערך במסגרת שנת הפיילוט של תכניתOSOS  הבינלאומית, שמטרתה לפתוח את בתי הספר לקהילה שסביבם. תכנית זו נערכת השנה ב- 11 בתי ספר ברחבי הארץ, בהובלת מוזיאון המדע בירושלים ובשותפות עם מרכז הפיתוח של רשת אורט. בשנה הבאה התכנית תתרחב לכ- 100 בתי ספר בארץ. כחלק ממהלך זה, תלמידי הכיתה המדעית בקרית מוצקין יובילו תלמידים מבתי ספר אחרים בביצוע אירועים דומים.
 
 
 
נוצר בתאריך: 19/03/18
עודכן בתאריך: 24/03/19