Skip to main content
header

לקראת ביקור במוזיאון

כל המשפחה מבקרת במוזיאון המדע - מה נעשה שם?

אין כמו לתכנן מראש!

לפני שמגיעים למוזיאון, כדאי לתכנן את הביקור - מה מחכה לנו במוזיאון ומה מעניין אותנו במיוחד? אפשר להיעזר בתערוכות המתוארות באתר האינטרנט שלנו. כדאי לבחור עם הילדים תערוכות ומוצגים מסקרנים. אנחנו ממליצים לתכנן סיור מן הכבד אל הקל: מתחילים בתערוכות שדורשות יותר ריכוז ותשומת לב.

הופ… הגענו! - בזמן הביקור

ממוכר ללא-מוכר.
מלא-מוכר - למוכר.

הביקור במוזיאון מאפשר להביט אחרת על דברים מוכרים, לרענן את נקודת המבט ולחדש את זווית ההסתכלות. וזה עוד לא הכל - המוזיאון מציג בפני כל המשפחה דברים שלא הכרתם מעולם. ואם שאלתם את עצמכם איך הילדים שלכם רואים את עולמם המוכר ומה הם מבינים כשהם חווים דברים חדשים - יש לכם הזדמנות לגלות זאת כשהם משתעשעים במוצגים, ולא רק כשהם מביאים הביתה את הציון במבחן.

כולנו ביחד, וכל אחד לחוד - זה העניין:

אפשר ביחד, ואפשר לחוד. המוזיאון מיועד לילדים קטנים, בינוניים, וגדולים, וגם למבוגרים. כל אחד יכול למצוא בו את המוזיאון "שלו".
בהגיעכם למוזיאון כדאי לגשת לשולחן המודיעין, להתעדכן על תכנית היום ולהירשם לפעילויות השונות בהתאם לגילאים.
לנוחיותכם, המוצגים במוזיאון מלווים בכתוביות בשלוש שפות: עברית, ערבית ואנגלית. ליד כל מוצג תמצאו טלפונים עם הסברים בשלוש השפות.

לילדים הקטנים

במוזיאון אזור מיוחד לילדים בני 3 - 9, התערוכה הפעילה "מנוף לגילוי". בתערוכה "סביבות גילוי" מגוונות (כך קוראים למוצגים הללו אצלנו במוזיאון). הן מעוצבות כך שילדים יכולים לפעול בהן באופן עצמאי או עם ילדים ומבוגרים אחרים. הילדים משחקים במתקנים שבסביבות הגילוי, וגם לומדים: כל סביבת גילוי ממחישה עקרונות מדעיים.

יש על מה לדבר, או: לשחק, לדבר וללמוד:

ליד כל מוצג בתערוכה "מנוף לגילוי" מופיעה רשימת "משפטי גילוי" המתארים תופעות שהילדים יכולים לגלות. הילדים הקטנים לא יכולים לקרוא - אבל המבוגרים, וגם הילדים הגדולים יותר - כן.

"משפטי הגילוי", כגון "דרך חור קטן אפשר לראות תמונה גדולה", או "סיבוב אחד של גלגל גדול גורם לסיבובים רבים של גלגל קטן" הם בסיס לשיחה בין ילדים לילדים ובין מבוגרים לילדים (וגם בין מבוגרים למבוגרים).

מדברים כדי ללמוד

שואלים את הילדים: מה אתם רואים? מה זה מזכיר לכם? ומנסים לקשור בין החוויה במוזיאון לבין הדברים המוכרים להם מחיי היום-יום. כך הופכים את הבילוי לחוויה מלמדת, וגם לומדים מן הילדים על העולם שלהם.

אבל, אמא, למה?

הילדים שואלים כל מני שאלות, כל הזמן. השאלות שלהם מספרות לכם מה מעניין אותם באמת, ומאפשרות לכם להשתתף בהתפעלות שלהם. באתר המוזיאון יש רשימה גדלה והולכת של שאלות שילדים שואלים.

טוב לענות לשאלות, ועוד יותר טוב - לעורר שאלות חדשות

לא תמיד יש לנו תשובות מן המוכן בשביל הילדים - וזו ההזדמנות של המבוגרים להראות לילדים איך אנחנו חושבים ומדמיינים, משערים השערות ושואלים עוד ועוד שאלות.

אם יש לכם שאלה שלא הצלחתם לענות עליה בעצמכם - אתם מוזמנים לפנות לאחד המדריכים ולהיעזר בו. ואם גם המדריך לא יודע - שלחו אלינו את השאלה. אנחנו נתיעץ עם מומחים ומדענים וננסה לענות כמיטב יכולתנו.

תוכניות מיוחדות למשפחות

כל יום אחר-הצהריים מפעיל המוזיאון תוכניות מיוחדות למשפחות. תוכלו להתעדכן באתר שלנו. אם ברצונכם לקבל מידע שוטף על פעילויות, אתם מוזמנים להצטרך לרשימת התפוצה של המוזיאון.

כדאי לבוא גם עם תינוקות ופעוטות. במוזיאון איזור החתלה לתינוקות ואיזור המיועד למנוחה ולאכילה (באיזורי התצוגה אסור לאכול), ומרכז משאבים ובו ספרים וסרטים לקטנים ולגדולים.

בדרך החוצה, ובבית

את הרשמים מן הביקור אפשר לרשום או לצייר בספר המבקרים ביציאה מן המוזיאון.
נשמח אם תשלחו אלינו בדואר ישראל או בדואר אלקטרוני ציורים של המוצגים שנעים לילדים להיזכר בהם.
אתם מוזמנים לבחור בין הפעילויות של "לנסות בבית" את אלה המתאימות לילדיכם, או לקרוא את התכנים המיועדים לקהל מבוגר.

נוצר בתאריך: 15/10/08
עודכן בתאריך: 17/01/11