Skip to main content

מיוחד לנשים ביום האשה הבינלאומי - 2011

תאריך:08/03/2011 16:00 - 13:00

ביום האשה הבינלאומי (8.3.2011 ב' באדר ב') אחר צהרים אנחנו מזמינים ילדות, נערות ונשים לפעילויות  מיוחדות במוזיאון.

הכניסה במחיר כרטיס מוזל של 10 שקלים לכרטיס יחיד.

בתכנית:

סיור בתערוכות במוזיאון בעקבות תגליות של נשים

סדנת מיצוי DNA בעקבות רוזלינד פרנקלין

אודות רוזלינד פרנקלין: (מתוך אתר מט"ח)

פרנקלין הייתה מדענית שנטלה חלק נכבד מאוד במאבקן של הנשים, אבל שמה נשכח ופועלה לא הוכר כחשוב במדע. בסוף שנות הארבעים ובתחילת שנות החמישים של המאה הזאת החל מרוץ מדעי. צוותי חוקרים שונים ברחבי העולם ניסו לפענח את מה שנחשב אז כסוד החיים - יסודות התורשה - הד.נ.א. והר.נ.א. הבעיה הראשית הייתה לגלות את חשיבותם ואת המבנה שלהם. במרוץ השתתפו שתי קבוצות של מדענים, משני צדי האוקיינוס. בארצות - הברית חתר לפתרון לינוס פאולינג, מדען בעל שם עולמי, שצבר לזכותו הישגים רבים. בבריטניה פעלו בתחום זה שתי קבוצות מחקר: אחת מהן בייקינג קולג' " בלונדון, והשנייה בקיימברידג'. בלונדון נלחמו ביניהם על הבכורה מוריס וילקינס ופרנקלין רוזלינד.

גילוי המבנה של הד.נ.א. היה עבודה מדעית מסובכת מאוד, שדרשה דמיון, תעוזה והבנה מדעית עמוקה. האמצעי היחיד לפענוח סוד החומר היה אז קרני איקס - צילום בקרני רנטגן וניסיון לגלות דרך התצלום המטושטש את סוד החיים. רוזלינד פרנקלין שחיה בין השנים -1920-1958 הייתה, למעשה, בעלת המקצוע העיקרית בתחום זה. היא שיפרה מדי פעם את תוצאותיה והגיעה לצילומים טובים יותר ויותר. אלא שהיחסים בין רוזלינד ושאר חברי הצוות היו מעורערים. המצב הגיע עד לידי אלימות בין חברי הצוות, והגברים פחדו מרוזלינד. מוריס וילקינס ניסה להתייחס לרוזלינד כאל עוזרת מחקר שלו, הנתונה למרותו, אבל היא נלחמה בכך, ולא פעם נאלץ מוריס לברוח מהמעבדה שלה מחשש לשלומו.

באמצע המאה הנוכחית, עדיין לא הונף דגל שוויון הזכויות לנשים. במעבדה הבריטית השמרנית היו שני חדרי מנוחה אחד לגברים ואחד לנשים. ההבדל בתנאים בין שני החדרים היה כהבדל שבין אור לחושך. רוזלינד לא הייתה מוכנה להישאר במסגרת שהציבו לה הגברים, ולהסתפק בתפקיד העוזרת שלהם, אולם הגברים היו זקוקים לרוזלינד ולצילומיה לשם אישוש המחקרים שלהם. כדי להתגבר על הבעיה גנבו החברים מקיימברידג' בסיועו של מוריס וילקינס את הצילומים של רוזלינד, והעתיקו אותם. הצילומים הללו היו המפתח לגילוי מבנה הד.נ.א., והוכיחו שמדובר במולקולה בעלת מבנה של סליל כפול. כך נתאפשרה פריצת דרך מדעית.

בשנת 1962 באה כל החבורה לשטוקהולם לפגישה עם מלך שבדיה, שבמסגרתה הם היו עתידים לקבל צ'ק נכבד, הלוא הוא פרס נובל, על התגלית האדירה ועל פריצת הדרך בגילוי מבנה הד.נ.א. רוזלינד פרנקלין לא הייתה שם. למעשה באותה שנה היא כבר לא הייתה בין החיים. היא נפטרה ארבע שנים קודם לכן ממחלת הסרטן, כתוצאה מפגיעת קרני האיקס, ששימשו אותה בעבודתה. בת שלושים ושמונה הייתה במותה.

סדנת "פנס חושך" בעקבות אמילי דה שאטלה - Émilie du Châtelet

אודות אמילי דה שאטלה (מתוך האתר רשימות מהתיבה הלבנה)

היתה זו בת אצילים מצרפת, אשר תרגמה לשפתה את תורת ניוטון, אך התעקשה כי כמה מחוקיו אינם נכונים. כיום היא נחשבת לאחת מחלוצות המדע על אף היותה אשה. זוהי אמילי די שאטלה (Émilie du Châtelet) שנולדה בשנת 1706 לאחד מאנשי חצרו של לואי ה-14, וחיתה בתקופה בה לנשים במעמדה הותר לארח את ידידותיה ולעסוק בדברי רכיל, אך להימנע מלשוחח עם גברים בעניינים מדעיים.

נוצר בתאריך: 20/02/11
עודכן בתאריך: 28/11/12